W Pałacu Elizejskim odbyło się spotkanie ws. wsparcia dla Ukrainy z udziałem głów państw, szefów rządów i ministrów z 28 krajów. Polskę reprezentował prezydent Andrzej Duda. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby wszystkie media relacjonowały to wydarzenie w podobny sposób. Jednak ku zaskoczeniu wielu wnikliwych obserwatorów z relacji wypadły wypowiedzi premierów Słowacji i Grecji.
Takiemu państwu niestraszny Putin ani zielone szaleństwo UE, bo uśmiech jest dobry na wszystko. Furda ciężkie kamienie milowe – uśmiech zamienia je w sympatyczne, pluszowe misiaczki, które wręcza się pani Věrze Jurovej.
Prezydent Duda i premier Tusk przybyli do Białego Domu na spotkanie z prezydentem Bidenem. Jednym z przedmiotów licznych komentarzy w Polsce jest to, kto jest przez Amerykanów traktowany jako ważniejszy i kto może mieć lepsze stosunki z amerykańskim przywódcą.
– Zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne, zawsze mówimy, że atak na jednego z sojuszników jest atakiem na nas wszystkich – powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden na początku spotkania w Białym Domu z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem.
Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce ponad 800 rakiet ziemia-powietrze JASSM, 745 rakiet powietrze-powietrze AIM-120C i ponad 200 rakiet powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder Block II – podała należąca do Pentagonu agencja Defense Security Cooperation Agency (DSCA).
Prezes NBP prof. Adam Glapiński ostrzegał niedawno przed wprowadzeniem euro, bo „oznaczałoby to zredukowanie tempa wzrostu do poziomu w tzw. krajach starej Unii”. Zupełnie inne zdanie ma niemiecki ekonomista prof. Stefan Collignon.
Publiczne radio i telewizja powstały w Niemczech wraz z końcem II wojny światowej. Same początki tego systemu w Niemczech sięgają maja 1945 roku, wkrótce po zakończeniu wojny. To Brytyjczycy wprowadzili program radiowy wzorowany na BBC, który miał być oddzielony od władz państwowych i regulowany publicznie. W 1952 roku uruchomiono w Niemczech publiczną telewizję.
– Z satysfakcją przyjąłem bardzo pozytywne odniesienie się do mojej propozycji, żeby sojusznicy w NATO wydawali co najmniej 3 proc. swojego PKB na obronność – powiedział prezydent Andrzej Duda we wtorek po spotkaniu z amerykańskimi kongresmenami.
Prezydent Joe Biden ogłosi plany udzielenia Polsce pożyczki 2 mld dolarów na zakup uzbrojenia i zaoferuje sprzedaż 96 śmigłowców Apache – poinformował doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.
Wylosowano numery list wyborczych komitetów wyborczych o zasięgu ogólnopolskim. Są to te, które zarejestrowały listy w co najmniej połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw. W losowaniu wzięło udział sześć takich komitetów.
Odebranie prawa do klauzuli sumienia to próba zastraszenia środowiska lekarskiego. Dziś, kiedy żyjemy w wolnym kraju, pojawia się sytuacja, w której lekarzom odbiera się prawo do wolności sumienia – podkreśliła dr nauk med. Ewa Ślizień-Kuczapska, specjalista ginekolog-położnik. 11 marca Ministerstwo Zdrowia przedłożyło do konsultacji projekt nowych regulacji dotyczących aborcji oraz klauzuli sumienia.
81 proc. Polaków popiera organizowane w całym kraju protesty rolników. Zdecydowana większość popiera postulaty ograniczenia napływu do Polski ukraińskich produktów rolnych – wynika z badania Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Minister rolnictwa i rozwoju wsi znalazł się w ogniu pytań rolników, którzy domagali się, aby premier Donald Tusk spełnił swoją obietnicę wyborcza dotyczącą paliwa po 5 złotych. - Jutro mu to powiem na Radzie Ministrów, że ma dopłacić w Polsce paliwa - drwił polityk.
Polskie Stronnictwo Ludowe nie odcina się od byłego rektora Collegium Humanum Pawła Cz. – pisze w swoim artykule dziennikarz portalu Salon24.pl Marcin Dobski.
Według pełnomocniczki Bundestagu ds. sił zbrojnych Evy Hoegl w Bundeswerze nie nastąpiła znacząca poprawa w zakresie personelu, materiałów czy infrastruktury. Bundeswehra zmierza w kierunku poważnych problemów kadrowych i sprzętowych, wynika z przedstawionego we wtorek raportu pełnomocniczki za rok 2023 r..
Konferencje Episkopatu w Kościele rzymsko-katolickim są instytucjami zrzeszającymi biskupów z danego terytorium, zazwyczaj z jednego kraju. Mają one na celu koordynację prac biskupów, określanie przepisów liturgicznych z dostosowaniem do miejscowych warunków, wyznaczanie ponaddiecezjalnych kierunków pracy duszpasterskiej i współpracę w rozwiązywaniu wspólnych problemów. Konferencja Episkopatu nie jest władzą zwierzchnią wobec biskupów i kierowanych przez nich diecezji jak również wobec przełożonych zakonnych.
Właśnie zostałam zwolniona po 17 latach z Biełsatu i po 32 latach z TVP – przekazała w mediach społecznościowych Agnieszka Romaszewska.
Protestujemy przeciwko ewidentnemu niebezpiecznemu bezprawiu, rządów siły a nie prawa, wprowadzania na kluczowe stanowiska „silnych ludzi” Donalda Tuska, Adama Bodnara i pułkownika Bartłomieja Sienkiewicza, które prowadzą wprost do odebrania Narodowi Polskiemu możliwości oddziaływania na władzę sądowniczą w równym stopniu jak na władzę ustawodawczą i wykonawczą - napisało w przesłanym stanowisku Stowarzyszenie "Prawy Poznań"
Dlaczego tak wiele deportacji kończy się niepowodzeniem? – pyta niemiecki serwis nordkurier.de.
Wraca sprawa Iwony Wieczorek. Portal o2.pl przekazał nowe informacje.