Rosyjski dziennikarz: Jako Rosjanin odczuwam wyjątkowy wstyd. Dziękuj Bogu, że jesteś Polakiem

– Wyobraźmy sobie, że jutro Putin umiera z powodu choroby, reżim traci władzę, z więzienia wychodzi Nawalny i na fali ekonomicznych trudności zostaje prezydentem. Ale wciąż przecież w Rosji zostaną ci wszyscy ludzie, dla których rabunki w Ukrainie są ok… – mówi w rozmowie z Onetem były szef moskiewskiego oddziału BBC, rosyjski dziennikarz Konstantin Eggert.
 Rosyjski dziennikarz: Jako Rosjanin odczuwam wyjątkowy wstyd. Dziękuj Bogu, że jesteś Polakiem
/ fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Eggert w rozmowie z portalem Onet przyznał, że po masakrze w Buczy za sprawą Rosjan, odczuwa „wyjątkowy wstyd”. – Mam 58 lat i nigdy bym nie pomyślał, że zobaczę coś dużo gorszego niż to, co wydarzyło się podczas wojen w Czeczenii – podkreślił.

– Nigdy w życiu bym nie pomyślał, że ja, moja rodzina, moi przyjaciele będziemy sobie każdego dnia stawiać pytania, jakie po drugiej wojnie stawiano Niemcom. O odpowiedzialność zbiorową i odpowiedzialność indywidualną. Oczywiście za konkretną zbrodnię odpowiadają konkretni ludzie, ale odpowiedzialność za atmosferę, która spowodowała, że ta zbrodnia była możliwa, ewidentnie leży po stronie społeczeństwa. Szczególnie tej części lepiej wykształconej – powiedział Onetowi rosyjski dziennikarz.

Były szef moskiewskiego oddziału BBC przyznał także, że przypomniał sobie jedną ze swoich podróży z Moskwy do Wilna. – Niektórzy z nich są teraz w Ukrainie, ładują zrabowane tam telewizory i wysyłają je swoim żonom... Piotr, dziękuj Bogu, że jesteś Polakiem – powiedział wprost.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe