"W dniu dzisiejszym Międzyzakładowa Organizacja Związkowa ogłosiła akcję protestacyjną polegającą na bojkocie tak zwanego Barometru Nastrojów. Akcja jest wyrazem niezadowolenia wobec braku postępu w sprawie podwyżki płacy" - informuje Jan Seweryn, przewodniczący MOZ w MAN BUS Sp. z o.o.
W niedzielę 25 września br. w kościele pod wezwaniem św. St. Kostki na warszawskim Żoliborzu związkowcy z Regionu Mazowsze z okazji 42. rocznicy powstania Związku modlili się w intencji Ojczyzny, NSZZ „Solidarność” i mazowieckiej oświaty.
W sobotę, 24 września 2022r. pracownicy Zakładów Zbrojeniowych i Lotniczych po raz dwudziesty siódmy pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Uroczystej mszy świętej sprawowanej dla pielgrzymów przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” na posiedzeniu w dniu 23 września w Zakopanem przyjęła stanowisko ws. konieczności zmian systemu wynagradzania nauczycieli.
„III Rzeczpospolita zrodziła się w trakcie strajku. Uczestnicy wydarzeń lipca i sierpnia 1980 r. opisują niesamowity stan ducha, zew wolności, który opanował wtedy Polskę. Niestety po okrągłym stole zaprzepaszczono wiele z tamtego dziedzictwa. Dziś trzeba z całą mocą przypomnieć – strajk to w demokracji kapitalistycznej istotny element życia społecznego, a nie zjawisko pejoratywne” – pisze w 38. numerze „Tygodnika Solidarność” Mateusz Kosiński.
Lubelski Bieg Niepodległości to sportowe wydarzenie patriotyczne skierowane do młodzieży szkół średnich, uczniów klas 5-8 szkół podstawowych, a także rodziców i nauczycieli. Uczestnicy mają do pokonania dystans 1609 metrów.
22 września 2022 r. w siedzibie Oddziału IPN w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia działaczom opozycji antykomunistycznej Krzyży Wolności i Solidarności, nadawanych za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. Odznaczono dwadzieścia osób (w tym jedną pośmiertnie). Ponadto wręczone zostały również cztery Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” rozpoczęła XV edycję konkursu Pracodawca Przyjazny Pracownikom.
Od 09.00 rano w Zakopanem trwa drugi dzień obrad Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”. Grupka związkowców postanowiła nie próżnować od samego rana i przed rozpoczęciem prac związanych z posiedzeniem z wielką flagą „Solidarności” zdobyła Sarnią Skałę.
16 września 2022 roku zmarł Stanisław Żytkowski, wieloletni lider gorzowskiej Solidarności. "Odszedł Człowiek, który swoim życiem wskazywał potrzebę i olbrzymią wartość pomocy drugiemu człowiekowi" - pożegnali zmarłego koledzy z Regionu Gorzowskiego NSZZ "Solidarność".
„Polscy pracownicy stoją wobec trzech najważniejszych problemów” – głosi w stanowisku Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, która odbywa w Zakopanem swoje dwudniowe posiedzenie. Związek apeluje do Rządu RP o rzetelny dialog.
– Chcemy rozmawiać z rządem o tych trzech kwestiach dotyczących ubóstwa energetycznego, emerytur stażowych i podwyżek w sferze finansów publicznych. Jeżeli rząd nie podejdzie poważnie do tych postulatów, to Solidarność potrafi demonstrować i będziemy zmuszeni do wyjścia na ulicę. Wtedy już żartów nie będzie – mówił na antenie Radia Łódź Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.
Wybrani podczas ostatniego Krajowego Zjazdu Delegatów: Andrzej Gębara, Andrzej Karol, Piotr Majchrzak, Daniel Pokuta oraz Wiktor Kubisiak, który został szefem Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów złożyli przysięgę na sztandar Związku. Tym samym formalnie stali się członkami najwyższej władzy wykonawczej NSZZ „Solidarność”.
Po dzisiejszym spotkaniu Komisji Krajowej z przedstawicielami rządu odbył się briefing prasowy z udziałem Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej i członków rządu.
W Starachowicach Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” w MAN Bus sp. z o.o. obejmująca swym działaniem również PKC Group Poland weszła w spór zbiorowy z tym pracodawcą.
- Dla podopiecznych jesteśmy jak rodzina. Gdyby nie my, nie miałby się kto nimi zająć. Tylko dlatego nie wyszliśmy jeszcze na ulice – mówią pracownicy DPS-ów. Domagają się zmiany systemu pomocy społecznej, który jak twierdzą, obecnie jest w zapaści i choć minimalnych regulacji ich płac, których podstawy często są poniżej płacy minimalnej.
W warszawskim hotelu Gromada rozpoczęło się dwudniowe międzynarodowe seminarium zorganizowane przez NSZZ „Solidarność” pt. „Równe szanse na rynku pracy dla pracowników z niepełnosprawnościami – fakt czy mit?”. Podczas obrad zostaną poruszone najważniejsze kwestie związane z tym tematem – zagadnienia prawne, społeczne, administracyjne i organizacyjne. W seminarium biorą udział przedstawiciele organizacji pracowniczych i związkowych z Portugalii, Słowacji, Austrii, Hiszpanii, Litwy, Bułgarii, Łotwy i Polski.
Prezentujemy wspólne pismo związkowcow z NSZZ "Solidarność", OPZZ i FZZ do Jacka Sasina, wicepremiera, ministra aktywów państwowych w sprawie propozycji zakupu akcji Tauron Wydobycie przez Ministerstwo Aktywów Państwowych.
W czwartek i piątek w hotelu Hyrny w Zakopanem odbywa się posiedzenie Komisji Krajowej. W dniu dzisiejszym obrady rozpoczynają się spotkaniem z przedstawicielami strony rządowej.
Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w MOPS w Legnicy poinformowała, że 13 września br. odbyły się kolejne spotkania z pracodawcami w ramach wszczętych sporów zbiorowych w tamtejszych MOPS i DPS. Przeprowadzone rokowania nie doprowadziły do porozumienia. Spór zbiorowy wszedł w etap mediacji.