W trakcie wczorajszej debaty wchodzącej w skład projektu „Kolej na młodych” publicysta Rafał Woś zajmujący się od wielu lat sprawami społecznym zwrócił uwagę na zjawiska, które niejako pozbawiają pracowników ochrony prawa pracy, co oczywiście nie sprzyja budowaniu dialogu wokół problemów pracowników.
Gościem środowego wydania programu "Gość po 8" w Radiu Łódź był Waldemar Krenc, przewodniczący Zarządu Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność". Mówił m.in. o proteście w Luksemburgu, scenariuszach związanych z kopalnią w Turowie i obywatelskim projekcie dotyczącym emerytur, pod którym zebrano 230 tys. podpisów.
- Mówi się, że prawo budowlane nie przyjęło się na Podhalu, a ja mam wrażenie, że prawo pracy też w ogóle nie przyjęło się w Polsce – mówił Jan Śpiewak podczas wtorkowej debaty w siedzibie NSZZ „Solidarność”, która została zorganizowana w ramach kampanii edukacyjnej „Kolej na Młodych” skierowanej do młodych pracowników na rynku pracy.
- Być może jest taki paradygmat, że polski pracownik ma być tani, mało świadomy, posłuszny, żeby jak najlepiej było biznesowi – taką tezę postawił Mateusz Szymański odnośnie tego, dlaczego państwo nie robi nic w kierunku edukacji młodych osób w zakresie prawa pracy i praw pracowniczych. To zagadnienie zostało poruszone podczas debaty w siedzibie NSZZ „Solidarność” w ramach kampanii edukacyjnej „Kolej na Młodych” skierowanych do młodych pracowników na rynku pracy.
12 października br. odbyło się dwustronne spotkanie Zarządu Spółki i Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej, dotyczące podwyżek płac. Negocjacje zakończyły się sukcesem i zawarciem porozumienia.
- Mówi się, że prawo budowlane nie przyjęło się na Podhalu, a ja mam wrażenie, że prawo pracy też w ogóle nie przyjęło się w Polsce – mówił Jan Śpiewak podczas wtorkowej debaty w siedzibie NSZZ „Solidarność”, która została zorganizowana w ramach kampanii edukacyjnej „Kolej na Młodych”, skierowanej do młodych pracowników na rynku pracy.
Jak to się stało, że sprawy pracownicze od dawna znajdują się na bocznym torze debaty publicznej? Czy ktoś ma w tym interes? Odpowiedzi na te pytania usiłują udzielić uczestnicy debaty "Sprawy pracownicze na bocznym torze debaty publicznej? Przestawiamy wajchę!" Zapraszamy na transmisję online.
Podczas najbliższego posiedzenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, tj. 22 października br., odbędzie się manifestacja w obronie Kopalni Turów organizowana przez NSZZ „Solidarność”. To wyraz sprzeciwu wobec bezprecedensowej i skandalicznej decyzji wiceprezes TSUE Rozalii De la Puerta, nakazującej w trybie zabezpieczenia natychmiastowe zatrzymanie wydobycia w tej kopalni.
Około 150 związkowców (na tyle pozwalają covidowe obostrzenia) wzięło udział w proteście Regionu Dolny Śląsk Solidarności pod siedzibą firmy Essity Operations Poland Sp. z o.o. w Oławie. Związkowcy w ten sposób chcieli wyrazić swój sprzeciw wobec łamaniu praw pracowniczym i braku dialogu w tej firmie.
Oświatowa Solidarność domaga się od rządu realizacji porozumienia podpisanego w 2019 roku, a w szczególności powiązania płac nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. – Nie może być tak, że rząd nie realizuje podjętych zobowiązań – mówi rzeczniczka Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Monika Ćwiklińska.
Przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" Piotr Duda wystosował pismo z podziękowaniem dla Marszu Niepodległości i Prezesa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Roberta Bąkiewicza za wsparcie dla planowanej przez "S" demonstracji w Luksemburgu. List publikujemy w całosci.
We wtorek o godz. 17:00 w warszawskiej siedzibie NSZZ "Solidarność" przy ul. Prosta 30 odbędzie się debata realizowana w ramach projektu "Kolej na Młodych" podczas której nasi goście będą dyskutować nt. spraw pracowniczych i problemów młodych pracowników na polskim rynku pracy. Spotkanie ma charakter otwarty, każdy może przyjść i wziąć aktywny udział w dyskusji, zadając pytania zaproszonym ekspertom.
- Na 18 października zaplanowaliśmy pikietę przed siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Ale to dopiero początek. Potem planujemy rozbicie pocztowego miasteczka pod kancelarią Rady Ministrów. Wcześniej, bo 12 października odbędzie się spotkanie ostatniej szansy. Jeśli nie zakończy się ono podpisaniem porozumienia kończącego spór zbiorowy, to wówczas rozpoczynamy naszą akcję - mówi Bogumił Nowicki, przewodniczący Międzyzakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej , w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podjęła decyzję o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym Policji, ABW, AW, SKW, SWW, CBA, SG, SM, SOP, PSP, SC-S i SW. Główne zarzuty dot. m.in.:
– Nie może być sytuacji, kiedy Unia Europejska propaguje rzeczy, które nie są do zaakceptowania przez ogół państw. Mówiąc kolokwialnie i z przymrużeniem oka, nie mogą fryzjerzy zajmować się lasami. Musi być dyskusja ze wszystkimi państwami. Nie ma zgody polskiej strony na takie rozwiązania. To wielkie nieporozumienie. Musimy solidarnie bronić lasy i naturalne środowisko – mówił Józef Kubica, p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych podczas międzynarodowej konferencji na temat strategii bioróżnorodności 2030, zorganizowanej przez Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.
Zamkniętą kopertę zaadresowaną na Annę Walentynowicz, więzioną w 1982 r. przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, przekazała na ręce prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego pani Janina Mańko. Przesyłka została nadana z Niemiec przez byłą działaczkę Amnesty International Oerke Bärbel, która ma obecnie 77 lat. Ta korespondencja nigdy nie dotarła do adresatki. Teraz trafi do zasobu Archiwum IPN Oddział w Gdańsku.
Rada Sekcji Krajowej Oświaty NSZZ “Solidarność” przyjęła Stanowisko, w którym krytykuje i zdecydowanie odrzuca propozycje płacowe i inne przedstawione przez ministerstwo edukacji. Jednocześnie Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w związku z niezrealizowaniem VI. punktu Porozumienia z 7 kwietnia 2019 r. dotyczącego wypracowania systemu wynagradzania nauczycieli w powiązaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej, podjęła uchwałę o powołaniu Sztabu Protestacyjnego, który niezwłocznie podejmie działanie. Poniżej Stanowisko Rady.
W sytuacji, gdy ponad 200 milionów miejsc pracy zostało zlikwidowanych w następstwie pandemii, kolejne sto milionów jest nadal zagrożonych, a duża liczba bezrobotnych (z których zdecydowana większość to kobiety) po prostu „wypada” z rynku pracy, Międzynarodowy Dzień Godnej Pracy stanowi dobry pretekst, aby przypomnieć rządzącym o konieczności opracowania planów zatrudnienia.
Ile to już razy jako pracownik myśląc o swojej pracy, mówiłeś sobie: „Nie no… pewne rzeczy tutaj powinny wyglądać inaczej”. I zapewne Twoje zdanie podzielały też inne osoby, tylko brakowało wam zorganizowania się i podjęcia odpowiednich kroków. Jeśli pracownicy wspólnie wskażą problemy do rozwiązania, to świadomy pracodawca chętnie podejmie z nimi temat. W końcu to leży w jego interesie, by poprawiać miejsce pracy i tworzyć je jeszcze bardziej efektywnym i komfortowym.
Ile to już razy jako pracownik myśląc o swojej pracy, mówiłeś sobie: „Nie no… pewne rzeczy tutaj powinny wyglądać inaczej”. I zapewne Twoje zdanie podzielały też inne osoby, tylko brakowało wam zorganizowania się i podjęcia odpowiednich kroków. Jeśli pracownicy wspólnie wskażą problemy do rozwiązania, to świadomy pracodawca chętnie podejmie z nimi temat. W końcu to leży w jego interesie, by poprawiać miejsce pracy i tworzyć je jeszcze bardziej efektywnym i komfortowym.