W dniu 16 grudnia 1981 roku w Katowicach Roman Zdzisław S. wraz z innymi funkcjonariuszami Milicji Obywatelskiej, wziął udział w ataku na strajkujących górników kopalni ,,Wujek”, którzy protestowali przeciwko bezprawnemu wprowadzeniu stanu wojennego i pozbawieniu obywateli podstawowych praw i wolności. Oddał strzały z broni palnej w ich kierunku, w wyniku czego śmierć poniosło 9 górników, a 21 doznało obrażeń ciała. Dziś został oskarżony o popełnienie zbrodni komunistycznych.
"Ruszasz w podróż życia, a może wyjeżdżasz na stypendium lub kontrakt? Wiesz już, że nie będzie Cię w kraju dłużej niż pół roku? Zgłoś to online" - zachęca w specjalnym komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji. Okazuje się, że zgłoszenie wyjazdu dłuższego niż pół roku jest obowiązkowe, co stanowi ustawa o ewidencji ludności.
Sprawa pana Tomasza zwolnionego z koncernu IKEA za sprzeciw wobec programu LGBT i cytowanie na wewnętrznym forum firmy fragmentów Starego Testamentu dot. homoseksualizmu zelektryzowała opinię publiczną w całej Polsce. Głos w tej sprawie zabrał m.in Episkopat, który jednoznacznie poparł pana Tomasza. Postawa biskupów nie spodobała się jednak red. Dominice Wielowieyskiej z "Gazety Wyborczej", a także... prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz.
Elżbieta Podleśna rozklejała plakaty przedstawiające sprofanowany wizerunek Matki Boskiej z tęczową aureolą. Kobieta usłyszała zarzut z artykułu 196 Kodeksu karnego – dot. obrażania uczuć religijnych. Aktywistkę wspiera Amnesty International w sposób, który może budzić niesmak wśród katolików.
W poniedziałek 8 lipca Radio Zet opublikowało badanie sondażowni Kantar, z którego wynikało, że tylko Zjednoczona Opozycja może zagrozić PiS w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Rozgłośnia nie poinformowała jednak, że został on zrealizowany na zlecenie Platformy Obywatelskiej. Informacja ta pojawiła się dopiero później.
GW pisze o nowych informacjach dotyczących sprawy Grażyny F., która prowadząc zakład produkcji trumien w Wielkopolsce zatrudniała nielegalnie pracowników z Ukrainy.
Zastępca redaktora naczelnego portalu Energetyka24 zwrócił się do czytelników ws. elektrowni atomowych.
- Jutro o godz. 13.00 w sali 226 Sąd Okręgowy w Warszawie rozpozna żądanie organów Szwecji o wydanie na podstawie ENA Denisa Lisova. Mamy nadzieję, że mądre orzeczenie Sądu nie dopuści do rozdzielenia rodziny Rosjan - pisze mec. Bartosz Lewandowski, jeden (obok mec. Babkena Khanzadyana) z pełnomocników rodziny Rosjanina, któremu szwedzkie służby socjalne odebrały córki i umieściły w obcej kulturowo rodzinie. Denis Lisov zabrał swoje dzieci i uciekł z nimi do Polski, gdzie otrzymał ochronę
Jacek Saryusz-Wolski odniósł się do startu Ursuli von der Leyen na stanowisko szefa Komisji Europejskiej, w kontekście głosów frakcji ECR, które potrzebne są do przegłosowania jej kandydatury.
Beata Płomecka, korespondent Polskiego Radia w Brukseli, poinformował o wznowieniu sprawy polskie reformy sądownictwa na arenie UE. Wysłuchania polskie strony w tej sprawie nie będzie.
Czy Psia Górka na Ursynowie ma został zabudowana? Zdjęcia zrobione przez mieszkańców na to wskazują. Pozostaje nam zatem poprosić władze stolicy, by odniosły się do sprawy.
Dziś szef rządu poinformował o wprowadzeniu nowego świadczenia. Dotyczyć ma ono osób z niepełnosprawnościami.
"6 zarzutów poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych usłyszał w prokuraturze marszałek województwa pomorskiego. Śledztwo wszczęto po kontroli oświadczeń majątkowych przeprowadzonej przez agentów CBA" - poinformowało CBA.
Polskie elektrownie jądrowe w ciągu najbliższych lat mogą stać się rzeczywistością. Jak informuje Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. infrastruktury: „W ciągu dwudziestu lat powinniśmy zbudować sześć reaktorów. To będzie nawet do 6 GW energii elektrycznej produkowanej i to będzie w 2040-2045 r. około 20 proc. zapotrzebowania czy produkcji energii w Polsce."
Nie można uznać kandydatury Ursuli Von Der Leyen na szefową Komisji Europejskiej za zupełnie pewną- mówił wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, mówił Konrad Szymański w wywiadzie dla Rzeczpospolitej. Jak sam twierdzi, jeszcze długa i ciężka droga do zbudowania większości parlamentarnej w organie Unii Europejskiej
W Kancelarii Prezydenta poinformowano dziś, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Karcie Nauczyciela. Nowelizacja zawiera m.in. "wprowadzenie podwyżki płac dla nauczycieli; wprowadzenie dodatkowego świadczenia na start dla młodych nauczycieli; określenie bezpośrednio w przepisach ustawy minimalnej kwoty dodatku za wychowawstwo; skrócenie ścieżki awansu zawodowego nauczyciela i powrót do zasad oceny jego pracy sprzed 1 września 2018 r. z uwzględnieniem opinii rady rodziców".
"W Belwederze Andrzej Duda powołał członków Kapituły tegorocznej XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Wyróżnienie to honoruje najlepsze podmioty gospodarcze w kraju, które przyczyniają się do rozwoju naszej gospodarki, promują Polskę na arenie międzynarodowej oraz stanowią wzór dla innych firm" - podał portal Prezydent.pl
Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki złożył wniosek o możliwość zorganizowania 20 lipca na Rynku Kościuszki w Białymstoku Pikniku Rodzinnego. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski z Platformy Obywatelskiej odmówił rozpatrzenia wniosku, ponieważ "tam jest pas drogowy i jest zasada o szczególnym wykorzystywaniu dróg i pasów drogowych i wniosek w takich sytuacjach trzeba złożyć najpóźniej 30 dni przed planowaną datą, a ten wniosek wpłynął do Urzędu Miejskiego 2 lipca".
"Neue Zurcher Zeitung" naruszył kodeks etyki wielokrotnie nazywając uczestników Marszu Niepodległości "nazistami", stwierdziła Szwajcarska Rada Mediów. O sprawie poinformował ambasador Polski w Szwajcarii Jakub Kumoch.
Gościem Adriana Klarenbacha w "Minęła 9" w TVP Info był Tomasz Wróblewski szef think-tanku Warsaw Enterprise Institute