– Czy to prawda, że nie rozpatrujemy tego projektu, dlatego że nie ma stanowiska rządu? Nie ma stanowiska rządu, dlatego że nie macie politycznej odwagi, żeby powiedzieć, że pan premier Mateusz Morawiecki jest przeciwko temu projektowi obywatelskiemu – pytał podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny 19 lipca poseł Tadeusz Tomaszewski z Lewicy.
1700 zł brutto dodatkowej nagrody wynegocjowały dla pracowników ArcelorMittal Poland zakładowe organizacje związkowe, m.in. NSZZ „Solidarność”. Pieniądze zostaną wypłacone w dwóch transzach: we wrześniu i w listopadzie.
„Jako inicjator obywatelskiego projektu ustawy o «Emeryturach stażowych», którego pierwsze czytanie odbyło się 14 grudnia 2021 r., wyrażam oburzenie z powodu mrożenia prac nad tą niezwykle ważną społecznie ustawą” – napisał w liście do marszałek Sejmu Piotr Duda, szef Solidarności. „To już blisko 8 miesięcy” – przypomina!
Na jesieni ubiegłego roku NSZZ „Solidarność” złożył w Sejmie podpisy pod obywatelskim projektem ustawy dotyczącym emerytur stażowych. Na 44. posiedzeniu Sejmu, 14 grudnia, odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy „Emerytura za staż”, który następnie trafił do prac w komisji sejmowej. Jakie będą jego dalsze losy?
„Dziś po prawie 3 latach odbyło się oficjalne spotkanie przedstawicieli naszej organizacji z pracodawcą” – poinformowali 27 lipca przedstawiciele Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy Castorama Polska sp. z o.o. Liczą na nowe otwarcie w rozmowach z zarządem firmy.
Niedawne stanowcze wypowiedzi Piotra Dudy na temat emerytur stażowych sprawiły, że zamrożony w sejmie obywatelski projekt znów stał się przedmiotem debaty publicznej.
Działając wspólnie w Wielkopolskiej Radzie Dialogu Społecznego, reprezentatywne organizacje pracodawców i pracobiorców – z inicjatywy NSZZ „Solidarność” Region Wielkopolska i Pracodawców RP Wielkopolska – zainicjowały prace nad stworzeniem nowych regulacji w ramach Kodeksu pracy, dotyczących uelastycznienia czasu pracy przy wykorzystaniu porozumień w formule układów pracy.
– Koncepcja emerytur stażowych opiera się na założeniu, że uprawnienia do niej mają osoby legitymujące się odpowiednio długim okresem stażu pracy. Chodzi o osoby, które bardzo wcześnie, często bezpośrednio po ukończeniu szkoły podstawowej, rozpoczynały pracę, a następnie przez cały okres swojej aktywności zawodowej regularnie opłacały składki na ubezpieczenia społeczne. W wielu wypadkach takie osoby jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego mają wypracowany odpowiednio długi okres składkowy, który uprawniałby je do pobierania emerytury – mówi dr hab. Marcin Zieleniecki, prof. UG, były wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, obecnie ekspert NSZZ „Solidarność”.
– Dalej wiemy, że niewiele wiemy – skomentował po spotkaniu górniczych związków z premierem Mateuszem Morawieckim szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz. Związkowcy – jak relacjonowali – dostali zapewnienie, że rząd będzie nadal zabiegał o unijną notyfikację umowy społecznej dla górnictwa.
Dziś w Katowicach ma dojść do spotkania sygnatariuszy Umowy Społecznej dotyczącej transformacji górnictwa z premierem Mateuszem Morawieckim.
– Na emerytury stażowe trzeba będzie jeszcze trochę poczekać – powiedział Jarosław Kaczyński, prezes PiS, na spotkaniu w Koninie. – Miejscem rozmowy o emeryturach jest Sejm i komisja polityki społecznej, a nie wiece wyborcze. Oczekujemy natychmiastowego odmrożenia prac nad naszym projektem i rozpoczęcia procedowania projektu prezydenckiego – powiedział Piotr Duda, odnosząc się do wystąpienia lidera partii rządzącej.
Ks. Bogumił Lempkowski i Damian Janowski dotarli na metę swojej rowerowej pielgrzymki. Tym samym dokończyli rozpoczęty w ubiegłym roku projekt przejechania trasy, która na mapie Polski tworzy krzyż.
W dniach 22 – 24 lipca 2022 r. odbyły się uroczystości upamiętniające internowane w 1982 roku kobiety – działaczki „Solidarności” i NZS, przywożone z całej Polski do Ośrodka Odosobnienia w Gołdapi.
Dziś w Lublinie odbyły się główne obchody upamiętniające 42. rocznicę wydarzeń lubelskiego lipca. To właśnie na Lubelszczyźnie odbyły się strajki, które były preludium do wydarzeń sierpnia 1980 r.
Piotr Duda w liście do gen. insp. Jarosława Szymczyka, Komendanta Głównego Policji, dziękował za wkład Policji w skuteczną ochronę granicy z Białorusią oraz ofiarną służbę na granicy z Ukrainą. - Dzięki Waszej odwadze, profesjonalizmowi i zaangażowaniu, możemy czuć się bezpieczni, a bezprecedensowy kryzys wywołany działaniami Kremla przechodzimy jako Polska w sposób optymalny.
W czwartek (21 lipca br.), podczas konferencji prasowej, koordynator Zespołu NSZZ „Solidarność” Domów Pomocy Społecznej Województwa Lubelskiego Małgorzata Guz podsumowała akcję protestacyjną pracowników DPS-ów.
PKN ORLEN zawarł porozumienie z Grupą LOTOS i Związkami Zawodowymi obu firm potwierdzające i ustalające uprawnienia pracowników po ich połączeniu. Zabezpieczenie gwarancji zatrudnienia i bezpieczeństwa pracy to kolejny ważny etap fuzji z Grupą LOTOS, który od początku prowadzony jest w dialogu ze stroną społeczną i uwzględnia jej ważną rolę w budowaniu silnego, zintegrowanego koncernu multienergetycznego.
Decyzję o zniesieniu stanu wojennego 22 lipca Rada Państwowa podjęła na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego dwa dni wcześniej.
21 lipca w Ministerstwie Aktywów Państwowych została podpisana umowa społeczna pomiędzy przedstawicielami pracowników, Zarządem Krajowej Grupy Spożywczej S.A. a stroną rządową w sprawie zabezpieczenia praw i interesów pracowników Krajowej Grupy Spożywczej.
Petycja ma na celu nakłonienie Unii Europejskiej do zwiększenia roli związków zawodowych w procesie obowiązku zachowania „należytej staranności” (due diligence) przez firmy oraz wsparcie pracowników i związków zawodowych poprzez wprowadzenie skutecznych środków ochrony prawnej w przypadku odmowy poszanowania ich praw.