Jestem przeciwny jako marszałek i lekarz, by wybory odbywały się w środku epidemii; nie można przez niepohamowaną żądzę władzy narażać zdrowia i życia Polaków, nie mam co do tego żadnych moralnych i etycznych wątpliwości - powiedział w piątek marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Na wieczną wartę odszedł prawdopodobnie ostatni żołnierz 1. Pułku Strzelców Podhalańskich Armia Krajowa mjr Józef Oleksiewicz, ps. „Tatar”, „Groźny”, „Malina” - poinformował w piątek rano w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.
Mamy 296 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia.
Jak donosi niemiecki dziennik Bild, muzułmański fundamentalista, zwany także "kaznodzieją nienawiści" Ahmad Armih dostał 18 tys. euro pomocy od niemieckiego państwa przewidzianej dla samozatrudnionych. Sęk w tym, że mężczyzna od lat żyje z socjalu i jest pod obserwacją kontrwywiadu.
- Kiedy Victor Orban ogranicza na Węgrzech prawa osób LGBTI, a Jarosław Kaczyński w Polsce prowadzi debatę o odbieraniu kobietom ich praw, musimy stanowczo reagować (...) Czas najwyższy na szersze kompetencje wspólnoty. Prawa kobiet i prawa osób LGBTI muszą stać się jednym z priorytetów Unii Europejskiej. Jeżeli nie załatwimy tych spraw, to Unia będzie nadal Unią różnych prędkości - mówiła w kuriozalnym wystąpieniu w Parlamencie Europejskim europosłanka Sylwia Spurek.
Ponad 32,8 tys. osób zmarło dotychczas z powodu Covid-19 w USA - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łącznie w Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano ponad 667 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
Departament Stanu USA wskazał naruszenia praw człowieka w Polsce. Jednym z nich jest polityka wobec mniejszości – donosi w piątek "Rzeczpospolita".
Polski fotograf Tomek Kaczor zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Portret Roku w konkursie World Press Photo 2020 za zdjęcie "Przebudzenie" ukazujące nastoletnią Ormiankę cierpiącą na syndrom rezygnacji. Za Zdjęcie Roku uznano pracę Japończyka Yasuyoshi Chiby z demonstracji w Sudanie.
Nie po raz pierwszy zgłasza się petycję dotyczącą odebrania koncesji TVN i TVN24. Obecną zgłosił pan Michał Chudzicki
Minister nauki i technologii Brazylii Marcos Pontes powiedział, że naukowcy z tego kraju opracowali skuteczny w 94 proc. lek przeciw Covid-19. Preparat, który ma być testowany w maju, powstał w laboratorium w Sao Paulo.
Nie ma podstaw do przyjęcia, żeby obowiązki I prezesa Sądu Najwyższego przejmował prezes SN najstarszy służbą na stanowisku sędziego - powiedział w czwartek PAP wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówiąc o sytuacji, która zaistnieje po zakończeniu kadencji obecnej I prezes SN.
Pisaliśmy już o dominikankach, które ruszyły na pomoc Domowi Pomocy Społecznej w Bochni, gdzie większość personelu zachorowała na koronawirus, lub została objęta kwarantanną. Nie jest to jedyny przypadek kiedy ludzie Kościoła zakasali rękawy i poszli służyć na pierwszej linii frontu walki z epidemią.
W najbliższych tygodniach przez USA przetoczy się szczytowa fala koronawirusa i będzie to najtrudniejszy okres w historii Ameryki po Pearl Harbor. Jak wszyscy dobrze wiemy, Stany Zjednoczone są krajem federalnym, tak więc wprowadzenie lub ogłoszenie stanu klęski żywiołowej lub innej zależy również od władzy stanowej.
Podczas I wojny światowej Polacy nie wyzyskali niemieckich ofert sojuszniczych, Berlin bowiem naprawdę wiele im nie oferował. W rezultacie mieliśmy permanentny pat między okupantami a okupowanymi. Jak twierdzi Jesse Kauffman w swej przemyślanej pracy „Elusive Alliance: The German Occupation of Poland in World War I” (Cambridge, MA: Harvard University Press, 2015), „jakiekolwiek koncesje robili Niemcy, nie były one wystarczające, aby rozwiać podejrzenia, brak zaufania oraz generalną wrogość w stosunku do Niemców, które istniały w okupowanej Polsce. Z drugiej strony, to co było postrzegane w Polsce jako półszczere otumanianie, w Niemczech uważano za samą esencję szalonej polonofilii. Tak długo, jak trwała wojna, nie mogło być inaczej” (s. 89).
„Każdy kryzys jest również szansą” - tak brzmi niemieckie przysłowie umieszczone do znudzenia na biurowych tablicach; i faktycznie można było mieć nadzieję, że obecny kryzys koronawirusowy stanie się idealną okazją do promowania solidarności między ludźmi i między narodami, oraz - wszak można czasem pomarzyć - do zakotwiczenia się na dobre w ludzkich sercach idei Unii Europejskiej jako tej instancji ratującej w potrzebie. Państwa, sojusze i imperia nie powstają bowiem na jakiejś »tabula rasa« czystej abstrakcji, lecz budowane są przede wszystkim na wspólnym doświadczeniu walki z zagrożeniem, czy to zewnętrznym, czy wewnętrznym; są owocem doświadczenia historycznego, które cementuje i jednoczy społeczności ludzkie. Jednak z czymś takim podczas obecnego kryzysu koronawirusowego - przynajmniej w krajach zachodnich - z pewnością nie mamy do czynienia, a przynajmniej nie w takim stopniu, na jaki można było mieć nadzieję. Wręcz przeciwnie, to wspólne doświadczenie pandemii, kwarantanny, socjalnych nierówności i licznych zaniechań ze strony państw, wydaje się utrwalać jeszcze bardziej dotychczasowe linie podziałów, czyli raczej dzielić niż łączyć.
Izolacja, identyfikacja oraz informatyzacja - to trzy podstawowe zasady przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego na wspólnej z ministrem zdrowia konferencji prasowej, podczas której rząd przedstawił plan nowego etapu walki z koronawirusem.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w czasie konferencji prasowej zorganizowanej wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim, że poluzowanie niektórych obostrzeń wprowadzonych na czas pandemii nie oznacza, że zagrożenie minęło.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej, że od 20 kwietnia br. zostanie zniesiony zakaz wchodzenia do lasów i parrków. Przedstawił również nowe zasady uprawiania kultu religijnego i korzystania ze sklepów.
We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 525 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w czwartek Obrona Cywilna. Tym samym łączny bilans ofiar śmiertelnych pandemii wzrósł w tym kraju do 22 170.
"Dziś, gdy wokół nas niepokój, gdzie się człowiek schronić ma, gdzie ma pójść, jak nie do Matki, która ukojenie da...". Afrykański chór wspiera Polaków w czasie kwarantanny. Młodzi wykonawcy z Ghany zaśpiewali dla nas "Czarną Madonnę" po polsku.