Przedstawiamy harmonogram sierpniowych obchodów Regionu Ziemia Łódzka NSZZ "Solidarność"
W najbliższy piątek o godzinie 12.00 pod Pałacem Prezydenta RP odbędzie się pikieta NSZZ „Solidarność” Służby Więziennej. O przyczynach pikiety rozmawiamy z Andrzejem Kołodziejskim, przewodniczącym Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”.
– Wyjście z jednostki to jest takie ryzyko zawodowe, to każdego może spotkać. Ale dla kobiety, matki, człowieka, który wie, że nie złamał prawa, pobyt na dołku jest nie do opisania. A wszystko przez to, że to jest sprawa na skalę całej Polski. Chciano ze mnie zrobić kozła ofiarnego – mówi Katarzyna Lewandowska, przez dziewięć lat pełniąca służbę jako funkcjonariusz Służby Więziennej w Areszcie Śledczym na warszawskiej Białołęce. Pani Katarzyna mówi o kulisach postępowania, które się wobec niej toczy, i jego konsekwencji, czyli utracie pracy, która, według niej, nastąpiła bezpodstawnie.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Bezpieczeństwo Pracy na Śląskich Budowach” organizowanej przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach dnia 25 sierpnia 2022 r. Patronat nad konferencją objął „Tygodnik Solidarność” i portal Tysol.pl.
Tego dnia Międzyzakładowy Komitet Strajkowy zredagował 21 postulatów strajkujących zakładów. Zostały one następnie zapisane na tablicach ze sklejki. Dzień później, 18 sierpnia 1980 r., tablice zawisły przy bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej.
Prezentujemy najnowszy komunikat Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ „Solidarność”.
Uchylanie się od kontroli PIP może mieć daleko idące konsekwencje. Przekonał się o tym niedawno prezes jednej z firm z Dąbrowy Górniczej, który został skazany przez sąd na karę grzywny za udaremnianie wykonania czynności służbowych Inspektorowi Państwowej Inspekcji Pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.
W dniu wspomnienia św. Maksymiliana Marii Kolbego, patrona polskich Energetyków, życzę pracownikom branży energetycznej wszelkiej pomyślności, stabilnej i bezpiecznej pracy oraz powszechnego społecznego szacunku.
14 sierpnia 1980 roku w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk. Doprowadził on do podpisania 31 sierpnia porozumienia między komisją rządową a komitetem strajkowym i powstania NSZZ „Solidarność”.
– Po zmianach zniknie instytucja strajku solidarnościowego. Strajk nie mógłby być prowadzony w imieniu pracowników, którym nie przysługuje prawo do strajku. Absolutnie nie ma na to naszej zgody – przekonuje Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.
Mija 65 lat od rozpoczęcia strajku komunikacji miejskiej w Łodzi. W nocy z 12 na 13 sierpnia 1957 roku na ulice miasta nie wyjechały tramwaje, które stanowiły wówczas większość łódzkich pojazdów masowego transportu. Po dwóch dniach komunistyczne władze brutalnie stłumiły strajk.
- Nowy projekt w zasadzie nie wprowadza oczekiwanych przez Solidarność, potrzebnych rozwiązań. Powiela te, które mamy w obecnej ustawie, a nawet można powiedzieć, że pogarsza, bo likwiduje niektóre instytucje, np. instytucję strajku solidarnościowego - przekonuje dr Anna Reda-Ciszewska, ekspert Zespołu Prawa Pracy NSZZ „Solidarność”, wyjaśniając, dlaczego Solidarność negatywnie oceniła przygotowany przez MRiPS projekt nowelizacji ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.
Pracownicy firmy remontowej wymieniając ocieplenie bloku Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej odkryli napis "Solidarność żyje" Zdaniem dyrektora Oddziału IPN w Lublinie dr. Roberta Derewendy, powstał w okresie stanu wojennego lub później. IPN będzie wnioskował o jego zabezpieczenie.
Koncerty "wROCK for Freedom" na terenie Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, pielgrzymka do Sanktuarium Marii Śnieżnej na Górze Iglicznej i otwarcie wystawy „Patron Solidarności – bł. ks. Jerzy Popiełuszko” to tylko niektóre wydarzenia, które towarzyszyć będą głównym obchodom 42. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność" na Dolnym Śląsku.
Osiem najlepszych par żeńskich i osiem najlepszych par męskich 6 i 7 sierpnia 2022 r. na stadionie sportowym „Kuźniczki” w Kędzierzynie – Koźlu wzięło udział w wielkim finale 26 Grand Prix Opolszczyzny w siatkówce plażowej. Nagrodę NSZZ „Solidarność” za grę Fair Play i osobowość turnieju otrzymała zawodniczka z Kędzierzyna - Koźla Iwona Winkiewicz. Nagrodę wręczył zastępca przewodniczącej Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego Dariusz Brzęczek, który kibicował zawodniczkom przez cały turniej.
Dziś gościem Radia Gdańsk był Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”, który komentował m.in. ostatni list Piotra Dudy w sprawie sytuacji pracowników na Ukrainie.
- W tym roku Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy na Jasną Górę to wydarzenie szczególne, bo z modlitwą, podziękowaniem i prośbą do Matki Boskiej będziemy zmierzać już 40 raz - przekazał Piotr Duda, zapraszając do Częstochowy.
W ciągu ostatnich miesięcy w Polsce zwiększa się liczba mieszkających tu cudzoziemców. Dotyczy to głównie obywateli Ukrainy. W jaki sposób osoba nieposiadająca polskiego obywatelstwa może zacząć pracę? W najnowszej audycji z cyklu „Wakacyjna praca” w rozmowie z Danielem Wojciechowskim opowiedziała o tym zastępca okręgowego inspektora pracy w Gdańsku, Patrycja Potocka-Szmoń.
Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Remontowa Shipbuilding SA kontynuuje zbiórkę funduszy na dokończenie budowy Bursztynowego Ołtarza Ojczyzny w bazylice św. Brygidy w Gdańsku i prosi o wsparcie wszystkich, którym idea budowy ołtarza jest bliska.
Na początku sierpnia ostatni pracownicy spółki zewnętrznej Sanpro Synergy zostali zatrudnieni bezpośrednio w ArcelorMittal Poland. W sumie w ciągu minionych dwóch miesięcy AMP przejęło ok. 150 osób. Batalię o rezygnację z usług firm zewnętrznych, tzw. „interimów”, działająca w koncernie „Solidarność” rozpoczęła 18 lat temu.