GAZ-SYSTEM przed zakładanym terminem dokonał odbioru technicznego gazociągu relacji Ciecierzyce – Lwówek, jednego z lądowych odcinków Baltic Pipe. Po 18 miesiącach budowy gazociąg jest gotowy do nagazowania.
Dziennikarz portalu Gazeta.pl Jacek Gądek poinformował w mediach społecznościowych o tym, jak polski rząd odbiera postawę Niemiec ws. przekazania Polsce czołgów Leopard. „Panuje – ujmę dyplomatycznie – potworna irytacja z tego powodu” – przekazał redaktor.
„Kreml kontynuuje ataki propagandowe na Polskę osadzone w kontekście wojny w Ukrainie” – poinformował na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
W miejscowości Kadijiwka (Stachanow) na terytorium samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy zniszczono bazę rosyjskich najemników z Grupy Wagnera; według wstępnych doniesień przeżyła tylko jedna osoba – poinformowała w czwartek agencja UNIAN za ukraińskim dziennikarzem Romanem Boczkałą.
„Razem stanowimy siłę, która może dać nowy impuls Europie, razem możemy zbudować pomyślną przyszłość dla naszego regionu; widać to zwłaszcza dziś, gdy solidaryzujemy się z walczącymi Ukraińcami” – napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników konferencji banków centralnych państw Trójmorza.
Prof. Wojciech Roszkowski – historyk, autor podręczników, kawaler Orderu Orła Białego – był gościem red. Michała Rachonia na antenie TVP Info, gdzie skomentował m.in. wprowadzenie do szkół nowego przedmiotu – historia i teraźniejszość.
W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Okaleczone ciało martwej kobiety znaleziono w pobliżu jednego z bloków w centrum Gdańska. Na miejscu pracują policjanci i prokurator. Radio Gdańsk poinformowało, że na ciele kobiety znajdowały się rany kłute.
Straż przybrzeżna Szwecji poinformowała, że w Bałtyku u wybrzeży tego kraju doszło do wycieku nieznanej substancji. O sprawie pisze portal radiozet.pl.
Były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Paulo Sousa został w czwartek wieczorem zwolniony z funkcji trenera zespołu pierwszej ligi brazylijskiej Flamengo Rio de Janeiro. Ekipę tę prowadził od stycznia po niespodziewanym rozstaniu z PZPN.
– Nie zgadzam się z postulatem aborcji na żądanie – mówił wczoraj w popołudniowej rozmowie w RMF FM Bronisław Komorowski, były prezydent Polski. Do jego słów postanowił odnieść się Robert Biedroń, europoseł Lewicy.
Białoruska telewizja w porannych wiadomościach wyemitowała materiał, w którym pojawiają się twierdzenia, że „polski aktywista” Marcin Mikołajek poprosił białoruskie władze o udzielenie mu azylu politycznego na terenie Białorusi.
Do rekonstrukcji rządu może dojść 20 czerwca – informuje Radio ZET. Jak podano, „zmiany w rządzie mogą być głębsze niż tylko zmiana na funkcji wicepremiera ds. bezpieczeństwa”.
Gościem Radia ZET w piątek był były prezydent Bronisław Komorowski, który skomentował rosnące ceny. Jego zdaniem „ostre słowa pod adresem rządzących słyszy się praktycznie wszędzie”.
Mężczyzna uzbrojony w nóż zaatakował kobietę i 7-letnią dziewczynkę w piątek rano w pobliżu szkoły podstawowej w Esslingen w niemieckim landzie Badenia-Wirtembergia – informuje portal dziennika „Bild”. Obie ofiary ataku przetransportowano do szpitala z ciężkimi ranami kłutymi.
W mediach wybuchła burza po tym, jak szef Wizz Air w wewnętrznym nagraniu namawiał pilotów do pracy mimo zmęczenia.
– Niemiecki kanclerz Olaf Scholz będzie kontynuować politykę swojej poprzedniczki Angeli Merkel i Niemcy nie wyślą Ukrainie obiecanego uzbrojenia – powiedział w telewizji TSN ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow.
– Gdyby Polska miała dobre stosunki z Niemcami i Francją, to Trójkąt Weimarski zarządzałby odpowiedzią całej Europy wobec agresji Putina na Ukrainę – ocenił europoseł, były szef MSZ Radosław Sikorski. – Niemców trzeba zachęcać, bo ewoluują we właściwym kierunku, a nie prowadzić z nimi wojenki słowne – dodał.
Podczas trwającego turnieju w Stuttgarcie doszło do pojedynku Dajany Jastremskiej z Jekateriną Aleksandrową. W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać, jak po meczu zareagowała zawodniczka z Ukrainy.
Francuski tygodnik „Paris Match”, cytowany przez Radio Swoboda, informuje, że Władimirowi Putinowi w podróżach zagranicznych towarzyszy „specjalny” agent Federalnej Służby Ochrony, który musi ukrywać informacje o chorobach Putina.