Krajowa Sekcja Młodych nie zwalnia tempa. Odkąd w 2020 roku większość działań przenieśliśmy do świata online, kontynuujemy ten tryb pracy dzieląc się wiedzą i doświadczeniem z naszymi obserwatorami. Na łamach portalu informowaliśmy o organizowanych webinarach dotyczących między innymi wpływu pandemii na organizowanie związku zawodowego w miejscu pracy czy idei gwarantowanego dochodu minimalnego.
Właśnie rozpoczął się III etap 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Kolarze przekroczyli linię startu w Koluszkach, a ich celem jest meta w Sieradzu. Zapowiada się, że przez całą trasę na ziemi łódzkiej, będzie towarzyszyć im dotkliwy upał.
Dziś w żółtej koszulce lidera wystartuje Alan Banaszek z ekipy HRE Mazowsze Serce Polski, który wczoraj wspiął się na pierwsze miejsce klasyfikacji generalnej wyścigu zajmując III i II miejsce kolejno w I i II etapie wyścigu. Chrapkę na pozycję numer jeden ma Holender Nick Brabander, który z kolei okazał się najszybszy w II etapie i pierwszy zameldował się na mecie w Płocku. Czy Polak obroni się na ziemi łódzkiej?
Za nami dwa pierwsze etapy wyścigu popularnie nazywanego "Solidarką". Pierwszą trasę Pabianice-Łódź najszybciej pokonał Polak – Patryk Stosz, natomiast po drugim odcinku na mecie w Płocku pierwszy zameldował się Holender Nick Brabander, po szaleńczej końcówce pod ORLEN ARENA. Jednak po pierwszym dniu żółtą koszulkę lidera całego wyścigu zdobywa Polak, Alan Banszek z ekipy HRE Mazowsze Serce Polski
Rozpoczął się II etap 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Kolarze pojadą na odcinku 96,9 kilometrów z Kutna do Płocka.
Dzisiaj rano w Airbus Poland podpisany został nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy
Na mecie I etapu 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków z Piotrem Dudą, przewodniczącym Komisji Krajowej NSZZ Solidarność rozmawiał Mateusz Kosiński
Dziś rozpoczeły się zmagania Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Kolarze w trakcie czterech dni pojadą w pięciu etapach. Pierwszy – z Pabianic do Łodzi zwyciężył Patryk Stosz z Voster ATS Team. Czy utalentowany Polak zachowa do końca zawodów żołtą koszulkę lidera?
Dziś rozpoczyna się 32. Wyścig Solidarości i Olimpijczyków. Pierwszego dnia na kibiców czekają aż dwa etapy.
– Ten rok jest już doświadczeniem radzenia sobie w kryzysie. W tej chwili organizacyjnie wyścig jest dopięty. To będzie ogromne wydarzenie sportowe w świecie kolarskim – mówi Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu NSZZ „Solidarność” Region Ziemia Łódzka i szef komitetu organizacyjnego 32. Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem i Mateuszem Kosińskim.
Rozpoczęło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Spale. To pierwsze stacjonarne posiedzenie Komisji Krajowej od sierpnia 2020 r., co oczywiście wynikało z sytuacji pandemicznej.
Tegoroczny, 32. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków zapowiada się wyjątkowo interesująco. Do startu szykuje się liczne grono kolarzy, a o zwycięstwie prawdopodobnie zadecyduje postawa na licznych premiach sprinterskich.
Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” krytycznie oceniła stan negocjacji dotyczących statusu zawodowego pracowników oświaty.
W trakcie dzisiejszego posiedzenia Komisji Krajowej, które odbyło się pierwszy raz od sierpnia 2020 w formie stacjonarnej członkowie Komisji Krajowej m.in. przyjęli sprawozdanie z wykonania budżetu Komisji Krajowej za rok 2020 oraz preliminarz budżetu na rok 2021.
Były życzenia, tort i szampan. Była niecodzienna uroczystość. Krystyna Niżankowska, wieloletnia przewodnicząca Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” Śląska Opolskiego 17 czerwca obchodziła 100. urodziny.
Szef Solidarności Piotr Duda złożył wniosek o rejestrację komitetu inicjatywy ustawodawczej, zbierającego podpisy pod projektem ustawy, dotyczącej emerytur stażowych. Na ten w „Głosie pracownika” na antenie Radia Gdańsk opowiadał Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
5 czerwca 2021 r. Europejski Urząd ds. Pracy (ELA) rozpoczął kampanię informacyjną pod nazwą Rights for all seasons / Prawa przez cały rok. Zwraca ona uwagę na potrzebę rozpowszechniania informacji na temat sprawiedliwych i bezpiecznych warunków pracy dla pracowników sezonowych, którzy zatrudniani są w krajach UE.
„45 lat temu w Ursusie, Radomiu i Płocku ludzie pracy upomnieli się o swoje prawa. Za sprzyjanie strajkującym życie stracił ks. Roman Kotlarz, a wiele osób musiało przejść przez tortury” – przypomniał prezydent Andrzej Duda, w liście skierowanym do uczestników obchodów wydarzeń, które rozegrały się w 1976 r. w Ursusie.
Uroczyste obchody 45. rocznicy Wydarzeń Czerwca’76 w Ursusie rozpoczną się dziś o godz. 12 mszą świętą w kościele pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Ursusie. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości oraz poczty sztandarowe przemaszerują przed Pomnik Robotników Czerwca 1976 roku. Tam złożone zostaną wieńce i wygłoszone okolicznościowe przemowy.
W piątek 18 czerwca Piotr Duda złożył u Marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy dotyczący emerytur stażowych. Na miejscu byli nasi dziennikarze.