Finał XII Podbeskidzkiego Konkursu Historycznego „Solidarni”

Czym był drugi obieg wydawniczy w czasach PRL-u? Który postulat Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdański w sierpniu 1980 roku był najważniejszy i dlaczego? Kiedy zakończył się podbeskidzki strajk generalny w 1981 roku? To tylko niektóre spośród 35 pytań, na które odpowiedzi musieli znaleźć finaliści bielskiego konkursu. Wszystkie one dotyczyły historii Polski z lat 1976-1989, w tym także wydarzeń, które w tamtym czasie miały miejsce na Podbeskidziu.
- Takie przedsięwzięcia, jak dzisiejszy konkurs czy odbywająca się co roku gra uliczna, poświęcona także „Solidarności”, pozwalają wam lepiej poznać najnowszą historie naszego kraju i tego regionu. Wyrażam uznanie wam i waszym nauczycielom za podjęty trud przygotowań do tego konkursu – mówił do uczestników finału szef podbeskidzkiej „Solidarności” Marek Bogusz.
Obok niego w finałowym spotkaniu jako goście uczestniczyli dr Jarosław Szarek, pochodzący z Czechowic-Dziedzic zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN, Elżbieta Sobieska - zastępca dyrektora bielskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, Ewa Szymanek-Płaska - naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu w Bielsku-Białej, a także przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty NSZZ „Solidarność” Jadwiga Utecht-Nolbrzak.
Organizatorami bielskiego konkursu i fundatorami nagród są katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej i podbeskidzka „Solidarność”. W trakcie finałowego spotkania wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich nauczyciele otrzymali dyplomy oraz książkowe upominki. Zwycięzców konkursu poznamy za kilka dni, a już dziś wiadomo, że najlepsza dwudziestka finalistów pojedzie wraz ze swymi opiekunami na dwudniowa wycieczkę do warszawy, ufundowaną przez „Solidarność” Regionu Podbeskidzie.