Tegoroczne V Forum Kobiet NSZZ „Solidarność” odbywa się pod hasłem „Odważne i Niepokorne. Kobiety dla Niepodległości”. Potrwa od dziś do piątku. „Tygodnik Solidarność” objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.
Solidarność w T-Mobile Polska S.A. od dłuższego czasu prowadziła dialog z Pracodawcą, mocno akcentując zgłaszane przez pracowników potrzeby. – Zwieńczeniem tych rozmów jest ogłoszony przez Prezesa T-Mobile Polska S.A. pakiet doceniania pracowników. Składa się on z procesu podwyżkowego, specjalnego programu motywacyjnego oraz jednorazowej wypłaty doceniającej pracownika. Podwyżki i program motywacyjny wejdą w życie od 1 grudnia br., a nagroda specjalna zostanie wypłacona zespołom jeszcze w październiku – poinformował nas Radek Pyszczek, Przewodniczący „S” w T-Mobile Polska S.A.
Złożeniem kwiatów pod pomnikiem błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki uczczono w środę w Białymstoku 38. rocznicę męczeńskiej śmierci tego kapelana Solidarności zamordowanego przez SB.
„Wyrażamy sprzeciw wobec bezprzykładnych ataków medialnych mających na celu dyskredytację Księdza metropolity w przestrzeni publicznej, w tym także w środowiskach katolickich” – napisali w stanowisku członkowie Prezydium Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ „S”.
W tym tygodniu w całym kraju odbywają się uroczystości upamiętniające 38. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
W dość niecodziennej oprawie odbyły się wczorajsze (18.10) uroczystości ku czci ks. Jerzego Popiełuszki na włocławskiej tamie. Znad rozlewiska Wisły szły opary, lunął deszcz, a tuż przed rozpoczęciem pojawił się na niebie olbrzymi orzeł i kilka razy krążył nad placem i Krzyżem ks. Jerzego.
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko, patron NSZZ „Solidarność”, zapłacił cenę życia za głoszenie prawdy i stawanie w obronie skrzywdzonych i prześladowanych.
W wieku 67 lat zmarł Zbigniew Senkowski, górnik, działacz NSZZ "Solidarność" i poseł na Sejm III kadencji z listy AWS.
Zarząd Regionu Rzeszowskiego zaprasza na uroczystości związane ze wspomnieniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. 19 października o godz. 8.30 przedstawiciele Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” złożą kwiaty pod pomnikiem bł. Jerzego Popiełuszki, stojącym przed kościołem Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego.
Fundacja Centrum Solidarności zaprasza do wzięcia udziału w IX edycji ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Rejestracja szkół trwa do 15 listopada. Organizatorzy zachęcają całe klasy do wzięcia udziału w etapie szkolnym. Patronem medialnym wydarzenia jest "Tygodnik Solidarność".
Ich życiorysy to historie wyjątkowej odwagi i poświęcenia. Ośmielali się walczyć o ludzką godność w czasach, gdy za takie działania im, a także ich najbliższym, groziły represje i kary więzienia. W Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się uroczystość wręczenia i przekazania Krzyży Wolności i Solidarności osobom, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956-1989 roku przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności.
W Dzień Edukacji Narodowej nauczyciele przeprowadzili pikietę przed bydgoskim Kuratorium Oświaty. Pikieta zorganizowana pod hasłem „Ostatni dzwonek dla polskiej oświaty” ma zwrócić uwagę na pogarszającą się sytuację zawodową i finansową polskich nauczycieli i niepedagogicznych pracowników oświaty. Delegacja protestujących złożyła w Kuratorium petycję skierowaną do ministra Przemysława Czarnka.
– Nie jesteśmy żadnymi przestępcami. To nie było żadne zgromadzenie publiczne. A oni śledzili każdy nasz krok, spisywali – mówi Edyta Odyjas, przewodnicząca MOZ NSZZ „S” Pracowników Sądów i Prokuratury. Uczestnicy happeningu, który dziś zorganizowała „S” w imieniu pracowników sfery finansów publicznych, wielokrotnie musieli dziś konfrontować się z funkcjonariuszami policji.
W kościele pw. Świętego Kazimierza w Pruszkowie odbyły się uroczystości instalacji relikwii I stopnia bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a także nadanie odznaczeń "Krzyż Stulecia Niepodległości" czterem sztandarom Solidarności.
Do siedziby Ministerstwa Finansów trafiły pierwsze paczki siana przygotowane wspólnie przez NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądów i Prokuratury oraz Sekretariat Służb Publicznych NSZZ „S”. Związkowcy wręczają politykom siano w ramach protestu przed zbyt niską, ich zdaniem, regulacją płac na poziomie 7,8 proc., jaką zapowiedział rząd.
W dniach 10-12 października 2022 r., w Kruszwicy, odbyło się posiedzenie Rady Sekretariatu Przemysłu Spożywczego NSZZ „S”. Miejsce spotkania nie było wybrane przypadkowo. Członkowie Rady odwiedzili miejscowy cmentarz parafialny, gdzie pochowany jest śp. Jan Dybicz i mogli pomodlić się za Jego Wieczny Odpoczynek.
W sobotę 15 października odbył się w Nowej Hucie XXVI Bieg Memoriałowy im. Bogdana Włosika. W imprezie wzięło udział 320 osób. Jego zwycięzcą został 34-letni Adam Czerwiński z Wieliczki.
Sukces Solidarności w Domu Pomocy Społecznej w Szczytnie. W dniu 11 października 2022 r. podpisano porozumienie, które zakończyło spór zbiorowy. Pracownicy otrzymają podwyżki.
W Kościele pw. Świętego Kazimierza w Pruszkowie odbywają się uroczystości instalacji relikwii I stopnia bł. ks. Jerzego Popiełuszki Kapelana i Patrona NSZZ „Solidarność”.
Zdaniem KK NSZZ "Solidarność" propozycje rządu nie chronią społeczeństwa przed ubóstwem energetycznym, nie chronią firm energochłonnych przed upadłością, a w kontekście wysokiej inflacji nie gwarantują podwyżek dla szeroko rozumianej sfery finansów publicznych. Nie dają też jasnej odpowiedzi co dalej z emeryturami stażowymi. Dlatego Solidarność 17 listopada organizuje manifestację pod hasłem "Marsz Godności".