W Birmie zastrzelono siedmioletnią dziewczynkę. To najmłodsza ofiara represji po zamachu stanu, w zeszłym miesiącu.
Na rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym wideoszczycie UE część państw członkowskich chce poruszyć kwestie ostatnich wydarzeń i sytuacji na Białorusi - przekazał w środę wysoki rangą dyplomata unijny.
W Kościele nie można udzielać błogosławieństwa związkom osób tej samej płci - orzekła watykańska Kongregacja Nauki Wiary. Podkreśliła, że takie związki "zakładają praktykowanie seksualności poza małżeństwem" mężczyzny i kobiety. "Nie istnieje żadna podstawa do porównywania czy zakładania analogii, nawet dalekiej, między związkami homoseksualnymi a planem Bożym dotyczącym małżeństwa i rodziny” - oświadczyła Kongregacja. Kongregacja wezwała wspólnotę chrześcijan i duszpasterzy do "przyjmowania z szacunkiem i delikatnością osób o skłonnościach homoseksualnych" i do znalezienia "najbardziej odpowiednich sposobów, zgodnych z nauczaniem Kościoła, aby głosić im pełnię Ewangelii". Przeciwko stanowisku Watykanu buntuje się niemiecki i austriacki kler.
Transakcje zakupu chińskich maseczek ochronnych miały przynieść dwóm politykom z chadeckiej partii CSU, Georgowi Nuessleinowi i Alfredowi Sauterowi, oraz ich trzem partnerom łącznie 5-6 mln euro prowizji - wynika z ustaleń portali NDR i WDR oraz dziennika "Sueddeutsche Zeitung".
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan znalazł się w środę w ogniu krytyki ze strony opozycji w związku z zorganizowaniem wielotysięcznego kongresu swej partii. Członkowie Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zebrali się w kompleksie sportowym w Ankarze, nie przestrzegając zasad sanitarnych.
Szkockie media od wtorku żyją sprawą zabójstwa 35-letniego Kamila Charyszyna, obywatela Polski, którego ciało znaleziono tuż obok jego domu w Glasgow. Wszystko wskazuje na to, że zabójstwo miało podłoże kibicowskie.
Sekretarz stanu USA Antony Blinken zapewnił w wygłoszonym w środę w Brukseli przemówieniu o zaangażowaniu swojego kraju na rzecz NATO. Sojusznicy mogą liczyć na Stany Zjednoczone, z realizacją artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego włącznie - podkreślił.
Zatrzymany w Birmie polski dziennikarz i fotoreporter Robert Bociaga został w środę zwolniony z aresztu po 13 dniach - poinformowała agencja AFP. Polak, który relacjonował m.in. dla dpa i CNN protesty przeciw przewrotowi wojskowemu, ma zostać wydalony z kraju.
Jeśli masz czas i jesteś blisko mojego domu, daj mi znać. Coś razem wypijemy - powiedział Thomas Morgenstern w specjalnym nagraniu do Piotra Żyły.
Nie zgadzamy się na takie traktowanie Polaków, na branie ich na zakładników; to działanie niezgodne ze standardami międzynarodowymi; będę rozmawiał o sprawie na posiedzeniu Rady Europejskiej - mówił premier Mateusz Morawiecki komentując zatrzymanie Andżeliki Borys.
Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa – podkreślili minister zdrowia Adam Niedzielski i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński we wspólnym komunikacie po spotkaniu, które odbyło się 24 marca b.r. w Warszawie.
Tuż po informacji o ciężkim stanie zdrowia Piotra Semki, w mediach społecznościowych wylała się fala hejtu.
W Indiach wykryto "podwójnie zmutowany wariant" koronawirusa w 206 próbkach w najbardziej dotkniętym epidemią Covid-19 zachodnim stanie Maharasztra - poinformował w środę na konferencji prasowej dyrektor Krajowego Centrum Kontroli Chorób, Sujeet Kumar Singh.
Sąd Rejonowy w Nowym Sączu uniewinnił aktywistę LGBT Bartosza Staszewskiego od umieszczenie znaku "Strefa wolna od LGBT" przy wjeździe do Łososiny Dolnej. To pierwszy wyrok w sprawie wieszania znaków przez aktywistę. Wyrok jest nieprawomocny.
Cmentarz Powązki Wojskowe w Warszawie to wyjątkowa polska nekropolia. Taki charakter miała w wolnej, niepodległej II Rzeczpospolitej, bo po 1945 r. została – jak cała Polska – zawłaszczona przez komunistów. Ten stan trwa do dziś. - czytamy w apelu o dekomunizację Powązek Wojskowych w Warszawie podpisanego przez kilkudziesięciu żołnierzy AK, Żołnierzy Wyklętych, publicystów, działaczy opozycji antykomunistycznej i stowarzyszeń.
W oświadczeniu majątkowym posła KO Marka Sowy dom o powierzchni 276 mkw jest wart 250 tys. zł. – podaje portal tvp.info. Według cytowanego przez portal wiceszefa MAP Macieja Małeckiego, nieruchomość warta jest kilka razy więcej, a Sowa powinien wziąć przykład z prezesa Orlenu, aby CBA zbadało sprawę.
Po zwołanym w środę w trybie pilnym kolejnym spotkaniu rządu federalnego i władz landów kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła, że wycofuje poniedziałkową decyzję o surowszych restrykcjach sanitarnych na Wielkanoc. Plan zaostrzenia restrykcji przeciwepidemicznych na Święta wywołał protesty.
Krakowski sąd apelacyjny orzekł we wtorek, że producenci serialu „Nasze matki, nasi ojcowie” mają zamieścić przeprosiny w telewizji polskiej i niemieckiej, ponieważ naruszyli oni dobra osobiste Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wyrok jest prawomocny. Sprawę komentuje niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" - "Polskie sądownictwo zajmuje się kilkuodcinkowym serialem na temat II wojny światowej „Nasze matki, nasi ojcowie”. Teraz stacja ZDF oraz producent filmu UFA mają wyrazić skruchę na wszystkich swoich kanałach. Za co?"
- Kwestie z rządami PL i HU mają charakter polityczny, a nie prawny. Zatem technokratyczna reakcja prawna nie rozwiąże sytuacji. Wymagana jest odpowiedź polityczna - pisze Sophie in 't Veld holenderski europoseł Liberałów. Odpowiedziała jej węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga.
Zapowiedź Daniela Obajtka, że ujawni swoje oświadczenia majątkowe wywołuje u mnie rodzaj uśmiechu - powiedział w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki.