To, co dzieje się na Ukrainie, wymaga pilnych działań, aby udowodnić, że praworządność jest nie tylko czymś abstrakcyjnym - powiedział w Medyce prokurator MTK w Hadze Karim Khan. Polska prokuratura zebrała już ponad 300 świadectw procesowych ws. zbrodni wojennych Rosji - poinformował PG Zbigniew Ziobro.
Białoruski opozycjonista Franak Viačorka informuje o białoruskim „sabotażu” rosyjskich wojsk.
Jak informuje brytyjski dziennik „Financial Times”, Rosja i Ukraina miały już opracować wstępny plan pokojowy.
Podziękowałem prezydentowi Turcji za wysiłki, które podejmuje, aby w Ukrainie zapanował pokój i żeby doszło tam do zawieszenia broni - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Ankarze z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem.
Wizyta Mateusza Morawieckiego, Jarosława Kaczyńskiego i premierów Czech oraz Słowenii znalazła się na czołówkach gazet na całym świecie.
Donald Tusk podczas wizyty w Budapeszcie zapozował do zdjęcia z liderem Jobbiku Peterem Jakabem. Teraz zwolennicy byłego premiera mają problem.
Co najmniej 10 osób zginęło w środę w Czernihowie po ostrzelaniu przez rosyjskich żołnierzy kolejki ludzi stojących po chleb – poinformował portal Suspilne, powołując się na swoją korespondentkę w tym mieście.
– Moim zdaniem ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Europie o co najmniej 55 proc. do 2030 roku jest na dzisiaj niemożliwe – mówiła w rozmowie z portalem zielona.interia.pl minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Jeśli strefa zakazu lotów to zbyt wiele, potrzebujemy systemów obrony przeciwlotniczej, S-300 i samolotów - powiedział w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wirtualnym wystąpieniu przed połączonymi izbami Kongresu USA. Jak stwierdził, Ukraina codziennie doświadcza ataków z powietrza takich jak Ameryka doświadczyła w 1941 roku na Pearl Harbor.
Środa, 16 marca, jest w pewnym sensie dla Rosji dniem bankructwa. Dziś przypada bowiem termin spłaty odsetek od obligacji skarbu państwa, których Rosja nie jest w stanie zrealizować z powodu zamrożenia rosyjskich środków w zachodnich bankach.
Izrael nie przygotowuje obecnie sankcji wobec Rosji ani rosyjskich oligarchów – powiedzieli we wtorek wysocy rangą urzędnicy izraelscy portalowi Times of Israel. W ostatnich latach nawet kilkudziesięciu rosyjsko-żydowskich magnatów finansowych zamieszkało w Izraelu lub przyjęło izraelskie obywatelstwo.
Do sieci trafiło nagranie krótkiego fragmentu rozmowy pomiędzy dziennikarzem przebywającym w Kijowie a merem tego miasta Witalijem Kliczko. Słowa reportera ewidentnie mocno zirytowały zarządcę miasta.
Dziennik „De Standaard” informuje w środę, że „w korytarzach Brukseli” nie wszyscy byli entuzjastycznie nastawieni do wizyty premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie. Gazeta wskazuje także, że Polska domaga się bardziej stanowczej polityki wobec rosyjskiego agresora.
Michał Patryk Sadłowski jest historykiem, pracownikiem naukowym UW i ekspertem ds. obszaru postsowieckiego.
Z komunikatu opublikowanego w mediach społecznościowych przez doradcę prezydenta Zełenskiego Michaiła Podoljaka wynika, że – wbrew temu, co twierdzą Rosjanie – Ukraina nie jest zainteresowana przyjęciem szwedzkiego lub austriackiego modelu neutralności.
Znany lewicowy aktywista Jan Śpiewak został objęty aktem oskarżenia za nazwanie Dariusza Mateckiego „brunatnym”.
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą złożyli we wtorek wizytę w Kijowie, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Wizyta wywołała falę pozytywnych komentarzy w mediach i w sieci.
– Pomysł stworzenia na Ukrainie, wzorem Austrii czy Szwecji, kraju zdemilitaryzowanego z własną armią można uznać za kompromis – powiedział rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow, cytowany przez rosyjską agencję informacyjną RIA Novosti. Doradca prezydenta Zełenskiego Michaił Podoljak zdementował jednak informacje podawane przez Rosjan – Ukraina nie jest zainteresowana przyjęciem szwedzkiego lub austriackiego modelu neutralności.
Prezes UOKiK zgodził się na warunkowe przejęcie PGNiG przez PKN Orlen – podały w środę spółki. Warunkiem transakcji jest wyzbycie się kontroli PGNiG nad Gas Storage Poland – operatorem magazynów gazu.
Prace nad nową tarczą toczą się przede wszystkim w kancelarii premiera, w Ministerstwie Finansów i w Polskim Funduszu Rozwoju (PFR) i mają się ku końcowi – czytamy w środowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”.