Apel w sprawie głosowania w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego

30 listopada dojdzie do głosowania w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego nad kompromisowymi poprawkami do projektu dyrektywy w sprawie poprawy warunków pracy na internetowych platformach zatrudnienia. Apelujemy do europosłów o ich poparcie.
 Apel w sprawie głosowania w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego
/ fot.pixabay.com

O samej inicjatywie Komisji Europejskiej powstania dyrektywy informowaliśmy kilkakrotnie. Wielokrotnie informowaliśmy także o procesach sądowych toczących się w licznych państwach członkowskich w celu ustalenia pracowniczego statusu osób wykonujących podporządkowaną pracę za pośrednictwem platformy internetowej. 

Kwestia zatrudniania poprzez platformy internetowe  była także  przedmiotem Stanowiska Prezydium KK NSZZ Solidarność  z 2020 r. w sprawie potrzeby przeprowadzenia szczegółowych analiz prawnych dotyczących problematyki zatrudnienia za pośrednictwem platform. W stanowisku wskakuje się, w przeszłości pozwolono na to, by doszło do rozpowszechnienia się różnego rodzaju umów pozakodeksowych, określanych mianem „umów śmieciowych” co przyniosło negatywne skutki społeczne i ekonomiczne. Należy zatem już dziś przeciwdziałać ryzyku wystąpienia kolejnego, niekontrolowanego stosowania pozakodeksowych form zatrudnienia, wynikających ze stosowania nowych modeli biznesowych. Szczególnie ważne jest podjęcie jak najszybszych działań związanych z usługami kurierskimi ze względu na fakt, iż najczęściej usługi te realizują cudzoziemcy, którzy niezwykle często nie posiadają wystarczającej wiedzy o przysługujących im uprawnieniach wynikających z polskiego prawa. Powyższa analiza pozwoli na wypracowanie rozwiązań poprawiających dostęp tych pracowników do BHP oraz unikanie zatrudnienia nierejestrowanego.

Niestety powyższe stanowisko nie spowodowało rozpoczęcia jakichkolwiek prac legislacyjnych (nawet w formie analiz) w Polsce. W takiej sytuacji jest ewidentnie widoczna potrzeba silnego impulsu z poziomu Unii Europejskiej a do tego potrzebna jest dyrektywa jednoznacznie wskazująca, że wrazie występowania podporządkowania dana osoba winna mieć status pracowniczy. Równocześnie potrzebna jest regulacja gwarantująca faktycznie samozatrudnionym możliwość kontynuowania tej formy współpracy poprzez platformę. W ocenie NSZZ Solidarność taki prawidłowy balans wyrażony jest w kompromisowych poprawkach i stanowią one dobry punkt wyjścia do procesu rozpoczęcia trialogu (czyli ustaleń pomiędzy Radą, Komisją Europejką oraz Parlamentem Europejskim).

Dlatego apelujemy do europosłów o poparcie kompromisowych poprawek i niezapominanie, że w chwili obecnej w Polsce nie ma żadnych regulacji prawnych dotyczących tej formy wykonywania pracy (brak tez jakiegokolwiek orzecznictwa sądowego). Osoby dostarczające posiłki z restauracji wykonują pracę na podstawie kuriozalnych umów najmu roweru czy motoru i nie mają zagwarantowanych żadnych elementarnych praw w zakresie wynagrodzenia, czasu pracy czy BHP. Brak zmian wskazuje na niezbędność powstania regulacji na poziomie Unii Europejskiej.

bs


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sąd zdecydował ws. znanego rapera Maty. Czy zostanie ukarany? Wiadomości
Sąd zdecydował ws. znanego rapera Maty. Czy zostanie ukarany?

Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów umorzył 7 lutego postępowanie ws. znanego rapera Maty. Chodzi o zarzut nielegalnego posiadania środków odurzających. Wniosek o taką decyzję złożył obrońca artysty mec. Rafał Karbowniczek oraz obrońca drugiego oskarżonego.

[WIDEO] Czy ten cham może nas przestać obrażać? Awantura posła Mieszkowskiego i Tomasza Sakiewicza na Komisji Sejmowej Wiadomości
[WIDEO] "Czy ten cham może nas przestać obrażać?" Awantura posła Mieszkowskiego i Tomasza Sakiewicza na Komisji Sejmowej

Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu doszło do awantury pomiędzy red. naczelnym "Gazety Polskiej" Tomaszem Sakiewiczem, a posłem Koalicji Obywatelskiej Krzysztofem Mieszkowskim.

Ten sondaż nie spodoba się Macronowi. Popularność najniższa od marca 2020 roku Wiadomości
Ten sondaż nie spodoba się Macronowi. Popularność najniższa od marca 2020 roku

Prezydent Francji Emmanuel Macron nie ma powodów do zadowolenia. Z opublikowanego we wtorek sondażu Ifop-Fiducial wynika, że polityk cieszy się poparciem jedynie 34 proc. obywateli kraju, co jest najniższym wynikiem od marca 2020 roku.

Hakerzy z grupy Anonymous wykiwali Putina. Wykradli kluczowe dane Wiadomości
Hakerzy z grupy Anonymous wykiwali Putina. Wykradli kluczowe dane

Grupa internetowych aktywistów Anonymous od początku inwazji na Ukrainie prowadzi cyberwojnę z Rosją oraz Władimirem Putinem.

[WIDEO] Łotwa: Pod Rygą płonie fabryka dostarczająca drony m.in. na Ukrainę Wiadomości
[WIDEO] Łotwa: Pod Rygą płonie fabryka dostarczająca drony m.in. na Ukrainę

W mieście Marupe pod Rygą płonie fabryka dronów – donoszą we wtorek lokalne media. Według nich bezzałogowce z zakładów trafiały m.in. na Ukrainę. Z ogniem walczy ok. 50 strażaków.

Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich Wiadomości
Gigantyczne utrudnienia w kursowaniu pociągów SKM i Kolei Mazowieckich

Z powodu problemów z zasilaniem sieci trakcyjnej na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego występują olbrzymie utrudnienia w kursowaniu pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich. Niektóre pociągi są odwołane, a inne opóźnione około 60 minut. Wprowadzono wzajemne honorowanie biletów.

[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem? Wiadomości
[najnowszy sondaż] Tendencja wzrostowa PiS, duży spadek Hołowni. Jaki wynik koalicji Agrounii z Porozumieniem?

Pracownia United Surveys na zlecenie "Wirtualnej Polski" przeprowadziła badanie preferencji partyjnych. Jak chcą głosować Polacy w wyborach parlamentarnych, które odbędą się już za kilka miesięcy?

Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków Wiadomości
Idol opozycji Roger Waters broni Putina i atakuje Polaków

Były muzyk Pink Floyd Roger Waters w rozmowie z dziennikiem "Berliner Zeitung" wygłosił kolejne kontrowersyjne słowa ws. wojny na Ukrainie. Przy okazji wspomniał o Polakach i skrytykował prezydenta USA Joe Bidena.

[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji Wiadomości
[WIDEO] Wielki pożar w rafinerii Łukoil w Rosji

Rosyjskie i ukraińskie media informują, że w rafinerii ropy naftowej Łukoil w miejscowości Kstowo w obwodzie niżnowogrodzkim w Rosji doszło do dużego pożaru. Niebezpieczeństwo zostało już zażegnane, ale strażacy walczyli z ogniem przez kilka godzin.

Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos Wiadomości
Czy Finlandia przystąpi do NATO bez Szwecji? Szef MSZ Finlandii zabiera głos

Oczekujemy, że Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO przed lipcowym szczytem w Wilnie; możliwość wejścia do Sojuszu samej Finlandii bez Szwecji to na razie „spekulacje” – powiedział we wtorek szef MSZ Finlandii Pekka Haavisto po spotkaniu ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Tobiasem Billstromem w Helsinkach.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe