Warzywne ogrody balkonowe - sposób Polaków z dużych miast na uprawę zdrowej żywności Wiadomości
Warzywne ogrody balkonowe - sposób Polaków z dużych miast na uprawę zdrowej żywności

Polacy mieszkający w wielkich miastach coraz chętniej sadzą na balkonach zioła, warzywa i owoce. To hobby, zaspokojenie potrzeby obcowania z przyrodą i zapewnienie sobie dostępu do świeżego, niemal pozbawionego chemii jedzenia.

Eksperci: jedzenie gęsiny korzystne dla organizmu człowieka Wiadomości
Eksperci: jedzenie gęsiny korzystne dla organizmu człowieka

Jedzenie gęsiny jest korzystne dla organizmu człowieka, w porównaniu do innych gatunków mięsa ma ona korzystniejszy skład kwasów tłuszczowych – ocenili naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Tymczasem w Polsce gęsinę je się okazjonalnie.

Joanna Siedlecka otrzymała Nagrodą Mackiewicza Wiadomości
Joanna Siedlecka otrzymała Nagrodą Mackiewicza

11 listopada, w dniu Święta Niepodległości Joanna Siedlecka odebrała w Warszawie Nagrodę im. Józefa Mackiewicza za książkę "Biografie odtajnione. Z archiwów literackich bezpieki". Sekretarz Kapituły Stanisław Michalkiewicz podkreślił jednak że autorka została uhonorowana także za całokształt twórczości.

Równo 92 lata temu Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla Wiadomości
Równo 92 lata temu Władysław Reymont otrzymał Literacką Nagrodę Nobla

13 listopada 1924 roku Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała polskiego pisarza Literacką Nagrodą Nobla za powieść Chłopi. Reymond jako drugi Polak, po Henryku Sienkiewiczu otrzymał tą nagrodę. Powieść Chłopi wygrała z dziełami takich tuzów literatury jak Tomasz Mann, Maksym Gorki czy Thomas Hardy. W tym samym roku o nagrodę ubiegał się również Stefan Żeromski.

Listopadowe wizyty u króla. To już piąta edycja akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” Wiadomości
Listopadowe wizyty u króla. To już piąta edycja akcji „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”

Zwiedzanie komnat królewskich, lekcje muzealne, warsztaty taneczne dla wszystkich, a także koncerty oraz gry i zabawy dla dzieci – te i wiele innych atrakcji przygotowano dla odwiedzających rezydencje królewskie w listopadzie. Zwiedzanie czterech wyjątkowych miejsc będzie bezpłatne.

Oto dieta - cud na schudnięcie! Kawa z ... masłem i chudniesz pół kilo dziennie? Wiadomości
Oto dieta - cud na schudnięcie! Kawa z ... masłem i chudniesz pół kilo dziennie?

W Polsce coraz więcej ludzi chce się odchudzić. W wielu przypadkach przeradza się to w chorobę. Ale są pewne kuracje odchudzające, które naprawdę nie szkodzą zdrowiu i ... działają. Daily Mail opublikował materiał o pewnej technice na szybkie, zdrowe i wygodne chudnięcie.

Bob Dylan jednak przyjmie Nobla Wiadomości
Bob Dylan jednak przyjmie Nobla

W piątek Bob Dylan poinformował Akademię Szwedzką o swoim zamiarze przyjęcia Nagrody Nobla. Potwierdził także zamiar udziału w ceremonii wręczenia nagrody.

Brukselizmy, czyli co polszczyzna zapożyczyła z unijnego żargonu Wiadomości
Brukselizmy, czyli co polszczyzna zapożyczyła z unijnego żargonu

Kodecyzja, twarde jądro, kompozycja personalna - na dźwięk brukselizmów niektórzy dostają gęsiej skórki. Najwięcej do polszczyzny napłynęło ich jednak jeszcze przed przystąpieniem do Unii Europejskiej, teraz ich napływ jest znacznie mniejszy - mówi PAP Aleksandra Tomaszewska z UW.

Studia doktoranckie z piwowarstwa ruszają na Uniwersytecie Rolniczym Wiadomości
Studia doktoranckie z piwowarstwa ruszają na Uniwersytecie Rolniczym

Pionierskie studia z browarnictwa i słodownictwa w ramach projektu European Joint Doctorate Food Science ruszają na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Kielce stolicą mody i koniec:) Wiadomości
Kielce stolicą mody i koniec:)

Stowarzyszenie Przyjazne Kielce zwróciło się w trybie dostępu do informacji publicznej z zapytaniem: Kto jest autorem koncepcji hasła Kielce jako stolica mody? W odpowiedzi Urząd Miasta napisał: "Kielce jako stolica mody jest określeniem propagowanym przez Prezydenta Kielc, gdyż tak on uważa". Pismo podpisał wiceprezydent Kielc Tadeusz Sayor.

Dusza towarzystwa czy przystosowany samotnik - jak społeczny jest mózg? Wiadomości
Dusza towarzystwa czy przystosowany samotnik - jak społeczny jest mózg?

Gdy ktoś panikuje, inni mogą odczuwać jego zaniepokojenie. Gdy inni się śmieją, nam także łatwiej się uśmiechać. Część emocji nie należy wyłącznie do nas, przejmujemy je od osób w naszym otoczeniu. Czy w mózgu są struktury lub obwody neuronalne, które wyewoluowały specjalnie po to żeby zapewnić nam sprawne relacje z innymi ludźmi?

„Wołyń” wzywa do przebaczenia i pojednania Wiadomości
„Wołyń” wzywa do przebaczenia i pojednania

„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego to dzieło niezwykłe. To film zniewalający prostotą konstrukcji i fabułą, która, jak na dobre kino przystało, opowiada obrazem, nie dialogami bohaterów. Choć tematem ekranizacji jest przede wszystkim historia ludobójstwa dokonanego przez Ukraińców na Polakach podczas ostatniej wojny, to w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że film jest antyukraiński. Jeśli ten obraz powstał przeciwko czemuś, to przeciw wszystkim „izmom” – faszyzmom, totalitaryzmom, nacjonalizmom, ale również przeciw schematom i uproszczeniom fundowanym nam ostatnio przez reżyserów pokroju Władysława Pasikowskiego (patrz: Pokłosie).

Andrzej Wajda - odszedł człowiek kontrowersyjny, artysta, którego niełatwo ocenić Wiadomości
Andrzej Wajda - odszedł człowiek kontrowersyjny, artysta, którego niełatwo ocenić

Umarł Andrzej Wajda. Odszedł niespodziewanie, choć przekroczył w tym roku dziewięćdziesiątkę. Odszedł wprawdzie nie w pełni sił twórczych, ale nadal aktywny. Jego ostatnie dzieło, ,,Powidoki”, historia zmagań wybitnego malarza Władysława Strzemińskiego z narzuconą w prlu (jak pisał i mawiał Zbigniew Herbert) formułą realizmu socjalistycznego, to polski kandydat do Oscara. Odszedł człowiek bardzo kontrowersyjny, artysta, którego niełatwo ocenić, choć nazywany jest – kto właściwie pierwszy wymyślił to określenie ?– królem polskiego kina.

Zadowolenie z życia gwałtownie zmniejsza się po osiągnięciu wieku średniego Wiadomości
Zadowolenie z życia gwałtownie zmniejsza się po osiągnięciu wieku średniego

Zadowolenie z życia gwałtownie zmniejsza się po osiągnięciu wieku średniego - ale tylko w zamożnych krajach Zachodu – wynika z badań opublikowanych w piśmie „Lancet” .

Ekspert: diety oczyszczające nie istnieją Wiadomości
Ekspert: diety oczyszczające nie istnieją

Często wpadamy na pomysł zrzucenia kilku kilogramów poprzez stosowanie szybkich diet. Choć takie jadłospisy czasami nazywane są "dietami oczyszczającymi", to nie istnieje nic takiego, jak oczyszczanie organizmu poprzez dietę - mówi prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska.

Dzień otwarty Domu Arcybiskupów Warszawskich z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia Wiadomości
Dzień otwarty Domu Arcybiskupów Warszawskich z okazji 60. rocznicy uwolnienia Prymasa Tysiąclecia

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza 15 października do przechadzki po niedostępnym na co dzień dla zwiedzających pałacu.

Szczegóły pogrzebu Andrzeja Wajdy Wiadomości
Szczegóły pogrzebu Andrzeja Wajdy

Pogrzeb reżysera Andrzeja Wajdy odbędzie się w środę, 19 października. Zgodnie z wola rodziny zostanie on pochowany w Krakowie. Pogrzeb będzie miał charakter prywatny.

"Mając 17 lat" - o bólu po utracie najbliższego człowieka Wiadomości
"Mając 17 lat" - o bólu po utracie najbliższego człowieka

Akcja najnowszego filmu francuskiego artysty André Téchiné ,,Mając 17 lat” rozgrywa się w położonym u stóp gór miasteczku – tu znajduje się szkoła, tu również mieszka z rodzicami Damien Delille (Kacey Mottet Klein), jeden z głównych bohaterów filmu. Jednak w wielu znaczących scenach twórcy opuszczają miejscowość, by przenieść się w góry, a przede wszystkim na farmę państwa Charpoul.

Mama Anny Przybylskiej apeluje o pomoc dla hospicjów Wiadomości
Mama Anny Przybylskiej apeluje o pomoc dla hospicjów

„Wspólnymi siłami możemy uczynić ich ostatnie dni najpiękniejszymi dniami ich życia. Dajmy im godnie od nas odchodzić, byśmy i my mogli któregoś dnia podążyć równie godną drogą” – napisała w liście Krystyna Przybylska, mama aktorki Anny Przybylskiej, która zmarła w 2014 roku. W ten sposób przypomina o Światowym Dniu Hospicjów i Opieki Paliatywnej.

Powstanie Narodowe Muzeum Techniki? Wiadomości
Powstanie Narodowe Muzeum Techniki?

Według Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realną szansą ratującą Muzeum Techniki i Przemysłu NOT jest utworzenie Narodowego Muzeum Techniki. W tej sprawie szef resortu kultury i wicepremier Piotr Gliński kierował specjalny list do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz .

Emerytury
Stażowe