Policja wszczęła śledztwo w sprawie symboli putinowskiego reżimu na katedrze w Barcelonie Wiadomości
Policja wszczęła śledztwo w sprawie symboli putinowskiego reżimu na katedrze w Barcelonie

Na fasadzie słynnej barcelońskiej katedry pw. św. Krzyża i św. Eulalii znaleziono wypisane symbole rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Podobne znaki pojawiły się także na innych budynkach kościelnych.

Starożytne artefakty świadectwem z czasów Wielkiej Schizmy? Co znaczy dodatkowa gwiazda na monetach z 1054 roku? Wiadomości
Starożytne artefakty świadectwem z czasów Wielkiej Schizmy? Co znaczy dodatkowa gwiazda na monetach z 1054 roku?

Amerykańska strona internetowa „Daily Beast” przedstawiła 18 września kilka opinii astronomów i historyków o zagadkowych monetach bizantyjskich z roku 1054. W lipcu tego roku doszło do dwóch wydarzeń pozornie zupełnie ze sobą niezwiązanych. Najpierw 4 tego miesiąca na niebie pojawiła się tzw. supernowa, czyli niezwykle jasna wybuchająca gwiazda. Zjawisko to, nazwane później SN 1054, trwało tylko ok. 23 dni. A po 12 dniach – 16 lipca trzej legaci papiescy przywieźli do Konstantynopola bullę Leona IX (który w międzyczasie zmarł), ekskomunikującą tamtejszego patriarchę Michała Cerulariusza, co z czasem doprowadziło do rozłamu między chrześcijaństwem zachodnim i wschodnim.

Wiadomości
Haiti: Porwany ksiądz znalazł się na wolności. Za nim tygodnie ciężkich przejść

Uprowadzony prawie trzy tygodnie temu w stolicy Haiti, Port-au-Prince salezjanin jest wolny. W środę inspektor salezjanów na Haiti ks. Morachel Bonhomme poinformował, że stan ks. Lexa Florivala jest dobry, choć za nim 18 dni ciężkiej męki.

Franciszek zachęcił Polaków do krzewienia dziedzictwa św. Jana Pawła II Wiadomości
Franciszek zachęcił Polaków do krzewienia dziedzictwa św. Jana Pawła II

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Papież podziękował Polakom za ich wsparcie modlitewne jego podróży do Kazachstanu oraz zachęcił do propagowania dziedzictwa św. Jana Pawła II.

Wiadomości
Video mapping na fasadzie bazyliki św. Piotra

- Jakie jest oblicze Kościoła: papież, skandale czy zaangażowanie społeczne, które realizuje? – pytał kard. Mauro Gambetti, prezentując dziś pierwszy video mapping na fasadzie bazyliki św. Piotra w Watykanie. Będzie on wyświetlany codziennie od 2 do 16 października przez dwie godziny począwszy od 21.00 i poświęcony życiu św. Piotra.

Bp Krzysztof Włodarczyk: Trzeźwość jest też miłością Wiadomości
Bp Krzysztof Włodarczyk: "Trzeźwość jest też miłością"

- Trzeźwość jest też miłością – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk. Msza św. z udziałem abp. Adama Szala, bp. Tadeusza Bronakowskiego, kapłanów i świeckich zainaugurowała drugi, a zarazem ostatni dzień jesiennej sesji dla diecezjalnych duszpasterzy i apostołów trzeźwości.

Wielka Brytania: starcia między hinduistami a muzułmanami Wiadomości
Wielka Brytania: starcia między hinduistami a muzułmanami

W brytyjskim mieście Leicester nie ustają walki pomiędzy mieszkańcami pochodzącymi z Indii i Pakistanu.

[wywiad] Prof. Bańka: Wśród polskich katolików jest marzenie podnoszącej, ocalającej obecności Kościoła Wiadomości
[wywiad] Prof. Bańka: Wśród polskich katolików jest marzenie podnoszącej, ocalającej obecności Kościoła

- Polscy katolicy marzą o Kościele, którego będą aktywną, integralną częścią; który będzie wychodził na peryferie - mówi prof. Aleksander Bańka. Delegat Kościoła w Polsce na rozpoczęcie synodu zwołanego przez papieża Franciszka w rozmowie z KAI m. in. zastanawia się nad przyczynami niskiego zainteresowania Synodem wśród polskich katolików oraz omawia obraz Kościoła, jaki wyłania się z krajowych prac synodalnych. - Staram się patrzeć optymistycznie w przyszłość, wierząc że Kościół w Polsce dojrzeje do tego, żeby ta mądra współpraca świeckich i prezbiterów miała miejsce i wreszcie się urealniła w strukturach Kościoła - mówi prof. Bańka.

Bunt wobec Watykanu? Belgijscy biskupi zatwierdzili liturgię błogosławienia par LGBT Wiadomości
Bunt wobec Watykanu? Belgijscy biskupi zatwierdzili liturgię błogosławienia par LGBT

Jak podaje portal Nederlands Dagblad, "biskupi Flandrii otwierają drzwi do błogosławienia par homoseksualnych". Dziś flandryjski Kościół opublikować miał liturgię błogosławieństwa wobec par jednopłciowych.

Kard. Krajewski na linii frontu: Pierwszy raz w życiu nie wiedziałem, gdzie mam uciekać [video] Wiadomości
Kard. Krajewski na linii frontu: "Pierwszy raz w życiu nie wiedziałem, gdzie mam uciekać" [video]

O swojej wizycie na linii frontu wojny rosyjsko–ukraińskiej, o spotkaniu z żołnierzami i ludnością cywilną walczącą o wolność Ukrainy, różańcach od papieża Franciszka oraz ekumenicznej modlitwie na linii frontu opowiada pochodzący z Łodzi kard. Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski, wysłannik Ojca Świętego na Ukrainę. To już czwarta wizyta kard. Krajewskiego na Ukrainie od rozpoczęcia konfliktu zbrojnego.

Ewangelia na XXV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] Wiadomości
Ewangelia na XXV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Żaden sługa nie może dwom panom służyć. Komentarz o. Wojciech Surówka OP.

Macron przygotowuje Francję na eutanazję Wiadomości
Macron przygotowuje Francję na eutanazję

Emmanuel Macron przygotowuje francuskie społeczeństwo na wprowadzenie eutanazji. Mają temu służyć ogłoszone przez prezydenta społeczne konsultacje. Podobne konsultacje przeprowadzono już we Francji w sprawie „in vitro dla wszystkich”. Politycy nie uwzględnili jednak wówczas negatywnej opinii tzw. stanów generalnych i zgodnie z przedwyborczą obietnicą Macrona udostępnili sztuczne zapłodnienie samotnym kobietom i parom lesbijskim.

Papież o wojnie na Ukrainie: przed przebaczeniem idzie potępienie zła i sprawiedliwość Wiadomości
Papież o wojnie na Ukrainie: przed przebaczeniem idzie potępienie zła i sprawiedliwość

Potrzeba kreatywności w budowaniu pokoju i globalnych rozwiązań dających bazę pod coraz szerszy dialog. Musimy myśleć o pokoleniach, które przyjdą po nas. Ojciec Święty mówił o tym w obszernym wywiadzie dla neapolitańskiego dziennika „Il Mattino”, z okazji 130-lecia jego istnienia. Obok wielu tematów dotyczących południa Włoch, Franciszka pytano m.in. o falę migracji, sytuację świata po pandemii i wojnę na Ukrainie.

I ślubuję Ci. W Warszawie odbył się XVII Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny Wiadomości
"I ślubuję Ci". W Warszawie odbył się XVII Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny

Koncertem „Arki Noego” na Placu Zamkowym w Warszawie rozpoczął się XVII Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. W radosnym pochodzie bierze udział kilka tysięcy osób, w tym rodziny z dziećmi. Małżonkowie uczestniczący w wydarzeniu odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie.

[Tylko u nas]  Aleksandra Jakubiak: Wiara szukająca zrozumienia Wiadomości
[Tylko u nas] Aleksandra Jakubiak: Wiara szukająca zrozumienia

„Pewien wybitny uczony, matematyk i agnostyk, spytał mnie kiedyś, czy Pan Bóg zna matematykę. Nie zna – odpowiedziałem, bo Pan Bóg jest matematyką. Leibniz sądził, że Bóg myśli matematyką. Prawdy matematyczne są Jego myślami” - ks. prof. Michał Heller.

Abp Szewczuk: W sali tortur na ciemnozielonej ścianie ujawniono wydrapaną przez więźnia modlitwę «Ojcze nasz» Wiadomości
Abp Szewczuk: "W sali tortur na ciemnozielonej ścianie ujawniono wydrapaną przez więźnia modlitwę «Ojcze nasz»"

Podczas gdy ukraińska kontrofensywa sięgnęła obwodu ługańskiego, gdzie teraz toczą się dalsze walki, Rosjanie nie ustają w atakach na ludność cywilną w głębi kraju. Wczoraj szczególnie ucierpiały Krzywy Róg, Zaporoże i Mikołajów, czyli miasta na południu. „Barbarzyńcy, zbrodniarze wojenni przemieniają ziemię ukraińską w przestrzeń śmierci” – wskazuje abp Światosław Szewczuk.

Św. Hildegarda z Bingen, postać niezwykła - doktor Kościoła, uzdrowicielka, badaczka przyrody, muzyk [video] Wiadomości
Św. Hildegarda z Bingen, postać niezwykła - doktor Kościoła, uzdrowicielka, badaczka przyrody, muzyk [video]

17 września Kościół wspomina świętą Hildegardę z Bingen – doktora Kościoła. Żyjąca w latach 1098-1179 niemiecka benedyktynka należała do najbardziej fascynujących postaci średniowiecza: była wizjonerką, lekarką, pisarką i kompozytorką oraz znawczynią ówczesnych nauk przyrodniczych.

Król Karol III: Miłość jest w sercu mojej wiary chrześcijańskiej. Będę chronił wszystkie religie i przekonania Wiadomości
Król Karol III: Miłość jest w sercu mojej wiary chrześcijańskiej. Będę chronił wszystkie religie i przekonania

Król Karol III zobowiązał się do osobistej ochrony wszystkich religii, wyznań i przekonań w Wielkiej Brytanii. "Chciałem dziś potwierdzić przed wami wszystkimi moją determinację, aby wypełniać moje obowiązki jako suwerena wszystkich społeczności w tym kraju i we Wspólnocie Narodów, i robić to w sposób, który odpowiada dzisiejszemu światu" - powiedział w piątek wieczorem liderom wszystkich Kościołów i wspólnot religijnych kraju na swoim pierwszym spotkaniu z tym gremium jako monarcha. Jako król, Karol III jest również świecką głową Kościoła Anglii z tytułem "Defensor Fidei" (Obrońca Wiary).

Wiadomości
Muzułmanin, który spotkał Chrystusa na stepie

Kazachstan to mozaika wielu religii i narodowości. I choć katolicy są maleńką wspólnotą na stepie, to cały czas mają miejsca nawrócenia. W spotkaniu z papieżem uczestniczył pochodzący z muzułmańskiej rodziny 41-letni Aset. Jako nastolatek chodził do meczetu i uczył się arabskiego, gdy poznał katolickich księży zafascynował się chrześcijaństwem. - Poprosiłem o chrzest, ponieważ w Jezusie znalazłem to wszystko, czego szukałem w życiu – mówi Radiu Watykańskiemu.

Bp Dajczak o napaści ZSSR na Polskę: Wobec zła nie można być neutralnym Wiadomości
Bp Dajczak o napaści ZSSR na Polskę: Wobec zła nie można być neutralnym

W przeddzień rocznicy napaści ZSRR na Polskę bp Edward Dajczak przewodniczył Mszy św. w koszalińskiej katedrze. - Widać, jak miłość człowieka, jak człowieczeństwo, są skarbem świata. W tym kontraście trzeba zawsze stanąć po jakiejś stronie. Nie ma tu pozycji neutralnych. Wobec zła nie ma neutralności - mówił biskup, nawiązując także do toczącej się wojny na Ukrainie.

Koronawirus
Vademecum Pracownika
Emerytury
Stażowe