Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego, składa kondolencje Piotrowi Dudzie, z powodu śmierci mamy.
- Niedziela handlowa nie jest aż takim wpływem do budżetu przedsiębiorców, to prawo pracowników, to rzecz zapewniająca komfort; zgadzam się z uszczelnieniem prawa w tym zakresie – powiedziała w środę wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” domaga się od Rządu RP niezwłocznego podjęcia działań w celu przywrócenia na dotychczasowych zasadach udziału ławników sądowych w rozpoznawaniu spraw z zakresu prawa pracy. Jednocześnie wyraża oburzenie, że nowelizacja ustawy z 28 maja 2021 r. wprowadzająca zmiany ograniczające udział ławników ze specustawy COVID-owej na stałe do Kodeksu postępowania cywilnego, została wprowadzona bez trybu konsultacji przewidzianego w ustawie o związkach zawodowych.
- W ciągu minionego roku uczestniczyliśmy w wielu istotnych dla naszej branży spotkaniach, między innymi z Ministrem Spraw Wewnętrznych, Komendantem Głównym Policji, Przewodniczącym KK NSZZ „Solidarność” Piotrem Dudą – podsumowuje, przy okazji branżowego święta, związkowe działania Krzysztof Potaczek, przewodniczący OM NSZZ „Solidarność” Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Opolskiego z siedzibą w Kluczborku.
Uprzejmie informujemy, że pogrzeb śp. Leokadii Dudy – Mamy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Piotra Dudy – odbędzie się w czwartek 29 lipca w Gliwicach.
O ochronie praw pracowniczych marynarzy w przypadku uwięzienia w wyniku piractwa i zbrojnej napaści mówił w audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk Andrzej Kościk, przewodniczący Krajowej Sekcji Marynarzy i Rybaków NSZZ „Solidarność”.
Kongregacja Przemysłowo-Handlowa opowiada się za likwidacją „furtek”, z których korzysta coraz większa ilość sieci zachodnich otwierających sklepy w niedziele pod przykrywką punktu pocztowego.
Regionalne uroczystości 41. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980 odbyły się w niedzielę, 25 lipca br. w Lublinie. Były one kontynuacją obchodów rozpoczętych 9 lipca br. pod Pomnikiem Wdzięczności.
Piotrowi Dudzie, przewodniczącemu Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", najszczersze kondolencje z powodu śmierci Mamy składa Prezydium KK
Po pięciu latach intensywnych inwestycji w infrastrukturę i modernizację zakładu, symbolicznym przecięciem wstęgi przy głównej bramie fabryki na ulicy Solidarności – dawniej Smołdzinowskiej – zakończono proces rozbudowy fabryki Volkswagena w Poznaniu. Wstęgę wspólnie przecięli przedstawiciele zarządu spółki Dietmar Mnich i Jolanta Musielak, przedstawiciele pracowników – Przewodniczący OM NSZZ Solidarność Piotr Olbryś wraz z Jarosławem Lange Przewodniczącym wielkopolskich struktur NSZZ Solidarność oraz członkowie Rady Osiedla Antoninek -Zieliniec – Kobylepole.
W Lublinie odbyły się obchody 41. rocznicy strajku lubelskich kolejarzy. Protest przeciwko władzy komunistycznej trwał od 16 do 19 lipca 1980 roku i był pierwszym tak dużym protestem kolejarskim w historii PRL. Pierwszego dnia protestu strajkowało blisko 800 osób. Następnie zastrajkował cały węzeł – w sumie ponad 3,5 tysiąca kolejarzy.
Prezentujemy wspólne stanowisko trzech central związkowych tj. Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, w sprawie Założeń projektu budżetu państwa na rok 2022.
Poczta Polska poinformowała o podpisaniu umowy z właścicielem sieci sklepów Biedronka. W związku z tym w niehandlową niedzielę 18 lipca otwartych było kilkadziesiąt sklepów tej sieci. Na temat omijania przez kolejne sieci sklepów ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę w „Głosie pracownika” mówił Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.
W niedzielę 18 lipca w Szydłowcu odbyły się uroczystości związane ze zbliżającą się 45 rocznicą śmierci Sługi Bożego, ks. Romana Kotlarza, niepokornego kapłana zamordowanego prawdopodobnie przez Służbę Bezpieczeństwa za błogosławieństwo protestujących w Radomiu przeciwko podwyżkom cen żywności w roku 1976 i udział w proteście.
Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” zaprasza na regionalne obchody 41. rocznicy Lubelskiego Lipca 1980.
15 lipca na budynku historycznej siedziby łódzkiej Solidarności przy ul. Piotrkowskiej 258/260 (obecnie siedziba Instytutu Europejskiego) odbyło się odsłonięcie tablicy upamietniającej Marsz Głodowy, który był częścią kilkudniowego protestu zorganizowanego przez Zarządu Regionalny Ziemi Łódzkiej NSZZ "Solidarność" pod koniec lipca 1981 r.
Fundacja „Ruchu Solidarności Rodzin” oraz Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej zabawy podczas rodzinnego festynu pt. „Poczuj wiatr 80-tych lat!” Festyn organizowany jest z okazji 41. rocznicy „Lubelskiego Lipca 1980”.
Ratownicy morscy protestują od 5 lipca. Budynki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na całym Wybrzeżu zostały oflagowane. Czego domagają się strajkujący? Jaka jest obecnie ich sytuacja? Na ten temat w audycji „Głos Pracownika” mówił Dariusz Słomiński, przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.
14 lipca w Jaworznie podpisano porozumienie dotyczące wprowadzenia standardów współpracy i dialogu społecznego. Porozumienie jest efektem pilotażowych trójstronnych negocjacji prowadzonych w ramach projektu „Schematy Dialogu Społecznego dla Godnej Pracy w sektorze publicznym na poziomie samorządów”.
W niedzielę, 11 lipca br., uczczono w Świdniku 41. rocznicę wybuchu strajku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego PZL Świdnik. Robotnicy świdnickiego zakładu, 8 lipca 1980 r., zapoczątkowali protest, który objął całą Lubelszczyznę, poprzedzając strajki na Wybrzeżu.