GUS podał alarmujące dane demograficzne i dotyczące rodzin w Polsce Wiadomości
GUS podał alarmujące dane demograficzne i dotyczące rodzin w Polsce

W Polsce spada liczba rodzin. Według ostatniego spisu powszechnego, jest ich nieco ponad 10,1 mln, ale mniej o 800 tys. niż 10 lat wcześniej. Niezmiennie dominują małżeństwa z dziećmi (4,2 mln), wzrasta liczba małżeństw bezdzietnych (3 mln), a 550 tys. to związki niesformalizowane (z dziećmi lub bez). Prawie co czwarta rodzina (2,3 mln) była tworzona przez samotnego rodzica z dziećmi. Nastąpił wzrost liczby ojców samotnie wychowujących potomstwo, spadła za to liczba samotnych matek. To wstępne dane pochodzące z Narodowego Spisu Powszechnego GUS.

DRK: Ponad milion wiernych na Mszy św. z papieżem Franciszkiem Wiadomości
DRK: Ponad milion wiernych na Mszy św. z papieżem Franciszkiem

„Wybierzmy bycie świadkami przebaczenia, obrońcami we wspólnocie, ludźmi misji pokoju w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na lotnisku „Ndolo” w stolicy Demokratycznej Republiki Konga (DRK) – Kinszasie. W Eucharystii o pokój i sprawiedliwość, odprawianej według Mszału Rzymskiego dla diecezji Zairu, wzięło udział ponad 1 mln wiernych.

Chirurg wojskowy z Azowstalu przetrwał dzięki wierze: Będę ratować życie każdego, nawet jeśli jest to wróg Wiadomości
Chirurg wojskowy z Azowstalu przetrwał dzięki wierze: Będę ratować życie każdego, nawet jeśli jest to wróg

- Służyłem, służę i nadal będę służył, aby ratować życie i zdrowie wszystkich, którzy tego potrzebują, nawet jeśli jest to wróg – powiedział w rozmowie z rkc.org.ua ukraiński chirurg wojskowy polskiego pochodzenia Denys Hajduk, jeden z czterech chirurgów, którzy pracowali w zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu w czasie rosyjskiej inwazji wojskowej. Opowiedział o swojej pracy i pobycie w niewoli.

Franciszek do Kongijczyków: „Jestem tutaj, aby wziąć was w ramiona” Wiadomości
Franciszek do Kongijczyków: „Jestem tutaj, aby wziąć was w ramiona”

– Przybywam jako pielgrzym pojednania i pokoju – stwierdził Ojciec Święty w swoim pierwszym przemówieniu skierowanym do przedstawicieli władz, społeczeństwa obywatelskiego i korpusu dyplomatycznego w stolicy Demokratycznej Republiki Konga- Kinszasie.

„Niezręczna nieobecność”. Pomimo niestawienia się red. Gutowskiego [TVN24] debata nt. Jana Pawła II się odbyła Wiadomości
„Niezręczna nieobecność”. Pomimo niestawienia się red. Gutowskiego [TVN24] debata nt. Jana Pawła II się odbyła

– Otwarta i jawna dyskusja na ten temat nie zaszkodzi Janowi Pawłowi, ale może zaszkodzić przyszłym pokoleniom, które zostaną odarte z jego obecności – powiedziała Paulina Guzik podczas debaty „Jan Paweł II wobec pedofilii w Kościele” zorganizowanej przez KAI 31 stycznia. W spotkaniu wzięli ponadto udział: o. Adam Żak SJ oraz publicysta „Rzeczypospolitej” Tomasz Krzyżak. Zaproszenia na debatę nie przyjął Marcin Gutowski, publicysta TVN24, autor reportażu telewizyjnego i książki „Bielmo”.

Arcybiskup Kinszasy: Gdy Kongu grozi rozpad, wizyta papieża jest szczególnym darem Wiadomości
Arcybiskup Kinszasy: Gdy Kongu grozi rozpad, wizyta papieża jest szczególnym darem

Jestem szczególnie szczęśliwy, widząc, że wizyta Ojca Świętego doprowadziła do współpracy między małymi wspólnotami, wśród których wcześniej nie królowała zgoda – podkreśla kard. Fridolin Ambongo Besungu. Arcybiskup stołecznej Kinszasy przypomina, że Kongo jest w trudnym i niebezpiecznym momencie dziejowym i właśnie dlatego papieska wizyta jest szczególnym darem, który należy wykorzystać.

Wiadomości
Bp Andrzej Czaja trafił do szpitala. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Wiadomości
Papież przybył do Demokratycznej Republiki Konga

Papież Franciszek przybył do Demokratycznej Republiki Konga. Na lotnisku N’djili w Kinszasie powitał go premier Jean-Michel Sama Lukonde Kyenge oraz kongijscy biskupi.

Zakazuję Księdzu wypowiadania się w mediach wszelkiego typu. Ks. Kneblewski z zakazem wypowiedzi medialnej Wiadomości
"Zakazuję Księdzu wypowiadania się w mediach wszelkiego typu". Ks. Kneblewski z zakazem wypowiedzi medialnej

Dziś podano do publicznej wiadomości, że bydgoski ordynariusz bp Krzysztof Włodarczyk wydał dekret zakazujący ks. Romanowi Kneblewskiemu wszelkich wypowiedzi za pośrednictwem mediów, także na prowadzonych przez ks. Kneblewskiego kanałach i profilach na platformach społecznościowych.

Podróż Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga Wiadomości
Podróż Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga

Franciszek wyruszył w podróż apostolską do Demokratycznej Republiki Konga (DRK). O godz. 8.29 samolot Airbus 359 włoskich linii lotniczych ITA z papieżem na pokładzie wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino do Kinszasy. Wizyta w "sercu Afryki" w dniach 31 stycznia - 3 lutego będzie przebiegała pod hasłem: „Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”. W ramach swojej 40. podróży zagranicznej papież Bergoglio odwiedzi w dniach 3-5 lutego także Sudan Południowy.

Prymas Polski: Imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba Wiadomości
Prymas Polski: Imiona Boga to nie sukces i władza, ale pokora i służba

„Wśród imion Boga nie należy szukać tych z napisem sukces i władza, ale pokora i służba” - mówił w niedzielę 29 stycznia w Inowrocławiu abp Wojciech Polak. Prymas Polski przewodniczył Mszy św. za śp. kard. Józefa Glempa przypominając jego słowa, że „chrześcijanin to człowiek, który żyjąc na świecie, nie da się opanować światu całkowicie”.

[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Powołanie do błogosławieństwa Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak OV: Powołanie do błogosławieństwa

„Biorę dziś przeciwko wam na świadków niebo i ziemię, kładąc przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie więc życie, abyście żyli wy i wasze potomstwo, miłując Pana, Boga swego, słuchając Jego głosu, lgnąc do Niego…” (Pwt 30, 19-20).

Franciszek: Życie jest darem, nie marnujmy daru Wiadomości
Franciszek: Życie jest darem, nie marnujmy daru

O nie marnowanie darów jakimi jesteśmy, nie marnowanie darów jakie posiadamy i nie odrzucanie osób zaapelował Ojciec Święty w rozważaniu przed dzisiejsza modlitwą „Anioł Pański”. Papież nawiązał do czytanego w IV niedzielą zwykłą roku A fragmentu Ewangelii św. Mateusza (5,1-12) zawierającego osiem Błogosławieństw.

Ewangelia na IV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] Wiadomości
Ewangelia na IV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Osiem błogosławieństw. Komentarz biblijny ks. Paweł Rytel-Andrianik. Kazanie o. Adam Szustak OP.

Duchowy testament kardynała Pella. Ostatni tom „Dziennika więziennego” wchodzi na polski rynek Wiadomości
Duchowy testament kardynała Pella. Ostatni tom „Dziennika więziennego” wchodzi na polski rynek

2 lutego ukaże się ostatnia część tryptyku „Dziennik więzienny. Uwolnienie niewinnego” kardynała Georga Pella. „Nikt nie przypuszczał, że ukaże się ona już po śmierci autora, a tytuł Uwolnienie niewinnego zyska dodatkowe, mistyczne znaczenie. Niezwykłej rangi nabierają też słowa, które autor kieruje do czytelnika w trzeciej części Dziennika więziennego, a które w naszym odczuciu są jego duchowym testamentem” - napisał polski wydawca książki, krakowski Dom Wydawniczy „Rafael”.

Caritas Europa: Jesteśmy dopiero na progu kryzysu Wiadomości
Caritas Europa: "Jesteśmy dopiero na progu kryzysu"

Caritas Europa alarmuje, że wzrost cen w Europie wystawia na ubóstwo migrantów, emerytów czy samotnych rodziców. Ostatnie badanie przeprowadzone przez organizację ujawniło m.in, że ponad 75 proc. emerytów ma problemy finansowe w związku z obecnym kryzysem.

Wiadomości
[wywiad] Abp Szewczuk: Niech 24 lutego będzie dniem modlitwy i postu za Ukrainę

- Spontanicznie wszyscy poprosiliśmy papieża Franciszka, aby ogłosił dzień 24 lutego, dzień wybuchu rosyjskiej agresji, dniem modlitwy i postu za Ukrainę. Ojciec Święty żywo poparł pomysł, powiedział nawet, że 24 lutego będzie też dniem takiej modlitwy w Asyżu"- powiedział KAI abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Wiadomości
Papież nominował w Polsce nowego biskupa

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Wiadomości
„Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie”. Papież jedzie do Demokratycznej Republiki Konga

W dniach 31 stycznia – 3 lutego papież Franciszek 2023 odwiedzi Kinszasę, stolicę Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Planowana od kilku lat podróż nie doszła do skutku z powodu pandemii. Zapowiedziana w końcu na lipiec 2022 roku, miała obejmować także Gomę na wschodzie kraju, gdzie Franciszek miał odprawić Mszę św. w obozie uchodźców i spotkać się z ofiarami przemocy. Jednak z powodu problemów papieża z kolanem, została przeniesiona na początek 2023 roku. Obecnie jednak przyjazd do Gomy okazał się niemożliwy ze względu na trwające w tym regionie walki między rebeliantami a armią DRK.

Wiadomości
Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe