Dyskretny czar techniki międzywojnia Wiadomości
Dyskretny czar techniki międzywojnia

Na całym świecie w muzeach technicznych odwiedzający oglądają maszyny parowe, maszyny do szycia, piece hutnicze, wytwory rzemiosła ludowego, czy samochody. Muzealnicy mawiają, ze ludzie przychodzą do takich placówek z potrzeby wiedzy. Chcą dowiedzieć się czegoś ciekawego o przeszłości. Tata pokazując synowi jednoślad często zwraca się do syna: „zobacz jaki stary rower, chciałbyś na takim jeździć?”. Dziecko przecząco kręci głową.

Ok. 2,6 tys. zabytków odnaleziono na Reducie Ordona w Warszawie Wiadomości
Ok. 2,6 tys. zabytków odnaleziono na Reducie Ordona w Warszawie

Ok. 2,6 tys. zabytków, m.in. wyposażenie wojskowe i monety; fosę i "wilcze doły" ze szczątkami stu kilkudziesięciu żołnierzy polskich i rosyjskich odkryto podczas kilkuletnich badań na Reducie Ordona, miejscu walk powstania listopadowego, obecnie na stołecznej Ochocie.\nLokalizacja Reduty Ordona, miejsca walk powstania listopadowego przy obecnej ul. Na Bateryjce na warszawskiej Ochocie, a nie - jak wcześniej sądzono - na terenie Woli, została potwierdzona w 2010 r.

Prezes IPN o planach na 2017 r.: przypomnimy o ludobójstwie Polaków w latach 1937-1938 Wiadomości
Prezes IPN o planach na 2017 r.: przypomnimy o ludobójstwie Polaków w latach 1937-1938

Tzw. operację polską NKWD, czyli zamordowanie w latach 1937-1938 co najmniej 110 tys. Polaków żyjących na terenie ZSRS przypomni IPN w 2017 r. To jedna z największych i nieznanych tragedii naszego narodu - podkreśla w rozmowie z PAP prezes IPN Jarosław Szarek.

Syreni śpiew historii motoryzacji Wiadomości
Syreni śpiew historii motoryzacji

dr. Bartosz Zakrzewski z Instytutu Transportu Samochodowego opowiada Andrzejowi Berezowskiemu o samochodzie Syrena.

80. rocznica budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego Historia czy wciąż szansa? Wiadomości
80. rocznica budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego Historia czy wciąż szansa?

„COP budować będą pokolenia, my budujemy tylko zaczątki. COP – to zagadnienie milionów ludzi i tysięcy warsztatów produkcji i handlu. COP to uzbrojenie nie tylko militarne, ale gospodarcze Polski. (…) Kiedyś społeczeństwo polskie oceni tę inicjatywę i ten twórczy wysiłek polskiego wojska, jako otwarcie nowej drogi, prowadzącej w konsekwencji do wielkiego rozwoju gospodarstwa cywilnego, prywatnego i na wskroś pokojowego”. Tak mówił w Sejmie o Centralnym Okręgu Przemysłowym (COP) jego pomysłodawca wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski 2 grudnia 1938 r.

Jak prowadzi się Syrenę? Wiadomości
Jak prowadzi się Syrenę?

O urokach podróży zabytkowym samochodem opowiada Adam Owczarz, miłośnik i posiadacz samochodu Syrena 105.

Karol Pionnier – konstruktor Syreny Wiadomości
Karol Pionnier – konstruktor Syreny

Gdzieś na początku XX wieku z Francji do Polski przyjeżdża Leon Pionnier. Będzie uczył francuskiego w szkołach średnich. W roku 1913 w Mińsku Litewskim Leonowi rodzi się syn Karol Aimé Pionnier. Chłopiec postanawia zostać konstruktorem samochodów. Będzie przyszłym konstruktorem samochodu Syrena.

Adam Chmielecki dla "TS": Amerykańscy przyjaciele Solidarności Wiadomości
Adam Chmielecki dla "TS": Amerykańscy przyjaciele Solidarności

W Wigilię Bożego Narodzenia Anno Domini 1981 w oknie Białego Domu stanęła zapalona świeca – symbol solidarności prezydenta Stanów Zjednoczonych z narodem polskim po wprowadzeniu stanu wojennego. Za tym gestem poszły konkretne działania, a Ronald Reagan okazał się jednym z największych sojuszników Solidarności.

Rok 2017 rokiem Władysława Biegańskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Hallera i Władysława Raczkiewicza Wiadomości
Rok 2017 rokiem Władysława Biegańskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Hallera i Władysława Raczkiewicza

W listopadzie senat przyjął odrębne uchwały, w których ustanawia rok 2017 rokiem Władysława Biegańskiego, Tadeusza Kościuszki, Józefa Hallera i Władysława Raczkiewicza

Relacja Franciszka Kamińskiego ze strajku w Kopalni Rudna po wprowadzeniu stanu wojennego Wiadomości
Relacja Franciszka Kamińskiego ze strajku w Kopalni Rudna po wprowadzeniu stanu wojennego

Zamieszczamy relację ze strajku w Kopalni Rudna po wprowadzeniu stanu wojennego. Relacje opisał Franciszek Kamiński w maszynopisie. Maszynopis udostępnił Tygodnikowi Solidarność i Tysol.pl

Żywi piszą kart rzeczywistości, poległych historia wspomina - reportaż historyczny Wiadomości
Żywi piszą kart rzeczywistości, poległych historia wspomina - reportaż historyczny

Pierwszego dnia stanu wojennego związkowcy „S” z okolic Lubina, Polkowic i Głogowa porozumieli się, że rozpoczną w zakładach strajki okupacyjne. Jednym z zakładów była kopalnia Rudna. Była to odpowiedź na wprowadzenie stanu wojennego i internowanie działaczy Solidarności.

Mój kolega Mieszko I - czyli jak zarazić dzieci pasją do historii Wiadomości
Mój kolega Mieszko I - czyli jak zarazić dzieci pasją do historii

Nauka historii Polski wcale nie musi kojarzyć się z zapamiętywaniem dat, postaci czy wydarzeń. Doskonale wiedzą o tym organizatorzy niebanalnych widowisk „Historia dla najmłodszych – budzenie pasji”.

Świdnicki opór. "Byliśmy zdeterminowani. To miał być nasz bierny protest" Wiadomości
Świdnicki opór. "Byliśmy zdeterminowani. To miał być nasz bierny protest"

Noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku była mroźna, na ulicach Świdnika leżały zwały śniegu. Niewielu ludzi miało telefony, które i tak od północy były już wyłączone. Pierwsze wieści o zatrzymaniach działaczy Solidarności w mieście przekazywano ustnie, biegając po zlodowaciałych chodnikach i pukając do poszczególnych domów.

Syrena Sport – samochód, którego nigdy nie było Wiadomości
Syrena Sport – samochód, którego nigdy nie było

Jednym z niewielu samochodów, który powstał w okresie 1945 – 1989 a który przeszedł do legendy motoryzacji w Polsce była Syrena Sport. Samochód, choć nie wyszedł poza fazę koncepcyjną, a może właśnie dlatego do dziś wzbudza zachwyt wśród miłośników Polskiej motoryzacji.

Jutro finał wyjątkowego projektu - historia według dzieci Wiadomości
Jutro finał wyjątkowego projektu - historia według dzieci

Przed nami finał „Historii Polski według dzieci”, czyli pokaz filmu animowanego i wystawa prac powstałych podczas warsztatów. Zapowiada się wspaniałe i emocjonujące wydarzenie. Jeśli jesteś z Krakowa i okolic przyjedź jutro ze swoimi dziećmi i wnukami do Niepołomic. Wstęp wolny.

Ponad dwie piąte Polaków uważa, że wprowadzenie stanu wojennego było uzasadnione... Wiadomości
Ponad dwie piąte Polaków uważa, że wprowadzenie stanu wojennego było uzasadnione...

Jacek Kościński, nauczyciel historii w Zespole Placówek Oświaty nr 1 we Włoszczowie, twierdzi, że młodzież niewiele wie na temat stanu wojennego. Obecna podstawa programowa nie przewiduje szerszego ujęcia tego tematu, a dodatkowo liczba godzin lekcji historii w szkole jest systematycznie zmniejszana.

Do 1989 roku podziemne struktury Solidarności w Polarze skutecznie prowadziły swoją działalność Wiadomości
Do 1989 roku podziemne struktury Solidarności w Polarze skutecznie prowadziły swoją działalność

16 grudnia 1981 roku. Trzeci dzień strajku we wrocławskim Polarze. Zakończyła się msza święta w hali produkcyjnej. Barbara Litwiniuk intonuje modlitwę i śpiewanie patriotycznych pieśni, ale wyciągają ją z tłumu zomowcy. Trafi potem do Gołdapi, do obozu dla internowanych kobiet.

16 dni Śląska. W „Wujku” nie wiedzieli, że w „Manifeście” strzelano z ostrej amunicji Wiadomości
16 dni Śląska. W „Wujku” nie wiedzieli, że w „Manifeście” strzelano z ostrej amunicji

„Zwracam się do Was wszystkich jako żołnierz, który pamięta dobrze okrucieństwo wojny. Niechaj w tym umęczonym kraju, który zaznał już tyle klęsk, tyle cierpień, nie popłynie ani jedna kropla polskiej krwi” [Wojciech Jaruzelski, przemówienie o wprowadzeniu stanu wojennego].

ks Eugeniusz Jankiewicz: zorientowałem się, że robotnicy mieli pełną świadomość protestu Wiadomości
ks Eugeniusz Jankiewicz: zorientowałem się, że robotnicy mieli pełną świadomość protestu

Zbliża się 35 rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego. Z tej okazji publikujemy relacje księdza Eugeniusza Jankiewicza. Opisuje ona strajk w kopalni rudna. Strajk trwał od 14 do 17 grudnia. W Szybie Głównym górnicy zorganizowali strajk w cechowni (około 4 tys. ludzi). W Szybie Zachodnim górnicy przebywali w łaźniach.

Wystawa: "A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-1989" Wiadomości
Wystawa: "A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-1989"

Już w najbliższą niedzielę otwarta zostanie nowa ekspozycja stała pt. „A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-1989”. Wystawa zlokalizowana została w budynku parafialnym przy stalowowolskiej bazylice konkatedralnej, ul. Popiełuszki 4 i sąsiaduje bezpośrednio z Muzeum Jana Pawła II - wystawa pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Emerytury
Stażowe