Jak ujawnił portal Money.pl jutro (w czwartek) premier landu Meklemburgia-Pomorze Przednie pani Manuela Schwesig ma konferować z marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem, politykiem Platformy Obywatelskiej. Tematem spotkania ma być zrodzona w Niemczech koncepcja połączenia Szczecina z miastami Passewalk i Schwedt w jedną polsko-niemiecką „szczecińską metropolię”. Popularny w północnych Niemczech dziennik Nordkurier uważa ten projekt za świetne rozwiązanie bowiem lokalni mieszkańcy twierdzą, że są zapomniani przez administrację w Berlinie i lekceważeni przez urzędników w stolicy swego landu, Schwerinie, który leży w odległej zachodniej części regionu. Natomiast do Szczecina jest blisko i wygodnie, a więc lepiej by było, aby tam były regionalne urzędy i instytucje. Problem tylko w tym, że Szczecin leży w innym państwie, ale przecież oba państwa są w jednej Unii Europejskiej, działa układ z Schengen i chyba samorządy potrafią znaleźć jakieś rozwiązanie. Zwłaszcza, że koszty mogłyby ponieść władze centralne w Berlinie oraz lokalne w Meklemburgii i Brandenburgii.
Zapewne każdy zna klocki lego. Wiele kolorów, kształtów i – co najważniejsze – za każdym razem może powstać inna budowla. Zupełnie, jak z polską opozycją, która szuka sposobu na wygranie ze Zjednoczoną Prawicą. Jak im idzie? Na razie mizernie.
Długo rozmawiałem z moim przyjacielem z południa Stanów Zjednoczonych. Rozmowa była bardzo żywa, a ożywiła się jeszcze bardziej, kiedy zaczęliśmy analizować sytuację kolejnej wygranej obozu dobrej zmiany jesienią tego roku, czego jesteśmy bardziej niż pewni. Obaj aktywnie włączyliśmy się w ubiegłe kampanie wyborcze, głosując na ten obóz. Teraz najprawdopodobniej zrobimy to samo, jednak bez większego entuzjazmu, bowiem Polonia amerykańska nie znalazła się w obszarze zainteresowania rządów dobrej zmiany.
"Sierpień dziś w mieście rozgorzał, na piętrach, dachach, w piwnicach..." - to słowa wiersza Edwarda Chudzyńskiego. Album zespołu fabryka, to 12 muzycznych interpretacji wierszy poetów pokolenia Kolumbów i hołd złożony bohaterom Powstania Warszawskiego.
Niedługo po tym jak rozczarowna kształtem list prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapowiedziała odejście ze sztabu KO, o swojej decyzji o rezygnazji z kandydowania z list KO poinformowała również Iwona Hartwich - Podczas rozmów, na które zostałam zaproszona przez poważnego polityka Platformy Obywatelskiej otrzymałam propozycję startu w wyborach z miejsca 3, na które się zgodziłam. Dzisiaj dowiedziałam się, że mam startować z miejsca nr 7 (...) Cała sytuacja jest dla mnie bardzo przykra i czuję się oszukana - napisała Hartwich.
Mężczyzna, który pobił lewicowego działacza Przemysława Witkowskiego we Wrocławiu za jego krytykę homofobicznych napisów został złapany przez policję. Zatrzymany 28. latek już usłyszał zarzuty - pisze Onet.pl.
Urodzony 14 kwietnia 1914 roku kpt. Ryszard Białous ps. "Jerzy" dowódca batalionu "Zośka" został pochowany na Powązkach w kwaterze swoich żołnierzy. Czasów wojny odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari Podczas uroczystości został odznaczony i mianowany na stopień pułkownika
5.08.2019 r. o godzinie 10.00 w Parku przy Cmentarzu Powstańców Warszawy (który znajduje się na Woli) zostanie odsłonięty pomnik poświęcony Powstańcom i Ludności Cywilnej Warszawy, którzy zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych gdzie zostali zamordowani - Na uroczystość odsłonięcia zapraszamy członków klubu, kombatantów, rodziny pomordowanych w obozach koncentracyjnych i wszystkich sympatyków chcących oddać hołd pomordowanym.Odtąd Ludzie Ci będą wreszcie mieli symboliczne miejsce spoczynku (o czym będzie informował napis na pomniku) Liczymy na Państwa niezawodne przybycie i poinformowanie o tym swoich rodzin, przyjaciół i znajomych - pisze Klub Byłych Więźniów Politycznych Obozów Koncentracyjnych Mauthausen-Gusen
W Holandii wchodzi w życie zakaz noszenia w miejscach publicznych islamskiej burki i wszelkiego rodzaju nakryć głowy zasłaniających twarz. Prawo przewiduje jednak "pewne wyjątki".
"Patriotyzm, heroiczna walka o wolność i wielkie poświęcenie Bohaterów Powstania Warszawskiego budzą najwyższy szacunek" - napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher.
– Gdzie indziej może przylecieć Donald Trump? Tylko tutaj jest tak entuzjastycznie witany przez polityków. Trzeba zauważyć, że to jest prezydent, który mniej przywiązuje wagi do praworządności, a więcej do biznesu, handlu bronią - mówi portalowi tvp.info.pl poseł Nowoczesnej o trzydniowej wizycie prezydenta USA Donalda Trumpa do Polski z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Nie on jedyny.
Politycy PO-KO broni „radosnego pochodu, tańców i świętowania” 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które się maja odbyć w Gdańsku pod patronatem prezydent Aleksandry Dulkiewicz - podaje portal TVP Info.
Nie chcę się pastwić nad panią prezydent, w dużym skrócie powiem tylko tak: jeżeli ktoś chce zaszkodzić polsko-niemieckiemu pojednaniu, to niech robi właśnie dalej tak, jak pani prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem dr Piotr Łysakowski przez wiele lat zaangażowany w sprawy dialogu polsko-niemieckiego.
Redaktor naczelny Do Rzeczy Paweł Lisicki prowadzi w raz z redaktorem naczelnym telewizji wSensie.pl Markiem Miśko, cykl programów pod wspólnym tytułem "Wierzę". Program poświęcony ideologii LGBT, w kontekście nauczania Kościoła katolickiego, został usunięty przez YouTube
Patryk Vega próbuje wypromować swój najnowszy film uderzając w polityków Prawa i Sprawiedliwości np. jednym z wątków ma być rzekomy homoseksualny romans pomiędzy Antonim Macierewiczem a Bartłomiejem Misiewiczem. Ten drugi już zapowiedział proces. Film Vegi, co za zbieg okoliczności, ma wejść na ekrany przed wyborami.
W tym roku przypadają trzy jubileusze związane z sierpniową abstynencją podejmowaną w Kościele: 25-lecie Stowarzyszenia Wesele Wesel – małżeństw, które miały przyjęcia bezalkoholowe, 40-lecie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i 45-lecie Anonimowych Alkoholików w Polsce – przypomina Episkopat Polski.
Strona polska docenia fakt wizyty ministra spraw zagranicznych Niemiec w Warszawie w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszwskiego, ale „Oczekiwania wobec Niemiec idą jednak znacznie dalej” - pisze niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”.
Jak pisaliśmy na łamach portalu Tysol.pl dzisiaj rano, Iwona Hartwich ogłosiła rezygnację ze startu z list KO. Powodem było udzielenie jej niższego, niż pierwotnie obiecywano miejsca na liście KO w Toruniu. Teraz wydaje się jednak, że nic nie zostało ostatecznie przesądzone.
- W niedzielę 1 września polsko - niemiecka delegacja pojawi się o godz. 4.45 na Westerplatte, by wziąć udział w 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Na godz. 15.00 zaplanowano “marsz życia”, czyli radosny pochód który rozpocznie się nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Stamtąd uczestnicy marszu przejdą pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano koncert, tańce i wspólne świętowanie - taka informacja pojawiła się dzisiaj na oficjalnej stronie miasta Gdańska Gdansk.pl. Publikacja wywołała burzę i falę komentarzy. Sprawę skomentował na specjalnie zwołanej konferencji prasowej szef klubu radnych PiS w Gdańsku, Kacper Płażyński.
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher udzieliła wywiadu Marcinowi Makowskiemu z "DoRzeczy". Większość mediów opracowując artykuł skoncentrowało się na temacie wiz; Mosbacher zagwarantowała bowiem, że do końca 2020 roku zostaną zniesione. Niepokojący jest jednak inny fragment rozmowy, nieco przemilczany, a dotyczący kontrowersyjnej ustawy S.447.