Jest oświadczenie Andrzeja Dudy po spotkaniu z Recepem Erdoganem [VIDEO]

Podziękowałem prezydentowi Turcji za wysiłki, które podejmuje, aby w Ukrainie zapanował pokój i żeby doszło tam do zawieszenia broni - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu w Ankarze z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem.
Andrzej Duda i Recep Erdogan Jest oświadczenie Andrzeja Dudy po spotkaniu z Recepem Erdoganem [VIDEO]
Andrzej Duda i Recep Erdogan / PAP/Leszek Szymański

Prezydent Duda powiedział po spotkaniu z prezydentem Turcji, że "ogromnie ważnym tematem rozmowy" była sytuacja na Ukrainie. "Podziękowałem panu prezydentowi za wysiłki, które podejmuje, aby na Ukrainie zapanował pokój, żeby doszło tam do zawieszenia broni" - podkreślił.

Zaznaczył, że Turcja chce pokoju w naszym regionie świata, jako państwo położone w "miejscu absolutnie strategicznym" i państwo, które "sprawuje pieczę nad cieśninami czarnomorskimi", w związku z tym uważa się za państwo odpowiedzialne za pokój w regionie.

"Dziękuję za wkład, który Turcja dzisiaj w tym zakresie czyni, aby ten pokój powrócił na Ukrainie. Nie mamy wątpliwości, że trzeba uczynić wszystko, aby rosyjska inwazja na Ukrainę została zatrzymana i by Rosjanie zaprzestali bombardowania ukraińskich miast, miasteczek, wiosek, zabijania ludności cywilnej" - mówił Duda.

Dodał, że takich obrazów "nikt nie widział od II wojny światowej". "To jest ogromna tragedia naszych czasów, wielkim naszym zadaniem jest, aby jak najszybciej się zakończyła, dziękuję bardzo za wkład, który pan prezydent i Turcja w tym kierunku czyni" - powtórzył.

Na konferencji prasowej poinformował, że jednym z tematów rozmów był "problem uchodźców z Ukrainy, który dzisiaj przede wszystkim dotyka Polskę w ogromnym stopniu".

"To już prawie 2 mln uchodźców, którzy przybyli do Polski. Do wczoraj było ponad 1,8 mln ludzi, dzisiaj zapewne ta liczba zbliża się do 2 mln, dlatego że szacujemy, że mniej więcej ok. 100 tys. uchodźców dziennie przybywa do Polski" - przekazał prezydent.

Podkreślił, że jest to dla Polski "olbrzymie wyzwanie" "Śmiało można mówić, że dzisiaj mamy kryzys uchodźczy w naszym kraju. Jeżeli nie otrzymamy wsparcia międzynarodowego, będziemy w bardzo trudnej sytuacji" - zaznaczył.

Prezydent przyznał, że cieszy się ogromnie, iż mógł porozmawiać na ten temat z prezydentem Turcji.

Zwrócił uwagę, że "Turcja, jest tym krajem, który na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci został chyba najbardziej na całym świecie dotknięty problemem właśnie uchodźców". "Miliony ludzi, które w czasie wojny syryjskiej przybyły do Turcji po to, by schronić się przed wojną, po to, aby uciec przed bombami. To jest doświadczenie tureckie ostatnich lat, z którym Turcja cały czas sobie radzi, w związku z czym dla nas to też jest doświadczenie bardzo ważne, aby wysłuchać i aby także z tych doświadczeń móc skorzystać. Bardzo dziękuję panu prezydentowi za te konsultacje, także w tym zakresie" - powiedział Duda.

Zaapelował "do całej wspólnoty międzynarodowej o pomoc dla Polski". "Jest ona nam w tej chwili bardzo potrzebna" - zaznaczył prezydent. Podziękował wszystkim Polakom, którzy na co dzień przyjmują uchodźców w swoich domach, którzy pomagają, którzy świadczą różnego rodzaju pomoc oraz wszystkim wolontariuszom, organizacjom pozarządowym, nie tylko polskim, ale z całego świata.

 

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:

 

POLECANE
Powinniśmy przyjąć imigrantów Łukaszenki?
Udostępnij:
Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe