Sierpień miesiącem trzeźwości. Trzy ważne rocznice

Sierpień w Polsce przeżywany jest jako miesiąc abstynencji, w którym wielu Polaków powstrzymuje się całkowicie od spożywania alkoholu. Niektórzy składają uroczyste śluby i wpisują się do ksiąg trzeźwości wystawionych w tym czasie w kościołach, inni podejmują takie postanowienie tylko w swoim sercu - przypomina Episkopat.
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Bp Tadeusz Bronakowski podzielił się osobistym doświadczeniem:
Pozwólcie, że podzielę się swoim osobistym świadectwem pełnej, dobrowolnej abstynencji od zawsze, od dzieciństwa. Jestem abstynentem z wyboru, bo wiem, jak wspaniałym fundamentem życia w zjednoczeniu z Chrystusem jest ten dar. Jestem głęboko przekonany, że właśnie dobrowolna abstynencja czyni wrażliwym serce człowieka na dramat bliźnich pogrążonych w nałogach. Ona nie sprawia, że człowiek czuje się lepszy od innych, czy tych, którzy zachowują umiar w piciu, czy tych, którzy są zniewoleni. Dobrowolna abstynencja sprawia, że ma się więcej sił i odwagi na walkę o wolność swoją i bliźnich. Dlatego dzisiaj w Miejscu Piastowym, przywołując wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, Świętego Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza, proszę wszystkich, aby w sierpniu ofiarnym sercem złożyli dar dobrowolnej abstynencji od alkoholu. Ufam, że dla wielu z tych, którzy się na to zdecydują, którzy doświadczą błogosławieństwa tej drogi, abstynencja od alkoholu stanie się stylem życia
- mówił podczas okolicznościowej homilii.
Nie tylko alkohol nakłada kajdany na młodzież, a nawet na małe dzieci. Bardzo duża jest także skala innych zniewoleń, jak palenie tytoniu, używanie narkotyków i innych środków psychoaktywnych, nadaktywność w mediach społecznościowych. Młodzi ludzie stają się ofiarami nieuprawnionej i nieodpowiedniej do wieku edukacji seksualnej. Nie może być na to naszej zgody. Dzieci musimy obronić przed zniszczeniem ich dzieciństwa, przed utratą wrodzonej wstydliwości i właściwego ich rozwoju. Nie może być też naszej zgody na pornografię w Internecie. To wszystko sprawia, że dzieci i młodzież, mogą stać się jak towar do wzięcia i handlu. Tutaj także państwo, władza musi wprowadzić bariery w Internecie i ścigać deprawatorów
- apelował duszpasterz środowisk trzeźwościowych.
Sierpień jako miesiąc abstynencji jest przeżywany od 1984 roku, ze względu na przypadające w tym czasie święta maryjne i rocznicę odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu. To zachęta do podjęcia chociaż miesięcznej abstynencji w intencji trzeźwości narodu oraz dania świadectwa życia w wolności od jakichkolwiek używek i uzależnień.
Źródło: episkopat.pl