Wiceszef MSWiA: Zbudujemy zaporę perymetryczną na granicy z Rosją. Straż Graniczna uzyskała nowe środki

W Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik poinformował, że resort przygotowany jest na różne scenariusze i w budżecie na 2023 rok są przewidziane pieniądze dla Straży Granicznej na budowę zapory elektronicznej na granicy z obwodem kaliningradzkim.
Granica polsko-rosyjska, Brzeźnica, gm. Srokowo, pow. kętrzyński. Wiceszef MSWiA: Zbudujemy zaporę perymetryczną na granicy z Rosją. Straż Graniczna uzyskała nowe środki
Granica polsko-rosyjska, Brzeźnica, gm. Srokowo, pow. kętrzyński. / Wikipedia - domena publiczna

Musimy stać twardo, pokazywać opór 

– powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, mówiąc o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Dopytywany, czy MSWiA nie wyklucza kolejnych ataków ze strony białoruskiej, przyznał, że jego zdaniem „są one pewne”.

Stwierdził również, że problemem są „pożyteczni idioci” napędzający kryzys migracyjny i działający w interesie Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenki. 

To są osoby zupełnie nieodpowiedzialne. Ubolewam, że są wśród nich eurodeputowani, jak Janina Ochojska 

– oznajmił. Dodał, że państwo polskie stoi twardo na granicy, stoi tam Straż Graniczna, nadal jest wojsko. 

Pilnujemy jej, będziemy pilnować. Nie przejdą tamtędy żadne grupy, które prześle Łukaszenka, ale musimy dużo wysiłku w to włożyć i dokończyć zaporę perymetryczną 

– mówił Maciej Wąsik.

Będzie nowa zapora na całej granicy z obwodem kaliningradzkim

Bierzemy pod uwagę, że kryzys na granicy polsko-białoruskiej może eskalować na wiosnę 

– przyznał polityk. Dodał, że służby mają pieniądze na zabezpieczenie kolejnych odcinków granic.

Straż Graniczna uzyskała nowe środki na budowę zapory perymetrycznej na całej granicy z obwodem kaliningradzkim. W przyszłorocznym budżecie są pieniądze na to, by w miarę szybko zbudować zaporę elektroniczną, tak by bardzo mocno monitorować tę granicę 

– podsumował. Jak dodał, na razie nie ma potrzeby budowania innej zapory niż elektroniczna.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ekspert: Pekin odchodzi od polityki „zero covid”, ale nie chce przyznać się do błędu Wiadomości
Ekspert: Pekin odchodzi od polityki „zero covid”, ale nie chce przyznać się do błędu

Europa Środkowo-Wschodnia jest dziś bezpieczniejsza energetycznie m.in. dzięki budowie gazociągu Baltic Pipe i interkonektorów Polska-Litwa, Polska-Słowacja i Grecja-Bułgaria. W regionie powstają terminale LNG, istniejące są rozbudowywane, a UE jest gotowa wesprzeć te wysiłki – przekonywała unijna komisarz ds. energii Kadri Simson na konferencji zorganizowanej w Brukseli przez Central Europe Energy Partners (CEEP).

Wiadomości
Stabilny wzrost miedziowego giganta

Grupa KGHM udostępniła wyniki finansowe za III kwartały 2022 roku. Koncern utrzymał produkcję miedzi na zbliżonym do zeszłorocznego poziomie. Wzrosła produkcja srebra. W stosunku do trzech kwartałów ubiegłego roku grupa odnotowała też wzrost przychodów oraz zysku.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William jest wściekły na Harry'ego i Meghan Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William jest wściekły na Harry'ego i Meghan

Sytuacja w brytyjskiej rodzinie królewskiej ma być poważnie napięta. Wszystko za sprawą serialu dokumentalnego Netfliksa, w którym wystąpili Meghan Markle i książe Harry. Na ten moment brak oficjalnych komentarzy ze strony "Royal Family", lecz informatorzy z Pałacu donoszą, że panuje wśród nich smutek i strach.

Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż Wiadomości
Prezes PiS ma powody do zadowolenia? Zobacz najnowszy sondaż

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość – wynika z badania przeprowadzonego przez pracownię IBRiS na zlecenie serwisu Onet.

Kreml jest wściekły na Polskę. „Zrujnowaliście to” Wiadomości
Kreml jest wściekły na Polskę. „Zrujnowaliście to”

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w kategoriach „destrukcyjnej” oceniła rolę polskiego przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Według opinii rosyjskiej polityk Polska „systematycznie i przez długi czas niszczyła zasadę konsensusu”.

„Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce” Wiadomości
„Większości w PE nie interesuje prawda o Polsce”

– Lewicowo-liberalnej większości w Parlamencie Europejskim nie interesuje prawda na temat sytuacji np. z praworządnością w Polsce. Rzetelna wiedza mogłaby podważyć stereotypy i frazesy, w których się poruszają – mówi w rozmowie z PAP prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS.

Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych. „Wyrok był inny” Wiadomości
Kaczyński ma zapłacić ponad 700 tys. złotych. „Wyrok był inny”

– Jest to bardzo specyficzne, że niemiecka firma, bo to przecież własność niemieckiej firmy, dokładnie niemiecko-szwajcarskiej, ale tutaj Szwajcaria naprawdę nie ma żadnego znaczenia – powiększa to, co formalnie nie jest karą, ale faktycznie jest karą – twierdzi w rozmowie z TVP3 Gdańsk szef PiS Jarosław Kaczyński.

To koniec „Tańca z Gwiazdami” na antenie Polsatu? „Przyjdzie Edward, powie, co chce…” Wiadomości
To koniec „Tańca z Gwiazdami” na antenie Polsatu? „Przyjdzie Edward, powie, co chce…”

Niedługo stery w Polsacie przejmie Edward Miszczak, w związku z tym, fani zastanawiają się, jaki los czeka popularne taneczne show. Czy następca Niny Terentiew zrezygnuje z „Tańca z Gwiazdami”?

Ogromny pożar na przedmieściach Moskwy. Nagrania obiegły sieć Wiadomości
Ogromny pożar na przedmieściach Moskwy. Nagrania obiegły sieć

O dużym pożarze, który wybuchł na terenie sklepu Obi w centrum handlowym w podmoskiewskich Chimkach, powiadamiają w piątek rano rosyjskie media. Zginęła co najmniej jedna osoba.

„Chcę to jasno powiedzieć”. Lewandowski zdradza kulisy rozmowy o premiach Wiadomości
„Chcę to jasno powiedzieć”. Lewandowski zdradza kulisy rozmowy o premiach

– My niczego nie oczekiwaliśmy, niczego nigdy się nie domagaliśmy i też nie wyciągnęliśmy rąk po publiczne pieniądze. Jest oczywiste, że lepiej, aby w ogóle tego tematu nie było, bo nie jechaliśmy na mundial dla pieniędzy, chcę to jasno powiedzieć – powiedział w rozmowie z Onetem Robert Lewandowski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe