[Akcja 21.20] Jasna Góra: Dziś początek nowenny w intencji Polski, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego

O tym, że Ojczyzna jest darem, zadaniem i odpowiedzialnością - przypominają jasnogórscy paulini. Dziś na Jasnej Górze i w całej Polsce rozpocznie się nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Została ona nazwana „Akcja 21.20”, bo to właśnie w łączności z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze zanoszona będzie modlitwa Apelu Jasnogórskiego, a po nim, o godz. 21.20 modlitwy nowennowe.
Jasna Góra, Kaplica Cudownego Obrazu [Akcja 21.20] Jasna Góra: Dziś początek nowenny w intencji Polski, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego
Jasna Góra, Kaplica Cudownego Obrazu / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Anwar2 - Own work

Intencje

Dziś będzie zanoszone szczególne błaganie o odnowienie wiary każdego z nas, aby prowadziła ona do umocnienia ducha Polaków. Modlitwę nowennową poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Odkryjmy na nowo moc modlitwy, dlatego że jest to z pomocą Ducha Świętego wypowiadane słowo. A jeśli uwierzymy, to wtedy również przy pomocy naszych świętych patronów, a przyzywamy św. Andrzeja Bobolę i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, uzgodnimy nasze pragnienia, naszych ludzkich serc, Kościoła, narodu, z pragnieniem samego Serca Bożego. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam wszystkich, którzy będą mogli połączyć się w tej modlitwie – zachęca abp Depo

W następnych dniach modlitwie będą towarzyszyć kolejno intencje: „O pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną” (17 marca); „O zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski” (18 marca); „O odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin” (19 marca), „O siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania” (20 marca); „O światło Ducha Świętego dla Polaków, byśmy kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny” (21 marca); „O prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych” (22 marca); „O szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej” (23 marca). W ostatnim dniu nowenny, 24 marca, przypadającym w Narodowy Dzień Życia, intencją będzie pełna ochrona prawna życia dzieci nienarodzonych. Internetowe transmisje Nowenny o 21:20 prowadzone będą przez biskupów z różnych miejsc w Polsce

Jeśli nie będzie to możliwe, nowennę można odmówić indywidualnie w dowolnym momencie dnia. Wystarczy odczytać intencję na dany dzień i odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz modlitwę w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi.

Modlitwa za Ojczyznę

Od 71 lat godzina Apelu Jasnogórskiego stała się czasem, kiedy paulini, polscy biskupi, duchowni i zgromadzeni częstochowianie oraz pielgrzymi modlą się za Kościół, za Ojczyznę, o jedność. Jako odrębne nabożeństwo maryjne po raz pierwszy odprawiono Apel Jasnogórski o godzinie 21.00 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego i za zmagającą się z komunizmem Polskę. Dzięki św. Janowi Pawłowi II Apel Jasnogórski stał się dziedzictwem całego Kościoła.

Od 14 grudnia 1981 r. codziennie odprawiana jest na Jasnej Górze Msza św. za Ojczyznę, a przybywający tu pielgrzymi troskę o „dom ojczysty” wymieniają wśród pierwszych swoich intencji. 

- Warto trudzić się dla naszej małej ojczyzny i dla Polski. Potrzeba modlitwy, siły, jednoczenia się wokół dobra dla naszych lokalnych wspólnot i dla Polski naszego narodu - mówili np. samorządowcy powiatu bielskiego, którzy od lat w marcu pielgrzymują na Jasną Górę. Teresa z Częstochowy podkreśla, że dobrze jest mieć świadomość, że modlitwa ma wpływ na nasze życie i poprzez nią możemy coś zmienić.

- Zawsze, kiedy Ojczyzna jest w potrzebie nie można jej zostawić, bo wrogowie tylko czekają, żeby osłabić naród, jego czujność, a wtedy działają na niekorzyść. Dlatego gdy widzimy pewne zagrożenia, powinniśmy tym bardziej wzmocnić uwagę i siły duchowe, żeby się przeciwstawiać złu, bo zło można przezwyciężyć tylko dobrem. Ale jeżeli dobro śpi, to zło szaleje – mówił ks. Bronisław Micek z Warszawy. 

O Ojczyźnie pamiętają w modlitwie też licznie nawiedzający teraz Jasną Górę maturzyści. - Jest w nas wielka nadzieja na budowanie dobrej przyszłości naszej Ojczyzny, naszej wspólnej przestrzeni - mówił Mikołaj Chorążak z I LO w Lesznie. Maturzysta przytoczył bliskie jego sercu słowa żołnierza Armii Krajowej, legendarnego "kuriera z Warszawy", Jana Nowaka -Jeziorańskiego, że „nieważne czy mi się Ojczyzna podoba, z serca Jej sobie nie wyrwę”. - Te słowa są mi bliskie. To nie jest tak, że Polska mi się podoba w całej swojej okazałości, jest wiele rzeczy do zmian i poprawy, wiele rzeczy, które powinniśmy gruntownie przebudować. Myślę, że jest to dla nas zadanie, dla młodego pokolenia, maturzystów, którzy w tym roku zdają egzamin dojrzałości, żebyśmy my spróbowali podjąć pracę w kontekście uzdrowienia, naprawienia, odbudowania, może takiego zrewitalizowania Polski - podkreślał maturzysta.

- Dziś, kiedy naród potrzebuje jedności i oparcia na Bogu zachęcamy każdego dnia do modlitwy Apelu Jasnogórskiego i nowenny, która będzie zaraz po nim, aby wszystkie serca Polaków zwróciły się ku Matce Bożej. Zechciejmy gorliwie stanąć do tej modlitwy, aby nie zabrakło nas w tak ważnym dla narodu czasie – zachęca rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik.

Więcej informacji na: nowenna2120.pl 

BP @JasnaGóraNews, mir


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Bank of China zawiesza współpracę z rosyjskimi bankami Wiadomości
Bank of China zawiesza współpracę z rosyjskimi bankami

Rosyjski oddział Bank of China zawiesił współpracę z objętymi sankcjami USA bankami w Rosji, aby uniknąć wtórnych amerykańskich retorsji – podał w poniedziałek rosyjski dziennik „Kommiersant”, powołując się na rozmówców z sektora bankowego.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Facebook usunął wpis o niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau, bo „wprowadzał w błąd” gorące
Facebook usunął wpis o niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau, bo „wprowadzał w błąd”

Facebook zdecydował się usunąć post stowarzyszenia Polaków w Wielkiej Brytanii dotyczący niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Chory Ziobro powinien zostać wezwany przed sejmową komisję? Polacy zabrali głos polityka
Chory Ziobro powinien zostać wezwany przed sejmową komisję? Polacy zabrali głos

Ponad połowa Polaków nie chce, by wezwano na przesłuchanie przez sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, niezależnie od jego aktualnego stanu zdrowia — wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET.

Zagraniczna prywatna firma chce rywalizować z PKP Intercity na polskich torach Wiadomości
Zagraniczna prywatna firma chce rywalizować z PKP Intercity na polskich torach

„Dwóch przewoźników z Czech wnioskuje o dostęp do polskich torów. Mogą rozkręcić konkurencję na kolei” – pisze we wtorek „Rzeczpospolita”.

Nachodzi czas meczu o honor Wiadomości
Nachodzi czas meczu o honor

Polscy piłkarze wtorkowym meczem z Francją, aktualnym wicemistrzem świata, pożegnają się z Euro 2024. Bez względu na wynik na pewno zajmą ostatnie miejsce w grupie D, a Trójkolorowi walczą o pierwszą lokatę. Początek spotkania w Dortmundzie o godz. 18.

Niemiecki gigant planuje przeniesienie produkcji do Chin gorące
Niemiecki gigant planuje przeniesienie produkcji do Chin

„Berliner Zeitung” donosi, że znana niemiecka firma chemiczna BASF grozi opuszczeniem Niemiec i przeniesieniem się do Chin.

Eksplozja w Zakładach Azotowych „Puławy” pilne
Eksplozja w Zakładach Azotowych „Puławy”

Na terenie Zakładów Azotowych „Puławy” doszło do niewielkiego wybuchu; dwie lekko poszkodowane osoby zostały przetransportowane do szpitali – poinformowała PAP w poniedziałek lubelska straż pożarna.

Klamka zapadła: jest decyzja w sprawie członkostwa Fideszu w EKR polityka
Klamka zapadła: jest decyzja w sprawie członkostwa Fideszu w EKR

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w poniedziałek po spotkaniu z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni w Rzymie, że w PE jego partia Fidesz nie przystąpi do Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której jest jej ugrupowanie. Jako powód wskazał przyjęcie do tej grupy antywęgierskiej formacji z Rumunii.

Robert Lewandowski zabrał głos na temat swojej przyszłości w reprezentacji Wiadomości
Robert Lewandowski zabrał głos na temat swojej przyszłości w reprezentacji

Robert Lewandowski, w przeciwieństwie do Kamila Grosickiego, nie zamierza kończyć kariery w reprezentacji narodowej. – Mam 36 lat i wciąż ogień w sobie. Nikt z zewnątrz nie wpłynie na moją decyzję – powiedział dzień przed wtorkowym meczem Euro 2024 z Francją w Dortmundzie.

REKLAMA

[Akcja 21.20] Jasna Góra: Dziś początek nowenny w intencji Polski, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego

O tym, że Ojczyzna jest darem, zadaniem i odpowiedzialnością - przypominają jasnogórscy paulini. Dziś na Jasnej Górze i w całej Polsce rozpocznie się nowenna w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego. Została ona nazwana „Akcja 21.20”, bo to właśnie w łączności z Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze zanoszona będzie modlitwa Apelu Jasnogórskiego, a po nim, o godz. 21.20 modlitwy nowennowe.
Jasna Góra, Kaplica Cudownego Obrazu [Akcja 21.20] Jasna Góra: Dziś początek nowenny w intencji Polski, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego
Jasna Góra, Kaplica Cudownego Obrazu / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Anwar2 - Own work

Intencje

Dziś będzie zanoszone szczególne błaganie o odnowienie wiary każdego z nas, aby prowadziła ona do umocnienia ducha Polaków. Modlitwę nowennową poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. – Odkryjmy na nowo moc modlitwy, dlatego że jest to z pomocą Ducha Świętego wypowiadane słowo. A jeśli uwierzymy, to wtedy również przy pomocy naszych świętych patronów, a przyzywamy św. Andrzeja Bobolę i bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, uzgodnimy nasze pragnienia, naszych ludzkich serc, Kościoła, narodu, z pragnieniem samego Serca Bożego. Dlatego bardzo serdecznie zapraszam wszystkich, którzy będą mogli połączyć się w tej modlitwie – zachęca abp Depo

W następnych dniach modlitwie będą towarzyszyć kolejno intencje: „O pojednanie narodowe, mądrość dla rządzących i solidarność społeczną” (17 marca); „O zachowanie pokoju i bezpieczną przyszłość dla Polski” (18 marca); „O odczytanie prawdziwej roli mężczyzny i kobiety w małżeństwie oraz o trwałość rodzin” (19 marca), „O siłę i odwagę dla młodych w odkrywaniu wiary i życiowego powołania” (20 marca); „O światło Ducha Świętego dla Polaków, byśmy kierowali się zawsze dobrem Ojczyzny” (21 marca); „O prawdę i odpowiedzialność za słowo w przestrzeni medialnej, także w mediach społecznościowych” (22 marca); „O szacunek i język dialogu w przestrzeni publicznej” (23 marca). W ostatnim dniu nowenny, 24 marca, przypadającym w Narodowy Dzień Życia, intencją będzie pełna ochrona prawna życia dzieci nienarodzonych. Internetowe transmisje Nowenny o 21:20 prowadzone będą przez biskupów z różnych miejsc w Polsce

Jeśli nie będzie to możliwe, nowennę można odmówić indywidualnie w dowolnym momencie dnia. Wystarczy odczytać intencję na dany dzień i odmówić „Ojcze nasz”, „Zdrowaś Maryjo” oraz modlitwę w intencji Ojczyzny, np. autorstwa ks. Piotra Skargi.

Modlitwa za Ojczyznę

Od 71 lat godzina Apelu Jasnogórskiego stała się czasem, kiedy paulini, polscy biskupi, duchowni i zgromadzeni częstochowianie oraz pielgrzymi modlą się za Kościół, za Ojczyznę, o jedność. Jako odrębne nabożeństwo maryjne po raz pierwszy odprawiono Apel Jasnogórski o godzinie 21.00 8 grudnia 1953 r. z prośbą o uwolnienie więzionego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego i za zmagającą się z komunizmem Polskę. Dzięki św. Janowi Pawłowi II Apel Jasnogórski stał się dziedzictwem całego Kościoła.

Od 14 grudnia 1981 r. codziennie odprawiana jest na Jasnej Górze Msza św. za Ojczyznę, a przybywający tu pielgrzymi troskę o „dom ojczysty” wymieniają wśród pierwszych swoich intencji. 

- Warto trudzić się dla naszej małej ojczyzny i dla Polski. Potrzeba modlitwy, siły, jednoczenia się wokół dobra dla naszych lokalnych wspólnot i dla Polski naszego narodu - mówili np. samorządowcy powiatu bielskiego, którzy od lat w marcu pielgrzymują na Jasną Górę. Teresa z Częstochowy podkreśla, że dobrze jest mieć świadomość, że modlitwa ma wpływ na nasze życie i poprzez nią możemy coś zmienić.

- Zawsze, kiedy Ojczyzna jest w potrzebie nie można jej zostawić, bo wrogowie tylko czekają, żeby osłabić naród, jego czujność, a wtedy działają na niekorzyść. Dlatego gdy widzimy pewne zagrożenia, powinniśmy tym bardziej wzmocnić uwagę i siły duchowe, żeby się przeciwstawiać złu, bo zło można przezwyciężyć tylko dobrem. Ale jeżeli dobro śpi, to zło szaleje – mówił ks. Bronisław Micek z Warszawy. 

O Ojczyźnie pamiętają w modlitwie też licznie nawiedzający teraz Jasną Górę maturzyści. - Jest w nas wielka nadzieja na budowanie dobrej przyszłości naszej Ojczyzny, naszej wspólnej przestrzeni - mówił Mikołaj Chorążak z I LO w Lesznie. Maturzysta przytoczył bliskie jego sercu słowa żołnierza Armii Krajowej, legendarnego "kuriera z Warszawy", Jana Nowaka -Jeziorańskiego, że „nieważne czy mi się Ojczyzna podoba, z serca Jej sobie nie wyrwę”. - Te słowa są mi bliskie. To nie jest tak, że Polska mi się podoba w całej swojej okazałości, jest wiele rzeczy do zmian i poprawy, wiele rzeczy, które powinniśmy gruntownie przebudować. Myślę, że jest to dla nas zadanie, dla młodego pokolenia, maturzystów, którzy w tym roku zdają egzamin dojrzałości, żebyśmy my spróbowali podjąć pracę w kontekście uzdrowienia, naprawienia, odbudowania, może takiego zrewitalizowania Polski - podkreślał maturzysta.

- Dziś, kiedy naród potrzebuje jedności i oparcia na Bogu zachęcamy każdego dnia do modlitwy Apelu Jasnogórskiego i nowenny, która będzie zaraz po nim, aby wszystkie serca Polaków zwróciły się ku Matce Bożej. Zechciejmy gorliwie stanąć do tej modlitwy, aby nie zabrakło nas w tak ważnym dla narodu czasie – zachęca rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik.

Więcej informacji na: nowenna2120.pl 

BP @JasnaGóraNews, mirOceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe