Die Weltwoche: Polski przemysł obronny po latach niepowodzeń jest od 2015 r. intensywnie rozwijany

- Wiele z tego, co dotyczy dostaw broni na Ukrainę, musi pozostać tajne ze zrozumiałych względów. Wystarczy jednak rzut oka na mapę, by wiedzieć, że łańcuchy dostaw nie byłyby możliwe bez udziału Polski. Polska była pierwszym krajem, który wysłał broń na Ukrainę zaraz po rozpoczęciu wojny 24 lutego. W najbliższych tygodniach miały nastąpić liczne inne dostawy - czytamy a internetowej stronie szwajcarskiego tygodnika Die Weltwoche.
Polski system przeciwlotniczy
Polski system przeciwlotniczy "Piorun" / Mesko.com.pl

- Co jest dostarczane na Ukrainę? Polska ma dobrze funkcjonujący przemysł obronny, który po latach zastoju i wielu niepowodzeniach od 2015 r. jest ponownie intensywnie rozwijany. Nowoczesne fabryki w Stalowej Woli, Skarżysku-Kamiennej, Tarnowie czy Świdniku produkują zaawansowany technologicznie sprzęt, taki jak karabin szturmowy Grot czy moździerz LMP-2017. Jednak sztandarowymi produktami polskiego przemysłu zbrojeniowego są pociski ziemia-powietrze Piorun, które są niezwykle skuteczne w obronie przeciwlotniczej. Z licznych zdjęć i filmów wiadomo, że Ukraina otrzymała w tym roku polskie Pioruny i obecnie z powodzeniem je wykorzystuje. Zarówno rosyjskie odrzutowce Su-34 i Su-25, jak i śmigłowce szturmowe Mi-24 zostały zestrzelone przez ukraińskich żołnierzy przy pomocy Piorunów, które są obecnie główną bronią przeciwlotniczą na wyposażeniu Ukrainy.

- pisze Die Weltwoche

Czytamy również, że stacjonujący w Polsce żołnierze USA nie tylko podnoszą poczucie bezpieczeństwa w Polsce, ale również osłaniają dostawy broni, szczegóły których pozostają tajne.

Węzłem transportowym jest nowoczesne lotnisko w Rzeszowie, które znajduje się zaledwie 100 kilometrów od granicy z Ukrainą. Część wojskowa lotniska jest obecnie zamknięta, ale wiadomo, że regularnie lądują tam amerykańskie samoloty - od transportowców po odrzutowce F-35.


 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe