Plan Morawickiego w specjalnym zespole Rady Dialogu Społecznego Wiadomości
Plan Morawickiego w specjalnym zespole Rady Dialogu Społecznego

6 października odbyło się pierwsze posiedzenie doraźnego zespołu problemowego Rady Dialogu Społecznego ds. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przedstawiciele resortu rozwoju zaznaczyli, że oczekują uwag partnerów społecznych, bez których dokument nie zostanie przekazany do dalszych prac.

Co najmniej 10 zł podwyżki i nie mniej niż 1 tys. zł emerytury Wiadomości
Co najmniej 10 zł podwyżki i nie mniej niż 1 tys. zł emerytury

Minimalna waloryzacja emerytur nie będzie niższa niż 10 zł. Najniższe świadczenie, tak wypłacane przez ZUS, jak i przez KRUS, nie będzie niższe niż 1000 zł. Takie propozycje resortu rodziny pracy i polityki społecznej na 2017 r. przedstawił związkom zawodowym i pracodawcom w Radzie Dialogu Społecznego wiceminister Marcin Zieleniecki.

Polska straciła miliardy Wiadomości
Polska straciła miliardy

W zeszłym roku budżet państwa stracił na skutek działania zorganizowanej przestępczości ponad 60 miliardów złotych – ujawnił minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Ekonomiczny Nobel przyznany Wiadomości
Ekonomiczny Nobel przyznany

Oliver Hart i Bengt Robert Holmström zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Naukowcy zostali wyróżnienie za pracę nad tzw. teorią kontraktu.

Sejm zgodził się na ratyfikację porozumienia klimatycznego ONZ Wiadomości
Sejm zgodził się na ratyfikację porozumienia klimatycznego ONZ

Sejm upoważnił prezydenta RP do ratyfikacji porozumienia klimatycznego ONZ. Porozumienie zobowiązuje wszystkie państwa m.in. do ograniczania emisji CO2. Walczyć z emisją CO2 można będzie nie tylko poprzez np. zamykanie elektrowni opartych na konwencjonalnych źródłach ale również poprzez zalesianie terenów i utrzymywanie lasów. nOgraniczanie emisji CO2 ma przyczynić się do ograniczenia globalnego ocieplenia.

Wiceminister A Piotrowski: Istotnych podwyżek cen energii z tytułu reorganizacji górnictwa nie będzie Wiadomości
Wiceminister A Piotrowski: Istotnych podwyżek cen energii z tytułu reorganizacji górnictwa nie będzie

Wiceminister energii Andrzej Piotrowski zapowiedział dziś w Sejmie, że nie przewiduje Istotnych podwyżek cen energii z tytułu reorganizacji górnictwa. "Nie ma powodów do obaw, żadnych istotnych podwyżek cen energii z tytułu reorganizacji górnictwa nie będzie. System będzie bardziej stabilny" - powiedział wiceminister.

Sejm przyjął uchwałę ws. umowy handlowej z Kanadą CETA, Do ratyfikacji potrzeba będzie 2/3 głosów Wiadomości
Sejm przyjął uchwałę ws. umowy handlowej z Kanadą CETA, Do ratyfikacji potrzeba będzie 2/3 głosów

Dziś Sejm przyjął uchwałę ws. umowy handlowej z Kanadą (CETA). Uchwała dotyczy m. in przyszłego sposobu ratyfikowania umowy CETA. Posłowie przyjęli, że Sejm będzie ratyfikował umowy CETA większością 2/3 głosów. Klubu Kukiz'15 wnioskował aby umowę CETA przyjąć w drodze referendum ale ten wniosek sejm odrzucił. Za uchwałą było 326 posłów. Przeciw 90, wstrzymało się 11.

Wartość aktywów OFE we wrześniu spadła o 1 proc. do 142,8 mld zł Wiadomości
Wartość aktywów OFE we wrześniu spadła o 1 proc. do 142,8 mld zł

Wartość aktywów OFE spadła we wrześniu o 1 proc. do 142,8 mld zł, czyli Fundusze wypracowały ujemne stopy zwrotu, a ich średnia wyniosła -0,9 proc. Oznacza to, że wartość przyszłych emerytur ludzi odkładających pieniądze w OFFe nie zwiększyła się a zmniejszyła.

Upadłość SKOK Skarbiec Wiadomości
Upadłość SKOK Skarbiec

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że Sąd Rejonowy w Gliwicach ogłosił upadłość Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo – Kredytowej „Skarbiec” w Piekarach Śląskich.

Wsparcie dla Jastrzębskich Zakładów Remontowych Wiadomości
Wsparcie dla Jastrzębskich Zakładów Remontowych

290 mln zł z środków Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców (JZR) zostanie przekazanych do Jastrzębskich Zakładów Remontowych będących spółką zależną Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W tej sprawie podpisano specjalną umowę z Ministerstwem Skarbu Państwa. Skorzystają na tym kopalnie „Budryk” i „Knurów-Szczygłowice”.

Jacek Gacoń dla Tysol.pl: Opłaty likwidacyjne polisolokat sięgały 100 procent wpłaconej sumy! Wiadomości
Jacek Gacoń dla Tysol.pl: Opłaty likwidacyjne polisolokat sięgały 100 procent wpłaconej sumy!

We wrześniu odbyło się posiedzenie Komisji Finansów Publicznych dotyczące polisolokat. Szacuje się, że na tym instrumencie finansowym Polacy stracili miliony złotych. O mechanizmie opowiada Jacek Gacoń autor bloga jakdorobic.com Andrzejowi Berezowskiemu.

Zespół Śledczy Parlamentu Europejskiego rozpoczął śledztwo Panama Papers Wiadomości
Zespół Śledczy Parlamentu Europejskiego rozpoczął śledztwo Panama Papers

We wtorek 27 września odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Śledczego Parlamentu Europejskiego składającego z 65 członków. Posłowie skupili się na dowodach zdobytych przez dziennikarzy o kancelarii prawno-podatkowej Mossack Fonseca. Kancelaria ta uczestniczyła w procederze unikania płacenia podatków określanego jako Panama Papers

Będzie łatwiej o mieszkanie? Rząd przyjął odpowiednią uchwałę Wiadomości
Będzie łatwiej o mieszkanie? Rząd przyjął odpowiednią uchwałę

Zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o dochodach uniemożliwiających ich nabycie lub wynajęcie po cenach komercyjnych, zwiększenie możliwości zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także poprawa warunków mieszkaniowych to niektóre cele „Narodowego programu Mieszkaniowego. W czasie posiedzenia Rady Ministrów została podjęła odpowiednią uchwałę dotyczącą jego przyjęcia.

Nie będzie PIT, nie będzie składek na ZUS i NFZ. Będzie jednolity podatek Wiadomości
Nie będzie PIT, nie będzie składek na ZUS i NFZ. Będzie jednolity podatek

Coraz bliżej do ujednoliconej daniny, która połączy PIT ze składkami na ZUS i NFZ. W tej sprawie zapadła już kierunkowa decyzja polityczna.

Bez wyższych płac nie będzie nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki Wiadomości
Bez wyższych płac nie będzie nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki

Niski poziom wynagrodzeń stanowi istotną barierę w budowie nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki. Tymczasem w naszym kraju zarobki znacznej części pracowników od lat utrzymują się na poziomie ustawowego minimum. Podwyżka płacy minimalnej to dla wielu z nas wciąż jedyna szansa na wyższe wynagrodzenie.

Polską gospodarkę „niesie” konsumpcja. Rośnie sprzedaż detaliczna Wiadomości
Polską gospodarkę „niesie” konsumpcja. Rośnie sprzedaż detaliczna

Kiedy Ministerstwo Rozwoju, zarządzane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego, podało wskaźniki makroekonomiczne na koniec lipca br. zapaliło się „żółte światełko” sygnalizując, iż gospodarka wkroczyła na ścieżkę spowolnienia.

Jak powstawał i powstaje budżet państwa? Wiadomości
Jak powstawał i powstaje budżet państwa?

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu planuje, ile zarobi pieniędzy i na co je przeznaczy. Podobnie państwo kalkuluje co roku. Szacuje ile zdoła zebrać pieniędzy i jak je wyda. Tak powstaje budżet, najważniejsza obok konstytucji ustawa w państwa Polskiego.

Rząd planuje powołanie Krajowej Administracji Skarbowej Wiadomości
Rząd planuje powołanie Krajowej Administracji Skarbowej

Naszym zadaniem jest to, by od 1 stycznia 2017 r. powstała sprawna i kompetentna służba skarbowa; temu ma służyć powołanie Krajowej Administracji Skarbowej - podkreślił w środę na konferencji prasowej minister finansów Paweł Szałamacha.

Samochody elektryczne. Ursus stawia na innowacje Wiadomości
Samochody elektryczne. Ursus stawia na innowacje

Lekki elektryczny samochód dostawczy to najnowsza propozycja Ursusa. Jest to kolejny pojazd zasilany „zieloną” energią wprowadzony przez firmę na rynek.

Nowoczesna chce wprowadzić podatek liniowy. Dlaczego? Sprzyja on najbogatszym Wiadomości
Nowoczesna chce wprowadzić podatek liniowy. Dlaczego? Sprzyja on najbogatszym

Nowoczesna ogłosiła swój program wyborczy. Jednym z postulatów partii Ryszarda Petru jest wprowadzenie podatku liniowego z „wysoką kwotą wolną”. Tym samym Nowoczesna wróciła do planów Platformy Obywatelskiej z 2001 roku. Zdaniem zwolenników podatek liniowy ma same plusy. Przeciwnicy wskazują, że powoduje wzrost rozwarstwienia społecznego, a jego zalet nie widać. Jak jest naprawdę?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe