Ruszyła XIII edycja konkursu "Piosenki Stanu Wojennego"

Już po raz trzynasty Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” organizuje konkurs muzyczny "PIOSENKI STANU WOJENNEGO". Konkurs skierowany jest do uczniów ze szkół podstawowych (siódme i ósme klasy) oraz ponadpodstawowych z województwa łódzkiego.
 Ruszyła XIII edycja konkursu
/ pixabay.com

Przesłuchania odbędą się w poniedziałek 5 grudnia br. od godziny 9.00. Koncert laureatów i uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w sobotę 10 grudnia br.

Eliminacje konkursowe oraz koncert laureatów odbędą się w Sali Koncertowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi.

Termin zgłoszenia uczniów do eliminacji konkursu upływa 29 listopada do godz. 15.00. Liczy się data wpływu zgłoszenia do organizatora. W przypadku trudności z dojazdem na eliminacje (dotyczy szczególnie szkół z województwa), prosimy o indywidualne uzgodnienia telefoniczne godziny przyjazdu pod nr telefonu 42-677-26-26.

Karty zgłoszenia uczestnictwa w konkursie należy przesłać na adres organizatora: NSZZ „Solidarność” Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej, ul. Kamińskiego 18, 90-229 Łódź. Karty zgłoszenia można również złożyć osobiście lub przesłać elektronicznie na adres lodz@oswiata-solidarnosc.pl/skan podpisanego zgłoszenia/. Organizatorzy proszą o telefoniczne sprawdzenie czy wiadomości dotarły zgodnie z terminem podanym powyżej.

Organizatorem konkursu jest NSZZ „Solidarność” Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania Ziemi Łódzkiej, natomiast współorganizatorem jest Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II st. im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi. Konkurs wpisany jest na listę konkursów kuratoryjnych.

Celem konkursu jest kształtowanie wrażliwości na piękno muzyki wokalnej, popularyzacja twórczości okresu stanu wojennego i rozwijanie zainteresowań tematyką historii oraz jej propagowanie.

Konkurs skierowany jest do uczniów z klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych: licea, technika, szkoły branżowe z województwa łódzkiego.

Komisja Konkursowa będzie oceniać uczestników konkursu pod względem doboru repertuaru, techniki wykonania, interpretacji, stroju podkreślającego tematykę i nastrój utworu, a także ogólnego wyrazu artystycznego.

Oceniane będą utwory wokalne powstałe w okresie stanu wojennego i treścią związane z jego wydarzeniami lub aranżacje muzyczne do tekstów poezji dotyczącej stanu wojennego powstałe do roku 1983.

Konkurs przebiega jednoetapowo. Uczestnicy prezentują wybrany utwór: solo (akompaniament instrumentalny lub na płytach CD audio, mp3) lub w zespole wokalno-instrumentalnym do pięciu osób. Czas prezentacji nie może przekroczyć 10 minut.

Komisja Konkursowa ustali listę laureatów I, II i III miejsca w dwóch kategoriach. Pierwsza obejmie szkoły podstawowe, natomiast druga szkoły ponadpodstawowe: licea, technika, szkoły branżowe. Dopuszcza się także możliwość wyróżnień, jeśli taka będzie decyzja Komisji Konkursowej.

Laureaci I, II i III miejsca otrzymają nagrody rzeczowe, natomiast osoby wyróżnione dyplomy.

"Konkurs jest swoistą lekcją historii, przybliża młodzieży miniony okres reżimu komunistycznego w Polsce. Kształtuje wrażliwość na piękno muzyki wokalnej, popularyzuje twórczość okresu stanu wojennego. Młodzież odnajduje w tekstach piosenek oraz życiorysach autorów ponadczasowe wartości, jak niezłomność, dążenie do prawdy, troskę o przyszłość w duchu solidarności i jedności" – wskazali organizatorzy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną [ANALIZA] Wiadomości
Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną [ANALIZA]

Polscy piłkarze mogą zakwalifikować się do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze nawet jeśli przegrają w środę z Argentyną, ale różnicą nie większą niż trzy gole. Będzie to jednak zależało od wyniku meczu Meksyku z Arabią Saudyjską. Remis lub wygrana biało-czerwonych na pewno da im awans.

New York Times: Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd Wiadomości
"New York Times": Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd

Zachód sądził, że po upadku ZSRR wojna z użyciem artylerii i czołgów w Europie już nigdy się nie powtórzy, stąd zmniejszał zapasy broni. Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd – pisze "New York Times".

Śmierć białoruskiego ministra. Mógł zostać otruty Wiadomości
Śmierć białoruskiego ministra. "Mógł zostać otruty"

Szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej zmarł w sobotę. Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe