Dochodzenie kanoniczne, mające na celu zbadanie zarzutów stawianych ks. Łukaszowi Kadzińskiemu, prezbiterowi archidiecezji warszawskiej, dobiegło końca. Metropolita warszawski zakazał duchownemu m.in. prowadzenia działalności duszpasterskiej, katechetycznej, sprawowania sakramentu pokuty i publicznego sprawowania Najświętszej Eucharystii. Zostało mu też wskazane miejsce odosobnienia. Sprawa ma też trafić do kompetentnych Dykasterii Kurii Rzymskiej - brzmi przekazany KAI komunikat Archidiecezji Warszawskiej. Dochodzenie było prowadzone pod kątem znamion sekciarskiego charakteru wspólnot współprowadzonych przez ks. Kadzińskiego na terenie archidiecezji warszawskiej.
W rozmowie z Pomocą Kościołowi w Potrzebie kard. Pierbattista Pizzaballa, łaciński patriarcha Ziemi Świętej, zaprosił wiernych z Polski, by nie bali się pielgrzymować do Jerozolimy. „Potrzebujemy znowu usłyszeć polskie pieśni na Via Dolorosa” – powiedział. Rozmawiał z nim ks. prof. Waldemar Cisło.
Pierwszy święty i jedyny, którego „kanonizował” sam Jezus Chrystus - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 26 marca wspominamy Dobrego Łotra, św. Dyzmę (zm. w 33). Jest patronem skazanych na śmierć, nawróconych grzeszników, umierających.
"Poisz ich potokiem Twego szczęścia" Ps 36, 9b.
W czasie rekolekcji nawiązywałem do męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów. Polacy byli bardzo przejęci. Z radością modlili się za wstawiennictwem tej rodziny - powiedział Family News Service delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który w dniach 5-23 marca odwiedził amerykańską Polonię.
Wjeżdżając do Jerozolimy, Mistrz dba o to, aby uczniowie dostrzegli w Jego historii wypełnianie się proroctw o uniżonym Królu – Mesjaszu -pisze w komentarzu do Ewangelii Niedzieli Palmowej 24 marca dla Centrum Heschela KUL jego dyrektor biblista ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL.
Dziś, 24 marca przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci Rodziny Ulmów, zamordowanej podczas wojny przez Niemców za ukrywanie Żydów. Tego dnia Mszy św. w Markowej na Podkarpaciu, gdzie żyli i zginęli Józef i Wiktoria, ich siedmioro dzieci oraz ukrywani Żydzi, odprawił kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Imię Rodziny Ulmów nadane zostało Portowi Lotniczemu Rzeszów–Jasionka.
Papież Franciszek przewodniczył liturgii Niedzieli Palmowej na placu św. Piotra w Watykanie. Najpierw pobłogosławił gałązki oliwne i palmy przyniesione przez wiernych. Następnie rozpoczęła się procesja grupy wiernych oraz kardynałów i biskupów z palmami w dłoniach.
Wjazd Jezusa do Jerozolimy oraz Męka naszego Pana Jezusa Chrystusa. Komentarz - o. Mieczysław Łusiak SJ.
Dziś, w Niedzielę Palmową, w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, które odbyło się pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem.
- Przykład rodziny Ulmów może sprawić, że to zainteresowanie przerodzi się w przemianę naszych rodzin - mówi Radiu Watykańskiemu rzecznik Archidiecezji Przemyskiej ks. Bartosz Rajnowski. Już jutro w Markowej na Podkarpaciu odbędą się główne obchody 80. rocznicy niemieckiej zbrodni na Józefie, Wiktorii i siedmiorgu dzieci Ulmów oraz ośmiorgu ukrywanych przez nich Żydach. Tego dnia przypada również Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
O modlitwę za ofiary piątkowego ataku terrorystycznego na salę koncertową Crocus City Hall pod Moskwą oraz zachowanie należnych środków ostrożności zaapelował arcybiskup archidiecezji Matki Bożej w Moskwie oraz przewodniczący episkopatu katolickiego Federacji Rosyjskiej, abp Paolo Pezzi.
Ponad 8,5 tysiąca osób wzięło udział w XXIV Drodze Krzyżowej na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Uczestnicy nabożeństwa przeszli śladami więźniów obozu koncentracyjnego, rozważając Mękę Jezusa Chrystusa, ale też tajemnicę Bożej i ludzkiej miłości.
Wiara to nie tylko postawa umysłu i serca, ale życie, konkretne postępowanie. Dlatego Jezus wskazuje nam siebie jako drogę, a Ducha Św. jako przewodnika – mówi kard. Raniero Cantalamessa w ostatnim kazaniu wielkopostnym dla Ojca Świętego i Kurii Rzymskiej. W tym roku papieski kaznodzieja komentował fragmenty Ewangelii św. Jana, w których Jezus objawia samego siebie mówiąc: Ja Jestem.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie przebywa w Ziemi Świętej, gdzie będzie towarzyszyć chrześcijanom w Niedzielę Palmową i pierwszych dniach Wielkiego Tygodnia. „Naszą rolą jest upomnieć się o tych, którzy dzisiaj pozostali bez pracy i środków do życia” – zauważa ks. prof. Waldemar Cisło i przypomina o konsekwencjach trwającej wojny.
Chociaż Jan Paweł II sam nie korzystał na stałe z komputera, rozumiał, że to urządzenie, a w następstwie rozwój technologii może Kościołowi pomóc w ewangelizacji i w dotarciu z nauczaniem Magisterium Kościoła do wiernych na całym świecie. W listopadzie 2001 r. wysłał swojego pierwszego e-maila. Treść tego maila była jednocześnie pierwszym dokumentem Kościoła katolickiego wysłanym do świata za pośrednictwem internetu. W 2002 roku Papież – Polak zaproponował, by Kościół zajął się problematyką internetu, jako nowej możliwości głoszenia Ewangelii.
Pod hasłem: „Nigdy nie można zrezygnować z walki o wolność i prawdę”, dziś ulicami warszawskiego Żoliborza po raz 24. przejdzie Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy. Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 17.00 przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy kościele św. Stanisława Kostki. Modlitwę poprowadzi warszawski biskup pomocniczy Rafał Markowski.
Od 20 marca 2024 r. Roger Vangheluwe nie jest już biskupem ani księdzem. Papież Franciszek podjął tę decyzję po ponownym przeanalizowaniu sprawy. Komunikat w tej sprawie wydała Nuncjatura Apostolska w Brukseli.
Historia sporu między biskupem świdnickim Markiem Mendykiem a "Newsweekiem" zamknięta została wyrokiem sądu. Sprawa, ciągnąca się od 2022 roku, głośno odbiła się w mediach.
Obchodem Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do Jubileuszu dwutysiąclecia Odkupienia – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w komunikacie w sprawie Wielkiej Nowenny przed dwutysiącleciem dzieła Odkupienia.