W tym roku mijają 352 lata od pierwszego objawienia, jakie otrzymała św. Małgorzata Maria Alacoque w swoim klasztorze we francuskim miasteczku Paray-le-Monial. Jezus przekazał jej tajemnice swojego Serca i z tych wydarzeń rozpoczął się rozprzestrzeniony dziś w całym świecie kult.
Uroczystość Najświętszego Serca Jezusa Kościół katolicki obchodzi w piątek po oktawie Bożego Ciała. Z inicjatywy papieskiej jest to także dzień modlitw o świętość kapłanów. Ze względu na rangę uroczystości, w ten piątek, nie obowiązuje pokutna praktyka wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Idea oddania się Najświętszemu Sercu Jezusa jest też mocno związana z historią Polski. Nasza ojczyzna kilkukrotnie została powierzona Sercu Jezusa przez Episkopat.
Ten czas procesji to czas, w którym chcieliśmy zaprosić Jezusa w to wszystko, co przeżywamy, dlatego przechodziliśmy ulicami obok miejsc pracy, handlu, codziennego życia. Chcemy, aby Chrystus był z nami w każdym momencie naszego życia – mówił biskup kaliski Damian Bryl w uroczystość Bożego Ciała w Kaliszu.
- Chrystus w Eucharystii wychodzi nam naprzeciw. Zawiera z nami przymierze. Sprzymierzmy się więc i my z Nim – powiedział abp Adrian Galbas. Centralne uroczystości Bożego Ciała w Warszawie rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną w archikatedrze warszawskiej pod przewodnictwem metropolity warszawskiego. Bezpośrednio po liturgii wyruszyła uroczysta procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, która zakończyła się na placu Piłsudskiego.
Na całym świecie doszło do około 130 cudów eucharystycznych, z czego w Polsce wydarzyło się osiem, w tym najsłynniejsze w naszym kraju przeistoczenia w Sokółce i Legnicy. Jutro Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwaną „Bożym Ciałem” na pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii przez Jezusa Chrystusa i ku czci Jego obecności w Najświętszym Sakramencie.
Papież obchodzi dziś rocznicę święceń kapłańskich, która odbyła się w kaplicy św. Moniki, znajdującej się przy placu Sant'Uffizio w Rzymie. Jest to augustiańska kaplica, która w 2023 roku została nadana kard. Prevostowi jako kościół tytularny.
- Wiara w realną i trwałą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii jest wyznacznikiem bycia katolikiem – mówił w Boże Ciało biskup tarnowski Andrzej Jeż. W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej biskup przewodniczył Mszy św. w bazylice katedralnej w Tarnowie, a po liturgii rozpoczęła się procesja do czterech ołtarzy.
Boże Ciało to jedno z głównych świąt w Kościele katolickim. Od samego początku obchodzone jest w sposób wyjątkowy, w formie publicznej procesji ulicami miast i wsi. Ustanowione zostało na prośbę samego Jezusa, wyrażoną w jednym z objawień. Data Bożego Ciała nie jest stała. Zawsze jednak jest to czwartek po święcie Trójcy Świętej, który w tym roku przypada 19 czerwca.
Wydawnictwo Biały Kruk opublikowało nową książkę ks. prof. Roberta Skrzypczaka – „Wspaniałość chrześcijaństwa”. To wyjątkowa publikacja jednego z najwybitniejszych polskich teologów i kaznodziejów, który w swojej najnowszej pracy z pasją i odwagą podejmuje próbę odpowiedzi na pytania, jakie wielu z nas nosi w sercu: dokąd zmierza świat? Gdzie szukać nadziei? I co dziś oznacza być chrześcijaninem?
"Dziś rano w Auli Pawła VI Ojciec Święty Leon XIV przyjął na audiencji Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, António Guterresa"”, poinformowało watykańskie Biuro Prasowe. Następnie Guterres spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył abp Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. stosunków z państwami i organizacjami międzynarodowymi.
W nich 10-12 czerwca w Katowicach trwa 401. Zebranie Plenarne KEP. Dziś, tj. 11 czerwca br., na drodze głosowań dokonano licznych zmian personalnych w radach i komisjach episkopatu.
Aby katecheza parafialna była skuteczna, potrzebni do jej prowadzenia są charyzmatyczni duszpasterze i katecheci. Trzeba szukać takich ludzi, którzy świadectwem swojego życia będą budzić zaufanie w młodym pokoleniu - powiedział KAI w Katowicach bp Marek Mendyk, były przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
Cóż możemy uczynić, gdy znajdujemy się w sytuacji, która wydaje się bez wyjścia? Bartymeusz uczy nas, abyśmy sięgali do zasobów, które nosimy w sobie i które są częścią nas samych. On jest żebrakiem, umie prosić, a nawet wołać! Jeśli naprawdę czegoś pragniesz, zrób wszystko co możesz, aby to osiągnąć, nawet jeśli inni cię krytykują, poniżają i mówią, żebyś się poddał - wskazał Ojciec Święty w katechezie podczas środowej audiencji generalnej.
Zarząd Polskiej Prowincji Towarzystwa Boskiego Zbawiciela (salwatorianów) opublikował komunikat związany z działalnością medialną ks. Rafała Główczyńskiego.
Jesienią br. KEP zatwierdzi nową podstawę programową dla lekcji religii po zmniejszeniu przez MEN wymiaru zajęć z dwóch godzin do jednej. Zacznie ona obowiązywać od 2027 roku. - Nie będzie to religioznawstwo a pokazanie wartości wiary katolickiej w różnych jej wymiarach: historycznym, kulturowym, społecznym i patriotycznym - powiedział KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Episkopat czeka też na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zredukowanych zajęć i zwraca się o wsparcie do episkopatów innych krajów Europy.
Styryjscy biskupi i inni przedstawiciele Kościołów w Austrii, a także politycy wyrazili swoje przerażenie wtorkową strzelaniną w szkole w Grazu. Kościoły zapewniły o swojej modlitwie i wsparciu dla poszkodowanych. Według wstępnych szacunków nie żyje co najmniej 10 osób, a co najmniej 28 jest rannych. Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć. Policja przekazała, że sprawca masakry, były uczeń szkoły, popełnił samobójstwo.
W wielu częściach Indii zakonnice katolickie stykają się z nasilającą się wrogością – powiedziała s. Elsa Muttathu, sekretarz krajowy Konferencji Osób Zakonnych Indii (Conference of Religious India - CRI). W rozmowie z amerykańską platformą NCR przedstawiła obecną, trudną sytuację Kościoła katolickiego w tym kraju, zwłaszcza w świetle obowiązujących w wielu stanach ustaw o nawróceniach (ustaw antykonwersyjnych).
Mija 99 lat od śmierci słynnego katalońskiego architekta okresu secesji, Antoniego Gaudíego. Jego opus magnum stała się wciąż nieukończona Sagrada Familia w Barcelonie a sam Gaudi, będący tercjarzem franciszkańskim, jest o krok od beatyfikacji. 14 kwietnia Papież Franciszek ogłosił Antoniego Gaudíego Czcigodnym Sługą Bożym, zatwierdzając dekret o heroiczności jego cnót.
401. zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski rozpoczęło się we wtorek w Katowicach. Głównymi tematami trzydniowych obrad biskupów będą katecheza parafialna i status lekcji religii w publicznych szkołach oraz jubileusz 100-lecia archidiecezji katowickiej.
W niedzielę 15 czerwca w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie odbędzie się beatyfikacja męczennika XXI wieku Floriberta Bwana Chui Bin Kositiego. Był on młodym Kongijczykiem związanym ze Wspólnotą Sant’Egidio, który oddał życie, sprzeciwiając się korupcji. Papież Franciszek nazwał jego postawę wzorem czystego serca i rąk.