„Zatem konkluzje o jakiejkolwiek treści w sytuacji sprzeczności z treścią rozporządzenia (a tutaj sprzeczność jest oczywista i nieusuwalna drogą interpretacji) nie niesie żadnej ochrony prawnej przed uruchomieniem mechanizmu z rozporządzenia. Należy zmienić rozporządzenie” – stwierdził poseł Sebastian Kaleta.
W Brukseli kraje UE otrzymały w środę propozycję kompromisu ws. budżetu UE, która wypracowana została w toku konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli. W dokumencie widnieje zapis, że sam fakt naruszenia praworządności nie może uruchamiać zawieszenia płatności funduszy unijnych. W środę propozycja kompromisu została przedstawiona na spotkaniu ambasadorów UE w Brukseli. Decyzje w jej sprawie podejmą przywódcy na rozpoczynającym się w czwartek szczycie UE.
Kiedy Polska zaczęła być upokarzana za granicą? Co doprowadziło do pomysłów uzależniania funduszy od tzw. praworządności? Pomyli się ten, kto uzna, że to kwestia ostatnich kilku lat – odkąd rządzi Zjednoczona Prawica.
Kolacją ostatniej szansy ochrzciły brytyjskie portale informacyjne zapowiedziane na dzisiejszy (środowy) wieczór spotkanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Zorganizowano je w sytuacji, którą Michel Barnier, główny negocjator Unii Europejskiej z Wielką Brytanią określił jako “niepewna” i “ponura”. Informując w poniedziałek w Brukseli ambasadorów państw UE przy Komisji Europejskiej, Barnier ocenił, że obie strony osiągnęły wprawdzie nieznaczny postęp, ale w kluczowych kwestiach nadal tkwią w swoich okopach.
Nasze stanowisko można opisać w kilku punktach – powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl minister ds. Unii Europejskiej w Kancelarii Premiera Konrad Szymański. Jednym z punktów jest m.in. potwierdzenie, że warunkowość służy tylko ochronie budżetu.
W czwartek unijni liderzy podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli podejmą próbę znalezienia kompromisu w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, który ma być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy wartym 1,8 bln euro oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności. Polska i Węgry od początku sprzeciwiały się rozporządzeniu dotyczącym mechanizmu "fundusze za tzw. praworządność", ale według nieoficjalnych doniesień płynących z Brukseli, oba państwa wstępnie go zaakceptowały. Jak komentuje to Zbigniew Ziobro?
W czwartek unijni liderzy podczas szczytu Rady Europejskiej w Brukseli podejmą próbę znalezienia kompromisu w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, który ma być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy wartym 1,8 bln euro oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności. Polska i Węgry od początku sprzeciwiały się rozporządzeniu dotyczącym mechanizmu "fundusze za tzw. praworządność", ale według nieoficjalnych doniesień płynących z Brukseli, oba państwa wstępnie go zaakceptowały.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przybył w środę do Azerbejdżanu na obchody zwycięstwa tego kraju nad Armenią w zakończonym niedawno konflikcie zbrojnym o Górski Karabach. W agendzie jego pobytu w Baku jest m.in. spotkanie z azerskim prezydentem Ilhamem Alijewem.
Według informacji podanych przez dziennikarza RMF FM Patryka Michalskiego w rządzie Mateusza Morawieckiego rośnie napięcie po doniesieniach o wypracowaniu kompromisu ws. unijnego budżetu. „Zbigniew Ziobro namawia Jarosława Kaczyńskiego do zerwania kompromisu i podtrzymania budżetowego weta” – czytamy.
„Ten mechanizm tzw. praworządności to próba wyjścia poza ramy traktatowe i zabranie części suwerenności na której oddanie się nie godziliśmy, co więcej część niedookreśloną wiec podlegającą stałemu rozszerzeniu” – tak skomentował negocjacje ws. budżetu UE wiceminister infrastruktury oraz pełnomocnik ds. CPK Marcin Horała. Komentarz to efekt powołania się przez Teofila Bartoszewskiego na śp Lecha Kaczyńskiego. Poseł Bartoszewski pisał o „oddaniu części swojej suwerenności”.
„Dzwonię do Pana Prezydenta z prośbą o pomoc (…) Nie zdążyłem słuchawki odłożyć, a On już zdążył pomóc” – na facebook’owym profilu „Gazeta Stonoga” pojawił się wpis w którym Zbigniew Stonoga chwali prezydenta Wałęsę, że ten mu pomógł. Kilka dni temu za Zbigniewem Stonogą (podajemy pełne nazwisko, ponieważ wpis został opatrzony takim podpisem) wydano Europejski Nakaz Aresztowania. Z informacji publikowanych przez znanego pato-youtubera wynika, że z Polski uciekł on do Norwegii.
Dostałem od policji wezwanie w związku z rzekomym naruszeniem przepisów porządkowych - poinformował w środę prezydent stolicy Rafał Trzaskowski za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Cele i zadania niemieckich interesów narodowych mają charakter niezmienności i politycznej ciągłości. Pewne szkoły politycznego myślenia są nieusuwalne i niemiecki program polityczno-terytorialny jest realizowany z żelazną konsekwencją. W niemieckiej prezydencji w UE czuć ducha von Clausewitza, Naumanna i Mitteleuropy.
Mechanizm tzw. warunkowości, wiążący tzw. praworządność z unijnymi funduszami, wchodzi w życie, ale Polska i Węgry mają zaskarżyć to rozwiązania do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – informuje portal wPolityce.pl.
Szantaż weta zawiódł; jest nadzieja, że kończy się wreszcie polityka ustępstw wobec tych, którzy podważają fundamenty naszej wspólnoty – podkreślił w środę były szef Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk.
„Jest największą prawniczą gwiazdą jest wśród młodzieży” - takie słowa pod adresem RPO Adama Bodnar padają na łamach „Gazety Wyborczej”. Wszystko przy okazji kolejnej edycji Tygodnia Konstytucyjnego, który rozpoczyna się 10 grudnia.
Mamy z prezydentem Czech wspólne stanowisko, że wszystko co stanowione w UE musi mieścić się w obrębie traktatów; aktami rangi niższej nie można wypaczać postanowień traktatów – cytuje prezydenta Andrzeja Dudę PAP.
Do skandalicznego aktu wandalizmu doszło przy Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Ktoś postanowił namalować czerwoną błyskawicę, symbol używany podczas protestów Strajku Kobiet.
Jest oczywistym, że epidemia koronawirusa, podobnie jak związany z nią koronakryzys, uderzy wiele państw powodując poważne ubytki podstawowych wskaźników ekonomicznych. Nie tylko Europa, ale cały świat ma z tym problem i szuka rozwiązań pozwalających ograniczyć straty. Bardzo ciekawie w tym kontekście przedstawiam polski przypadek Jacek Frączyk na BusinessInsider.com.pl w artykule "Polska zieloną wyspą w Europie. Zatrudnienie tylko u nas realnie w górę, a spadek PKB niewielki"
W sieci pojawił się szereg "przypadkowych" zdjęć prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, kiedy to strudzony postanowił udać się do pracy komunikacją miejską. Internauci zwracają uwagę, że na zdjęciach coś się nie zgadza.