Adam Gliksman, członek Komisji Krajowej NSZZ Solidarność, delegat pracowniczy, 16 czerwca 2021.
- W naszej ocenie, pracodawca dokonał niekorzystnej zmiany w zakresie zmiany warunków pracy i płacy. Uważamy, że dialog ze związkami zawodowymi uległ znacznemu pogorszeniu. Pomimo, że zarząd Carrefour twierdzi, że spotkania się odbywają, to nie można mierzyć dialogu tylko ilością spotkań, ale jego jakością i wspólnymi uzgodnieniami, do których w tym przypadku nie doprowadzono - mówią w wywiadzie Paweł Skowron, przewodniczący Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” Region Mazowsze w Carrefour Polska Sp. z.o.o. i Alicja Forysiak, wiceprzewodnicząca Organizacji Zakładowej NSZZ “Solidarność” Region Mazowsze w Carrefour Polska Sp. z.o.o.
Zapraszamy na uroczyste obchody 45. rocznicy Wydarzeń Czerwca’76 w Ursusie, pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Obchody odbędą się 20 czerwca 2021 roku w Ursusie. Organizatorami są NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze wraz z Organizacją Terenową Nr 1 Ursus NSZZ „Solidarność”.
W czwartek, w historycznej Sali BHP, rozpoczęło się międzynarodowe seminarium poświęcone rozwojowi dialogu społecznego w warunkach pandemii COVID-19 „Sprawna organizacja – w poszukiwaniu nowych rozwiązań dla rozwoju dialogu społecznego w Dobie Pandemii”.
Solidarność domaga się wprowadzenia emerytur stażowych, składa projekt w Sejmie. Na ile mogą liczyć tacy emeryci? - Emerytura stażowa będzie bardzo niska, jeżeli będzie składała się tylko z minimalnych wynagrodzeń. Jednak nie może wynosić mniej niż minimalna emerytura, bowiem nasz projekt zakłada, że kapitał zgromadzony przez ubezpieczonego musi pozwalać na co najmniej wypłatę minimalnego świadczenia - powiedział w programie "Newsroom WP" Marek Lewandowski, rzecznik prasowy NSZZ "Solidarność".
Kilka dni temu związkowcy protestowali przed siedzibą Centralnego Zarządu Służby Więziennej w Warszawie. W pikiecie zorganizowanej przez NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa wzięła udział Solidarność. O tym w „Głosie pracownika” na antenie Radia Gdańsk opowiadał Andrzej Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”.
Przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias oraz Sławomir Broniarz przewodniczący należącego do OPZZ Związku Nauczycielstwa Polskiego podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) wspólnie z pracodawcami z Lewiatana wnieśli poprawki ograniczające stosowanie układów zbiorowych pracy przy rozstrzyganiu przetargów publicznych. Wprawili tym w zdumienie nie tylko przedstawicieli związków zawodowych, ale również szefa Grupy Olivera Ropke, który tę postawę określił mianem rozczarowującej.
Próba odpowiedzi na pytanie o rolę i znaczenie Europejskiej Rady Zakładowej nastąpiła 11 maja 2021 r. w czasie międzynarodowej konferencji podsumowującej projekt „ERZ – właściwe postępowanie z informacją ekonomiczną kluczem do produktywnej komunikacji i negocjacji”.
Baner informujący o inicjatywie w sprawie emerytur wisi od wczoraj na elewacji budynku ZR Pomorza Zachodniego NSZZ "Solidarność".
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej oraz Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki, wystosowali list z podziękowaniami dla Komendanta Stołecznego Policji, za profesjonalne i życzliwe zabezpieczenie ostatniej wielkiej manifestacji Solidarności.
- Bardzo dziękuje za prezenty, które mi Pan przesłał. To była naprawdę miła niespodzianka. Teraz jestem dumnym posiadaczem oficjalnego znaczka Związku Zawodowego "Solidarność" oraz kompletu pamiątek, które powstały z okazji 40-lecia powstania Państwa Związku - napisał w liście do Piotra Dudy, przewodniczącego KK NSZZ "S", premier Słowacji Eduard Heger.
W warszawskiej siedzibie Komisji Krajowej przy ul. Prostej 30, 14 czerwca odbyło się posiedzenie Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „Solidarność”.
Wczoraj wręczono Złote Odznaki Krzyża Stulecia Niepodległości - przyznane z okazji 40 rocznicy powstania "Solidarności".
Bez wątpienia jednym z kluczowych instrumentów, które wpisane są w istotę funkcji działacza związkowego, jest szczególna ochrona trwałości stosunku pracy. Zgodnie z art. 32 ustawy o związkach zawodowych przejawia się ona w zakazie wypowiedzenia, rozwiązania umowy o pracę oraz jednostronnej zmiany warunków pracy i płacy działaczowi przez pracodawcę (chyba że uprzednią zgodę na to wyrazi zarząd zakładowej organizacji związkowej).
W środę 9 czerwca w Warszawie odbyła się ponad dziesięciotysięczna manifestacja zorganizowana przez Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność spowodowana całkowitym brakiem dialogu w branży energetyczno – paliwowej, łamaniem praw związkowych i pracowniczych oraz zagrożeniem utraty miejsc pracy.
O fatalnej sytuacji finansowej pracowników KRUS z Jolantą Kołodziej, przewodniczącą komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w KRUS, rozmawia Mateusz Kosiński.
Jarosław Grzesik przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, złożył podziękowanie za udział we wczorajszej manifestacji.
- Pomimo oczywistych różnic dzielących oba związki zawodowe, Krajowa Sekcja Służby Więziennej NSZZ "Solidarność" postanowiła wesprzeć tę inicjatywę. Rozwiązania, które obecnie funkcjonują, przy rozliczaniu czasu pracy, są antypracownicze - mówił podczas manifestacji Piotr Ornoch, wiceprzewodniczący Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ "Solidarność".
Największym problemem gospodarki morskiej jest obecnie brak kadr. Krzysztof Dośla, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" mówił o dramatycznych brakach załóg na statkach, jak również w stoczniach i portach.
To jest tylko początek – powiedział szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas dzisiejszej manifestacji central związkowych przeciw energetycznej polityce Unii Europejskiej i polskiego rządu. Związkowcy złożyli min. petycje przed drzwiami biura przepustek KPRM. Na manifestacji obecna była kamera Tysol.pl. Zapraszamy do obejrzenia reportażu.