[wideo] Robi wrażenie! USA: Ciężarówka wiozła 48-metrowy bombowiec przez… 1600 km!

Gigantyczny amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu B-52 przejechał wyjątkową drogę 1600 km w Stanach Zjednoczonych do zakładu Boeinga. Transportowany egzemplarz został wycofany ze służby w 2008 roku i z tego powodu taniej było przeprowadzić skomplikowaną podróż lądową, niż przygotować do ponownego lotu.
Transport B-52 [wideo] Robi wrażenie! USA: Ciężarówka wiozła 48-metrowy bombowiec przez… 1600 km!
Transport B-52 / fot. Twitter - @Tinker AFB

Po czterech miesiącach przygotowań i oszacowaniu łącznych kosztów na 2,8 miliona dolarów (11,5 miliona złotych) po amerykańskich drogach przejechał wyjątkowo symboliczny transport ponadgabarytowy. Na naczepie umieszczono 61-letni bombowiec Boeing B-52 Stratofortress, w okresie Zimnej Wojny będący jednym z podstawowych elementów amerykańskiego systemu „odstraszania nuklearnego”

– podaje portal 40ton.net, opisując niezwykłą historię B-52, 48-metrowego bombowca, który przejechał 1600 km na ciężarówce po amerykańskich drogach. Ten egzemplarz służył w amerykańskiej armii w latach 1961–2008. Przetransportowano go jednak nie do muzeum, ale do producenta, aby poddać maszynę modernizacji i dać jej nowe życie. 

 

 

Okazuje się, że armia USA planuje używać tych samolotów aż do… 2050 roku! Wspomniany wyżej egzemplarz jest pierwszym bombowcem, który zostanie zmodernizowany na użytek amerykańskich sił powietrznych. W związku z powyższym jego transport był niezwykle ważnym przedsięwzięciem, gdyż maszyna nie mogła ulec uszkodzeniu, a jej rozbiórka była możliwa tylko w zakresie przewidzianym przez producenta. Z tego powodu maszyna dalej liczyła aż 48 metrów długości i wraz z naczepą zajmowała dwa pasy ruchu.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe