Donald Tusk podjął decyzję o rozdzieleniu wizyt w Katyniu na wniosek Moskwy. Żądał tego Władimir Putin; na skutek działania Kremla, nacisku Kremla na kancelarię premiera i na Donalda Tuska rozdzielono te wizyty – powiedziała w niedzielę poseł PiS Joanna Lichocka.
Fani sportu drwią z „umiejętności” przywódcy Czeczeni Ramzana Kadyrowa.
„Lotna Brygada Opozycji” znów szokuje.
Na Łotwę nie wpuszczono ponad 150 rosyjskich i białoruskich ciężarówek w związku z unijnymi sankcjami - podała w niedzielę łotewska agencja informacyjna LETA.
Dziś Polacy obchodzą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Należąca do Discovery, mocno antyrządowa stacja TVN24, również pokazuje relację z obchodów, doprowadzając swoich widzów do pasji.
– W historii Niemiec jest wiele ciemnych plam. Dlatego uważałem, że kanclerz Scholz nie może odgrywać roli neutralnego pośrednika. Chciałem, aby opowiedział się po jednej stronie – mówił w rozmowie z niemieckim „Die Welt” prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Niezależny białoruski dziennikarz opublikował w sieci nagranie z obwodu kurskiego.
– Wyobraźmy sobie, że jutro Putin umiera z powodu choroby, reżim traci władzę, z więzienia wychodzi Nawalny i na fali ekonomicznych trudności zostaje prezydentem. Ale wciąż przecież w Rosji zostaną ci wszyscy ludzie, dla których rabunki w Ukrainie są ok… – mówi w rozmowie z Onetem były szef moskiewskiego oddziału BBC, rosyjski dziennikarz Konstantin Eggert.
Dziś dla uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej w wielu miastach Polski o godzinie 8.41 rozbrzmiały syreny. Do sprawy odniósł się m.in. Andrij Deszczyca, Ambasador Ukrainy w RP.
Dziś mija 12. rocznica śmierci Pary Prezydenckiej i 94. osób pod Smoleńskiem. Kancelaria Prezydenta zamieściła w sieci film ze wspomnieniami prezydenta Andrzeja Dudy.
Uczestniczący porannej mszy świętej, upamiętniającej 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej, przeszli pod Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie odczytano Apel Pamięci, a następnie złożono kwiaty.
O godzinie 8:00 w niedzielę Francuzi rozpoczęli głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji kontynentalnej. 48,7 mln pełnoletnich wyborców może zagłosować w około 70 tys. biur do głosowania. W wyborach startuje 12 kandydatów, którzy ubiegają się o 5-letnią kadencję prezydenta.
NATO jest „w samym środku bardzo fundamentalnej transformacji”, która będzie odzwierciedlać „długoterminowe konsekwencje” działań rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, powiedział Stoltenberg w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla gazety.
Prezydent Andrzej Duda złożył w niedzielę rano, w krypcie wawelskiej, wieniec na sarkofagu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy – wraz z 94 wysokiej rangi urzędnikami państwowymi i dowódcami wojskowymi – zginęli w katastrofie smoleńskiej.
- Jutro o godz. 8:41, w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej, zawyją syreny alarmowe we wszystkich województwach w całym kraju. Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę. Cześć Ich pamięci! - napisał minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. "Opozycyjni" samorządowcy wpadli w histerię.
Były premier Włoch Silvio Berlusconi oświadczył w sobotę, że jest "głęboko rozczarowany i zasmucony" postępowaniem prezydenta Rosji Władimira Putina. Podkreślił, że Rosja nie może zaprzeczyć swej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne popełnione na Ukrainie.
Gubernator obwodu ługańskiego opowiedział o zdarzeniu do jakiego miało dojść w okolicach Rubiżnego na Ukrainie
- 10 kwietnia najpewniej usłyszymy syreny w @warszawa. Wojewoda może uruchomić je z pominięciem miasta (w stolicy mamy zintegrowany system zbudowany lata temu, kiedy takie sytuacje jak dzisiejsza nam się nawet nie śniły...). Cały czas apeluję o rozsądek. O empatię. O ciszę - pisze Trzaskowski.
Władze oblężonego przez Rosjan Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy opublikowały w sobotę zdjęcie miejsca, do którego wojska rosyjskie mają zwozić zwłoki ofiar - mieszkańców miasta.
- Wiele z tego, co dotyczy dostaw broni na Ukrainę, musi pozostać tajne ze zrozumiałych względów. Wystarczy jednak rzut oka na mapę, by wiedzieć, że łańcuchy dostaw nie byłyby możliwe bez udziału Polski. Polska była pierwszym krajem, który wysłał broń na Ukrainę zaraz po rozpoczęciu wojny 24 lutego. W najbliższych tygodniach miały nastąpić liczne inne dostawy - czytamy a internetowej stronie szwajcarskiego tygodnika Die Weltwoche.