W rozmowie na kanale telewizyjnym France 2 prezydent Francji Emmanuel Macron nie zgodził się z ludźmi mówiącymi, że na Ukrainie mamy do czynienia z ludobójstwem lokalnej ludności. Inne zdanie na ten temat ma prezydent USA Joe Biden.
Przez media przelewa się fala rozmaitych reakcji dotyczących dania zaserwowanego przez hiszpańską restaurację Mugaritz. Ma to być potrawa o kształcie 12-tygodniowego ludzkiego embriona.
Według portalu TVP Info Mariusz K.-Z., twórca hejterskiej strony SokzBuraka, usłyszał zarzuty prokuratorskie. Informacje potwierdziła pani rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. W publikacji czytamy, że zarzut ma dotyczyć wpływania na przebieg wyborów samorządowych w 2018 roku.
– Platforma była zawsze partią w jakimś sensie niemiecką w Polsce. Reprezentowała bardzo ścisłą współpracę z Niemcami. (…) A co za tym szło – na polecenie z Berlina – była to również współpraca z Rosją – zauważył wicemarszałek Sejmu z ramienia PiS Ryszard Terlecki.
Nowy rosyjski dowódca generał Aleksandr Dwornikow ma scentralizować dowodzenie działaniami militarnymi na Ukrainie, bo brak koordynacji i słabe planowanie są obok zaciętego oporu Ukraińców głównymi przyczynami niepowodzeń Rosji – oceniło w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
Ukraiński polityk Igor Negulewski opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia ukazujące warunki, w jakich mieli stacjonować rosyjscy żołnierze w jednej ze wsi w obwodzie mikołajowskim na Ukrainie.
13 kwietnia 1943 r. w Berlinie ujawniono informację o znalezieniu w Katyniu masowych grobów polskich oficerów zamordowanych przez sowieckie NKWD na mocy decyzji Biura Politycznego KPZS. Od 2008 r. 13 kwietnia jest Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
– To, co dzieje się teraz na wschodzie Ukrainy, jest przyznaniem się Rosjan do porażki. Główna oś ich ataku, która była wymierzona w Kijów, po prostu im się nie powiodła – powiedział w Poranku „Siódma 9” redaktor Maciek Kożuszek („Gazeta Polska”).
Media w Hiszpanii piszą o sprawie rzezi polskiej ludności na Wołyniu w kontekście przybywających do Polski wojennych uchodźców z Ukrainy. Mowa jest także o ogromnej pomocy Kościoła katolickiego dla ofiar wojny.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował w nocy z wtorku na środę wymianę prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych przebywających w rosyjskiej niewoli. Powiedział też, że nie można obecnie potwierdzić, iż Rosjanie użyli w Mariupolu broni chemicznej.
Prezydent Andrzej Duda w towarzystwie prezydentów Litwy, Łotwy i Estonii, przebywa na Ukrainie i jedzie do Kijowa na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim – poinformował PAP w środę rano szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Wcześniej w sprawie interweniował ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej, później również zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) interweniuje w Watykanie w sprawie zapowiedzianego wspólnego niesienia krzyża przez Rosjankę i Ukrainkę w czasie Drogi Krzyżowej w Koloseum w Wielki Piątek.
Trwa brutalna rosyjska agresja na Ukrainę. Każdego dnia rośnie ilość ofiar, w tym ofiar pośród ludności cywilnej. Polska przyjęła już 2,5 miliona ukraińskich uchodźców. To wydarzenia dramatyczne, ale zarówno udział Polski w pomocy Ukrainie, jak i fakt, że stała się z punktu widzenia Zachodu „krajem frontowym”, powoduje wzrost znaczenia naszego kraju.
Ukraiński ambasador w Berlinie Andrij Melnyk zarzucił prezydentowi Frankowi-Walterowi Steinmeierowi, że omotał Niemcy pajęczyną rosyjskich wpływów. Niemcy są oburzeni i domagają się odwołania ambasadora.
Książka „Józef Piłsudski, Europejski Federalista,1918-1922” wydana po angielsku przez Hoover Institution Press, Stanford University w 1969 roku, jest ważną pozycją z zakresu geopolityki wydaną na emigracji. Autorem tej książki był mój mentor, Marian Kamil Dziewanowski, pisarz i dziennikarz, uczestnik kampanii wrześniowej, oficer Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, dwa razy odznaczony Krzyżem Zasługi; profesor Uniwersytetu w Bostonie i Uniwersytetu Stanu Wisconsin w Milwaukee, członek Polskiej Akademii Umiejętności; polski historyk emigracyjny, specjalista w zakresie historii polskiej i rosyjskiej XIX i XX wieku.
"Brak moralnego kompasu kosztuje nas zbyt wiele" - pisze na Twitterze Sergej Sumlenny, ekspert ds. wschodnich i były dyrektor kijowskiego oddziału niemieckiej eko-fundacji im. Heinricha Bölla. To fundacja o profilu lewicowo-liberalnym i proekologicznym, bliska ideowo partii Zielonych.
Agencja TASS cytuje wypowiedź Ambasadora Rosji w Warszawie, Siergieja Andriejewa, który we wtorek stwierdził, że Polska najprawdopodobniej nie będzie w stanie całkowicie odrzucić dostawy gazu z Rosji.
Zatrzymano prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka - poinformował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski. Na opublikowanym zdjęciu polityk, który jest kumem prezydenta Rosji Władimira Putina, ma na sobie mundur ukraińskiego wojska.
Podkomisja ds. katastrofy smoleńskiej w raporcie opublikowanym przez MON umieściła nieocenzurowane, drastyczne zdjęcia ofiar katastrofy smoleńskiej. Głos w sprawie zadbał przewodniczący komisji, Antoni Macierewicz.
Na łamach niemieckiego dziennika red. Daniel Broessler zauważa, że kilku niemieckich polityków przyznaje się, że nie docenili szaleństwa rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. "Angela Merkel również będzie musiała się wytłumaczyć. Najlepiej przed komisją śledczą" - czytamy w publikacji.