W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim na antenie Radia Zet były ambasador Ukrainy w Polsce, a obecnie doradca szefa MSZ Ukrainy Andrij Deszczyca przyznał, że Ukraina powinna przeprosić za Wołyń.
Holenderski wywiad wojskowy twierdzi, że rosyjskie służby specjalne przygotowują się do ataku na cele infrastrukturalne, w tym rurociągi gazowe/naftowe, kable podmorskie i farmy wiatrowe na Morzu Północnym.
O godzinie 10-tej prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił orędzie do Zgromadzenia Federalnego, czyli do Dumy Państwowej i Rady Federacji. Oczekiwano, że przemówienie będzie odpowiedzią na wizytę Joe Bidena w Kijowie, jednak w powszechnej opinii nie zawiera nowych elementów.
Serwis "New Idea" donosi, że wciąż nie jest jasne, czy Harry i Meghan zostaną zaproszeni na koronację króla Karola III. Choć sam monarcha pragnie zobaczyć swojego najmłodszego syna tego dnia, mocno oponuje przeciwko temu książę William.
Chiny zaczynają realnie pomagać wojskowo walczącej z Ukrainą Rosji i to jest prawdziwy powód do zmartwienia - ostrzegł we wtorek w bułgarskiej telewizji Nova Christo Grozew, dziennikarz śledczy i współtwórca specjalizującego się w białym wywiadzie portalu Bellingcat.
Zakończyło się orędzie Władimira Putina do Zgromadzenia Federalnego, czyli do Dumy Państwowej i Rady Federacji.
Wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Polsce niesie ze sobą kilka przesłań, ale przede wszystkim pokazuje jak ważnym krajem w oczach Stanów Zjednoczonych jest Polska - podkreślił w rozmowie z PAP emerytowany generał dywizji amerykańskiej Armii John Gronski.
Serwis Yahoo! News informuje, że dotarł do dokumentu, który pokazuje, jak Rosja zamierza do 2030 roku całkowicie podporządkować sobie Białoruś, przyłączając ją do „Państwa Związkowego” z Rosją.
Ukraina może w 2023 roku odzyskać inicjatywę w wojnie z Rosją, wykorzystując brak odpowiednio przygotowanych sił rezerwy po stronie przeciwnika; warunkiem, by tak się stało, jest jednak szybkie przekazanie Kijowowi wsparcia wojskowego przez zachodnich sojuszników - ocenił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Po oficjalnych uroczystościach w KPRM, razem z premier Włoch Giorgią Meloni wyskoczyliśmy na herbatę, by omówić kilka dodatkowych spraw; główne tematy dzisiejszych rozmów to współpraca dwustronna oraz kontynuacja wsparcia dla wzmocnienia bezpieczeństwa w Europie - napisał premier Mateusz Morawiecki.
Premier Włoch Giorgia Meloni podziękowała w poniedziałek na Twitterze prezydentowi Andrzejowi Dudzie za "przyjaźń i owocne spotkanie" w Warszawie. Podczas wizyty w stolicy Polski szefowa włoskiego rządu rozmawiała także z premierem Mateuszem Morawieckim.
W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nawiedziło południową Turcję, zginęły trzy osoby, a 213 zostało rannych - przekazał turecki minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 wystąpiły na pograniczu turecko-syryjskim, zrujnowanym katastrofalnymi trzęsieniami ziemi dwa tygodnie temu, w których zginęło ponad 46,8 tys. osób.
Mija prawie dokładnie rok od ataku Rosji na Ukrainę. W sieci pojawiło się wstrząsające nagranie, które ukazuje jak siły ukraińskie bronią się przed Rosjanami z okopanych pozycji.
"Polska jest moralną i materialną granicą Zachodu i krajem, któremu my jako Europejczycy musimy podziękować za nadzwyczajne wsparcie, jakiego udziela Ukrainie"- te słowa premier Włoch Giorgii Meloni cytują w poniedziałek włoskie media po jej spotkaniu w Warszawie z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. Po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą premier Włoch uda się do Kijowa.
Prezydent USA Joe Biden przybył w poniedziałek wieczorem do Polski. Wcześniej amerykański przywódca złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, skąd przyjechał do Polski pociągiem.
Amerykański departament obrony przedstawił szczegóły najnowszego, wartego 460 mln dolarów, pakietu wsparcia zbrojeniowego dla Ukrainy. Na liście znalazły się m.in. pociski do systemów HIMARS i artylerii kalibru 155 i 120 mm. Nową transzę pomocy zapowiedział w poniedziałek prezydent USA Joe Biden podczas swojej niezapowiedzianej wizyty w Kijowie.
Odkąd Małgorzata Rozenek pojawiła się w "Dzień Dobry TVN" w roli prowadzącej na celebrytkę wylewa się fala krytyki po każdym jej występie. Negatywne komentarze nie dotyczą jednak jej samej...
Poniedziałkowa wizyta Joe Bidena w Kijowie nie ma precedensu: prezydent USA podróżował do kraju, będącego strefą działań wojennych, ponadto - inaczej niż w Iraku czy w Afganistanie - strefą wojny bez obecności wojskowej USA, mówili na briefingu przedstawiciele Białego Domu.
Skala pomocy, jakiej udzielili Polacy uciekającym przed okrutną wojną obywatelom Ukrainy, w znaczącej większości matkom z dziećmi, zadziwiła cały świat. Gdyby jednak świat zechciał nieco bliżej poznać historię naszego narodu, nie tylko tę najnowszą, ale także tę wcześniejszą, zamiast zdziwienia pokiwałby tylko ze zrozumieniem głową, myśląc: „No tak, oczywiście Polacy, bo któżby inny?”.
Wojna na Ukrainie zmieniła wszystko – nawet ukraiński Prawy Sektor nie traktuje już Polski wrogo, a o integracji z Unią Europejską nie mówi z taką niechęcią, jak jeszcze dwa lata temu. Zresztą wielu ze skrajnie prawicowych działaczy trafiło do Polski – lub przywiozło tu swoje rodziny – ze zdumieniem stwierdzając, że Polacy w swojej masie nie chcą odbierać Lwowa ani zachodniej części ich ojczyzny. Dlatego chętnie mówią po polsku – to w końcu język ich prawdziwych braci, nie tych z Moskwy, których coraz częściej porównują do biblijnego Kaina – pisze w artykule „Koszmar minionego roku” Wojciech Kulecki. To właśnie różnym aspektom wojny na Ukrainie poświęcony jest najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”.