Wykładnia polskiego TK w kwestii nadrzędności prawa krajowego jest zbieżna z orzecznictwem niemieckiego TK, co jako niemiecki polityk z pewnością Pani dostrzeże – pisze do szefowej KE europosłanka PiS Beata Szydło.
Jestem głęboko zaniepokojona orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego, poleciłam służbom Komisji Europejskiej dogłębną i szybką analizę, na tej podstawie zdecydujemy o kolejnych krokach – poinformowała w oświadczeniu w piątek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
W czwartek patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego; prawdopodobnie przy użyciu ślepej amunicji. Nikomu nic się nie stało.
Jest takie nagranie, które będzie pokazywało pewne rzeczy, które miały miejsce. Obraca się wokół tematów trudnych dla rządzących – stwierdził w TVN24 Marian Banaś.
Nieznani sprawcy zaatakowali biuro poselskie posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego w Paczkowie w woj. opolskim. Parlamentarzysta pokazał w mediach społecznościowych zdjęcia pomalowanego farbą budynku.
Historyczny dzień dla ORLEN Lietuva i litewskiej gospodarki – pisze na Twitterze szef PKN ORLEN Daniel Obajtek.
Resort zdrowia podał najnowsze dane.
Polskie prawo mogą zmienić wyłącznie polscy politycy. Polska ma być suwerenna – pisze była działaczka zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej.
Decyzja ta zwiększa ryzyko faktycznego wyjścia Polski z Unii Europejskiej i może mieć konsekwencje w zakresie wsparcia budżetowego UE dla Polski – komentuje orzeczenie TK francuski minister ds. europejskich.
Kandydat na prezydenta Francji, publicysta Eric Zemmour, który w ostatnich sondażach notuje wynik otwierający mu drzwi do drugiej tury wyborów, wystosował list ws. czwartkowego orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego dot. wyższości prawa krajowego nad prawem unijnym.
Straż Graniczna opublikowała nagrania, na których widać, jak nielegalni imigranci dostają od białoruskich funkcjonariuszy dokładne instrukcje dot. miejsca przekroczenia granicy z Polską.
Ostatnie wydarzenia na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej wskazują, że UE musi dostosować istniejące ramy prawne do nowych realiów – piszą do Komisji Europejskiej ministrowie jedenastu państw członkowskich UE, w tym Polski.
Kiedy zająłem funkcję prezesa NIK, w sposób obiektywny zacząłem podchodzić do wyników kontroli, nagle zmieniła się cała sytuacja i rozpoczęła się nagonka, która trwa do dzisiaj. Właśnie chodzi o to, żeby usunąć Banasia z pełnionej funkcji, żeby NIK straciła swoją niezależność – stwierdził w TVN24 szef Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś.
Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem prezes Julii Przyłębskiej stwierdził, że część badanych przez niego przepisów unijnych jest niezgodna z polską konstytucją. Uznano również, że organy unijne działają poza swoimi kompetencjami. Wyrok wywołał histerię polityków opozycji i "wiodących mediów", a także reakcję Komisji Europejskiej.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego potwierdził to, co literalnie wynika z treści Konstytucji RP, to mianowicie, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Mamy takie same prawa jak inne państwa, pragniemy, żeby były respektowane - dodał.
"Uznanie nadrzędności zewnętrznego systemu prawnego nad Konstytucją, która pochodzi od Narodu i która jest najwyższym prawem Rzeczpospolitej Polskiej, pozostaje w sprzeczności z art. 4 ust. 1 Konstytucji. Konsekwencją tak przyjętego rozwiązania jest pozbawienie Narodu władzy zwierzchniej i przekazanie bytowi zewnętrznemu podstawowego narzędzia działania dla dobra obywateli"
Każdy ma prawo o nim [Janie Pawle II - przyp. red.] myśleć, co chce. Ja na przykład uważam go za zbrodniarza, a ktoś inny może go podziwiać – twierdzi jedna z kandydatek do Parlamentu Uczniowskiego III LO w Gdańsku.
Tylko razem możemy ich zatrzymać – pisze na Twitterze były premier i wzywa do protestów.
Dzisiejsza ustna prezentacja orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego budzi poważne obawy w związku z prymatem prawa unijnego i autorytetem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – przekazała Komisja Europejska w czwartek w komunikacie.
Discovery posiada prawa do skoków od 2015 roku i dotychczas udzielała zgodnie z honorowym zapewnieniem sublicencji Telewizji Polskiej. Teraz, w akcie politycznej rozgrywki, łamie dane słowo i próbuje zdestruować społeczny fenomen, jakim jest wspólnotowe przeżywanie emocji związanych ze skokami narciarskimi u nadawcy publicznego – pisze w komunikacie Telewizja Polska.