Stolica Apostolska wyraziła wdzięczność krajom sąsiadującym z Ukrainą, a zwłaszcza Polsce, za hojność jaką okazują przyjmując uchodźców, przez co stanowią przykład prawdziwej rodziny narodów. Mówiono o tym podczas posiedzenia Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Genewie
Do sieci trafił filmik przedstawiający rozmowę Władimira Putina z gronem najważniejszych członków rosyjskiego rządu. Wśród nich znajdował się minister obrony Siergiej Szojgu, który miał zapewniać Władimira Putina, że inwazja na Ukrainę idzie… zgodnie z planem.
Byłam dziś umówiona na rozmowę z Panią Marijanną, która organizuje pomoc dla dzieci z domu dziecka w Iwano-Frankowsku. – Wyją syreny, spadają rakiety, nie wiemy, co będzie za pięć minut – nagrała w wiadomości głosowej Pani Marijanna przebywająca obecnie na Ukrainie. Pomoc z Polski rusza w poniedziałek rano.
Gościem objętego sankcjami putinowskiego propagandysty Władimira Sołowjowa w państwowej rosyjskiej telewizji Rossija 1 był Jakow Kedmi, były oficer KGB, a potem były wieloletni oficer i szef izraelskich służb, częsty komentator rosyjskich programów publicystycznych, zwykle zajmujący postawę mocno prokremlowską.
Władze Ukrainy powinny zniszczyć niebezpieczne patogeny trzymane w państwowych laboratoriach, aby uniknąć potencjalnego wycieku, który doprowadziłby do rozprzestrzeniania się chorób – poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), odpowiadając na pytanie Agencji Reutera.
– Polska jest głównym krajem, który przyjmuje uchodźców; środki na pomoc będą płynęły do nas szerokim strumieniem – przekazał w piątek premier Mateusz Morawiecki. – Strona finansowa w znacznym stopniu została zabezpieczona – zapewnił.
W piątek rano na stronie Narodowego Banku Polskiego opublikowano Raport o inflacji – dokument zawierający aktualną ocenę procesów inflacyjnych i determinant inflacji, opis polityki pieniężnej prowadzonej w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a także projekcję inflacji i PKB na rok bieżący i dwa pełne lata po nim następujące. Z opublikowanych informacji wynika, że w III kwartale 2022 roku inflacja w Polsce wyniesie powyżej 12 proc.
Francuski dziennik „Le Figaro” informuje, że mimo wojny na Ukrainie francuski przemysł wciąż utrzymuje bliskie związki z rosyjskim gigantem nuklearnym.
Prezydent Litwy Gitanas Nausėda poinformował w nocy na Twitterze, iż po pięciu godzinach intensywnych rozmów liderzy UE zgodzili się co do integracji Ukrainy z Unią Europejską.
Bp Zbigniew Zieliński, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej został mianowany biskupem koadiutorem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Decyzję Ojca Świętego Franciszka ogłosiła dziś w południe (10 marca 2022) Nuncjatura Apostolska w Polsce.
„Rosja prawdopodobnie stara się zresetować swoje siły i zmienić ich ustawienie, aby w najbliższych dniach wznowić działania ofensywne” – informuje resort obrony Wielkiej Brytanii w piątek rano, opierając się na najnowszych danych wywiadowczych.
Pod Kijowem stacjonują kadyrowcy, którzy nie pozwalają na odwrót wojsk rosyjskich – przekazał deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu Fiodor Wenisławski cytowany w piątek przez Ukrainską Prawdę.
Ojciec Święty Franciszek mianował ks. dr. Macieja Małygę, wikariusza biskupiego ds. stałej formacji kapłanów w archidiecezji wrocławskiej, biskupem pomocniczym tejże archidiecezji i przydzielił mu stolicę tytularną Dulcigno.
Nuncjatura Apostolska w Polsce podała informację nt. decyzji Stolicy Apostolskiej dotyczącej bp. Jana Szkodonia.
Szokujący materiał został wyemitowany w TVN24.
„Ten tragiczny konflikt stał się częścią zakrojonej na szeroką skalę strategii geopolitycznej, której celem jest przede wszystkim osłabienie Rosji” napisał Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl odpowiadając na apel Światowej Rady Kościołów, która wezwała go, by przyczynił się do położenia kresu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia obarczył odpowiedzialnością za barbarzyńskie działania armii rosyjskiej „rusofobię Zachodu”, oskarżając kraje NATO o działania agresywne. Światowa Rada Kościołów upubliczniła ten list 10 marca.
Trwa rosyjska brutalna inwazja na Ukrainę. Ukraińcy zaciekle się bronią. Straty są ogromne. W całym tragizmie sytuacji pojawiają się jednak elementy komiczne, jak przypadek kiedy to Romowie mieli ukraść Rosjanom czołg. Na tym jednak nie poprzestali.
Chociaż rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już blisko dwa tygodnie, to wciąż wydaje się nierozstrzygnięta. Wciąż nie znamy też odpowiedzi na wiele pytań. Jesteśmy za to świadkami coraz brutalniejszych działań Rosji. Te na szczęście nie pozostały bez reakcji Zachodu.
Wiceminister MSWiA Maciej Wąsik opublikował nagranie, na którym widać fragment zapory na granicy polsko-białoruskiej.
Dziś Ukraina walczy o wolność i demokrację w Europie – ocenił premier Mateusz Morawiecki, przebywający na szczycie UE w Paryżu. Dlatego – jak podkreślił, kierując te słowa do przywódców europejskich – nie można zamykać Ukrainie drzwi do członkostwa w UE.