W czwartek i piątek w hotelu Hyrny w Zakopanem odbywa się posiedzenie Komisji Krajowej. W dniu dzisiejszym obrady rozpoczynają się spotkaniem z przedstawicielami strony rządowej.
Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w MOPS w Legnicy poinformowała, że 13 września br. odbyły się kolejne spotkania z pracodawcami w ramach wszczętych sporów zbiorowych w tamtejszych MOPS i DPS. Przeprowadzone rokowania nie doprowadziły do porozumienia. Spór zbiorowy wszedł w etap mediacji.
Obradujące w dniu 21 września br. w Zakopanem Prezydium KK podjęło decyzję w sprawie opinii o projekcie Informacji Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustawy z 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłat emerytury ze środków zgromadzonych w OFE w okresie 2019-2021.
Przez dwa dni, 19 i 20 września obradowali we Wrocławiu uczestnicy Walnego Zjazdu Delegatów Krajowej Sekcji Młodych NSZZ "Solidarność".
Już w niedzielę 2 października ponad 200 uczestników stawi się na starcie jubileuszowej 30. edycji Biegu Sztafetowego Szlakiem Męczeńskiej Drogi Księdza Jerzego Popiełuszki. Bieg odbędzie się na trasie Bydgoszcz – Górsk z metą przy Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. J. Popiełuszki w Górsku. Zapisy na Bieg wciąż trwają.
W dniu 13 września 2022r., w formule online, odbyło się posiedzenie Zespołu Trójstronnego ds. Branży Spożywczej. Głównym tematem spotkania była kwestia zabezpieczenia przez stronę rządową dostępu do energii elektrycznej, gazu i węgla dla podmiotów gospodarczych z branży spożywczej.
Pracownicy żądają podwyżki 1500 złotych na każdego zatrudnionego pracownika, począwszy od dnia 1 września, z wyrównaniem do dnia 1 sierpnia.
W czwartek 15 września br. w siedzibie RM odbyło się uroczyste wręczenie Medalu 40-lecia NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze Organizacji Międzyzakładowej nr 3065 Carrefour Polska. Odznaczenie odebrała Alicji Forysiak – Przewodnicząca KM Carrefour Polska.
19 września zmarł Zdzisław Dudek, działacz „Solidarności” Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Miał 71 lat.
W dniu 17 września 1939 roku wojska radzieckie, bez wypowiedzenia wojny, przekroczyły granice Polski, wypełniając postanowienia paktu Ribentrop-Mołotow. W piątek 16 września br., w 83 rocznicę tamtych wydarzeń oraz w związku z Dniem Sybiraka, Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” razem z Zarządem Związku Sybiraków Oddział w Łodzi oraz Dyrekcją XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi zorganizował obchody przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu, znajdującym się przy al. Anstadta w Łodzi.
– Przyjeżdżamy na Jasną Górę po to, żeby nabrać sił do codziennej pracy. Wracamy ubogaceni, z naładowanymi bateriami – przyznaje Tadeusz Majchrowicz, zastępca przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”.
Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ "Solidarność" domaga się spotkania z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem.
– Przyjaźń to dobre słowo na określenie tego, co łączy nas z Solidarnością, ale także z innymi organizacjami pracowników – powiedziała nam podczas tegorocznej Pielgrzymki Ludzi Pracy główna inspektor pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko.
- Zły duch często przekonać człowieka, że jest tak potężny, iż bieg historii, życie całkowicie zależy od niego. Próbuje wzbudzić w nas lęk. Tymczasem wobec potęgi Chrystusowej miłości i matczynej czułości Maryi zło jest bezradne - mówił w homilii na Jasnej Górze bp Wiesław Śmigiel.
Uroczysta Msza Święta zakończyła tegoroczną jubileuszową Pielgrzymkę Ludzi Pracy. Do Częstochowy przybyły tysiące członków i sympatyków Solidarności.
– Nie będzie przesadą stwierdzenie, że te Pielgrzymki ratowały nas przed mrokiem komunistycznej nocy, jaka chciała ponownie spowić Polskę po wprowadzeniu stanu wojennego. Ich uczestnicy nigdy na to się nie zgodzili – podkreślił premier Morawiecki w liście do uczestników 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.
– Społeczność członków i sympatyków Solidarności od początku odwoływała się do głównej ewangelicznej idei jaką jest miłość bliźniego, czyli troska o drugiego człowieka bez względu na to kim jest – wyzyskiwanym pracownikiem, któremu trudno utrzymać rodzinę; bezprawnie zwolnionym kolegą z pracy; więźniem politycznym; prześladowanym duchownym; polskim patriotą upominającym się o dobro Rzeczypospolitej lub przedstawicielem innego narodu walczącego o wolność i sprawiedliwe relacje społeczne w swojej ojczyźnie – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę.
– Dzisiaj martwimy się o nasze miejsca pracy, martwimy się, że w związku z galopującymi cenami energii elektrycznej i gazu nasze miejsca pracy są zagrożone. Dlatego będziemy prowadzić intensywny dialog społeczny, a jeśli nie, to będziemy protestować, aby wspólnie z rządem wypracować rozwiązania, które nie pozwolą zniszczyć naszej gospodarki, tak mozolnie budowanej przez wszystkie lata – powiedział Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność” do pątników zebranych na Jasnej Górze z okazji jubileuszowej 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy.
Profilaktyka zdrowotna i medycyna pracy to bardzo ważny element życia zawodowego każdego pracownika - powiedział Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność", otwierając mobilną "strefę życia" zorganizowaną przez PZU w ramach programu "Zdrowe życie". Towarzyszy ona 40. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Ludzi Pracy na Jasną Górę.
– Często zadawałem sobie pytanie na czym polegał fenomen księdza Jerzego. Co miał w sobie takiego, że był tak niesamowity? To co do mnie dotarło – On był taki jak związkowiec. Robotę związkową robi się w ten sposób, że trzeba być z ludźmi, żeby kogoś przekonać, żeby przystąpił to trzeba z nim rozmawiać – powiedział w trakcie I edycji Kongresu bł. ks. Jerzego Marek Lewandowski, Rzecznik Prasowy Przewodniczącego NSZZ Solidarność.