Bliskie spotkania trzeciego stopnia - ONZ i Amnesty Intenational...

Bliskie spotkania trzeciego stopnia -ONZ i Amnesty Intenational...

Byłem dumny jako Polak, gdy w siedzibie ONZ specjalny doradca Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Przeciwdziałania Ludobójstwu pani Alice Wairimu Nderitu z Kenii mówiąc o „genocide” ,genezie tego pojęcia i jego definicji powołała się na polskiego prawnika Rafała Lemkina. Nie powiedziała, z jakiego był kraju, ale to już była moja rola. I tak międzynarodowe towarzystwo polsko-amerykańsko-francusko-włosko-hiszpańsko-holendersko- czesko-łotewskie usłyszało, kto wymyślił pojęcie ludobójstwa i jaki kraj reprezentował.
Piszę to słowa w trakcie pobytu w USA, w Nowym Jorku delegacji spec-komisji Parlamentu Europejskiego, która zajmuje się ingerencjami „państw trzecich” w procesy demokratyczne w UE i krajach Unii. „Państwa Trzecie"-a więc kraje, które nie są członkami UE – w praktyce chodzi głównie o Rosję, także o Chiny, Iran i niektóre kraje arabskie. Byliśmy przyjmowani na bardzo wysokim szczeblu: przez zastępcę Sekretarza Generalnego ONZ ds. Operacji Pokojowych Jean-Pierre Lacroix i specjalnego przedstawiciela Sekretarza Generalnego ONZ ds. Technologii Hindusa Amandeepa Singha Gilla. Raport na temat dezinformacji w polityce międzynarodowej przedstawił ambasador Ekwadoru przy ONZ Christian Espinoza Canizares, przewodniczący specjalnego Komitetu ONZ ds.Informacji. Mieliśmy też spotkanie z Asystentem Sekretarza Generalnego ds. Praw Człowieka- Ilze Brands Kehris z Łotwy.

Spotkaliśmy się także z ambasadorami akredytowanymi przy ONZ – Gruzji, Meksyku, Salwadoru, Pakistanu (jedyna niewidoma ambasador przy ONZ), Korei Południowej oraz krajów afrykańskich: Nigerii, Senegalu i Botswany.

Do starcia – z mojej przyczyny - doszło na spotkaniu z przedstawicielem Amnesty International przy ONZ Włochem Renzo Pomi. Zadałem mu pytanie o okryty złą sławą raport ukraińskiego oddziału Amnesty International, który zarzucił władzom w Kijowie prowadzenie działań wojennych, w których… giną i są ranni cywile! Raport został natychmiast wykorzystany przez rosyjską propagandę, a informacje o nim zostały rozpowszechniane w wielu krajach. W efekcie do dymisji podała się przewodnicząca ukraińskiego oddziału AI. W konkluzji zapytałem, jak zareagowała na to Amnesty International, ale nie w Kijowie, tylko na szczeblu centralnym, jakie podjęto procedury i jakie lekcje z tego wyciągnięto. Odpowiedź, niestety, nie daje nikomu gwarancji, że tego typu sytuacje w przypadku AI się nie powtórzą.

Byłem w Nowym Jorku w trakcie bardzo brutalnej, pełnej także przemocy fizycznej (!) kampanii do Kongresu USA oraz -częściowo- do Senatu, a także na blisko 40 gubernatorów. To już jednak inny temat, choć warto skomentować wyniki tych wyborów, które mogą mieć wpływ nie tylko na politykę międzynarodową, ale również na to, kto zostanie prezydentem USA w 2024 roku.

•    Tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (04.11.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
W PE ruszyła procedura zmiany traktatów. Państwo europejskie ma powstać i już [WIDEO] Wiadomości
W PE ruszyła procedura zmiany traktatów. "Państwo europejskie ma powstać i już" [WIDEO]

W czerwcu Parlament Europejski zaakceptował rezolucję wzywającą Radę Europejską do wyrażenia zgody na rozpoczęcie procesu rewizji traktatów UE. "Państwo europejskie ma powstać i już" - mówi Patryk Jaki komentujący te okoliczności.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie będzie milczał Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie będzie milczał

Jak już informowaliśmy na łamach naszego portalu wielkimi krokami zbliża się premiera nowego serialu dokumentalnego Netfliksa „Harry i Meghan”. Produkcja budzi ogromne emocje brytyjskich mediów, które nie maja wątpliwości, że w Pałacu Buckingham wrze.

Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska Wiadomości
Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska

We wtorek 6 listopada, w czasie ukraińskiego Dnia Sił Zbrojnych, prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował wideo, w którym zwrócił się do wszystkich żołnierzy. Nagranie nie pochodziło jednak z prezydenckiego gabinetu, a z Donbasu.

Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją Wiadomości
Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją

Jak donosi fiński dziennik "Ilta-Sanomat" Finowie od pewnego czasu uskarżają się na tajemniczy hałas w pobliżu granicy z Rosją. Nie brakuje teorii na temat tego, skąd dźwięki mogą pochodzić. Sprawą zajęły się już służby.

Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców Wiadomości
Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców

Nie żyje Jarosław Kawecki, który był dziennikarzem Polskiego Radia. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kierowców. Słuchacze mogli zapamiętać go dzięki jego charakterystycznemu głosowi.

Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega Wiadomości
Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega

– Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego. Jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji, byłoby to podyktowane chęcią przegrupowania wojsk w celu ponownego ataku – ostrzegł sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez dziennik „The Wall Street Journal”.

„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy Wiadomości
„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy

– Uważam, że jakaś premia się należy naszym piłkarzom, ponieważ wyszli rzeczywiście z grupy, w ogóle przecież grali naprawdę nieźle – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z serwisem wPolsce.pl.

Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi Wiadomości
Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi

W poniedziałek służby policyjne zdecydowały o zamknięciu wszystkich jarmarków bożonarodzeniowych na Corneliusplatz w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi, którzy znajdowali się na miejscu.

Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz. Wiadomości
Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złoży zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w Pruszkowie o umorzeniu postępowania przeciwko Barbarze K.-Sz., oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy – dowiedziała się PAP. Artystka nazwała funkcjonariuszy „maszynami bez mózgów oraz mordercami”.

Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy Wiadomości
Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy

Rząd Węgier zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro – poinformował we wtorek w Brukseli minister finansów Węgier Mihaly Varga, cytowany przez portal Euronews.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe