Dzięki wynikom niedzielnych wyborów we Francji do parlamentu dostał się lewicowy ekstremista Raphaël Arnault – 29-latek, widniejący w policyjnych rejestrach jako osoba wspierająca terroryzm.
Kto zostanie przedstawicielem Polski w Komisji Europejskiej? Według doniesień serwisu DoRzeczy.pl w grze są dwa nazwiska.
Protesty robotnicze w Polsce często odbieramy jako zrywy niepodległościowe. To oczywiście prawda, ale ich geneza często leży w bardzo przyziemnych sprawach, które wpływają na naszą codzienność. Tak jak ceny żywności, których wzrost w lipcu 1980 r. wzburzył mieszkańców Lubelszczyzny. Ci jednak nie wyszli na ulice. Brutalne pacyfikacje Grudnia ’70 na Wybrzeżu czy poznańskiego czerwca 1956 pokazały, że władze PRL nie mają litości wobec robotników, wysyłając na nich wojsko z czołgami. Ci postanowili więc zostać w swoich zakładach pracy. Fabryki stanęły, stając się bastionami klasy robotniczej, a na komunistów padł blady strach. Bez funkcjonującego przemysłu system socjalistyczny runąłby w trymiga. To zmusiło komunistów do negocjacji, więc sposób ten wykorzystano też później w sierpniu w Stoczni Gdańskiej i innych miejscach w Polsce. Tak powstała Solidarność, zrodzona w zakładach pracy rękoma zwykłych pracowników. Lubelski lipiec to również przestroga dla obecnie rządzących. Jeśli Polakom zacznie się żyć gorzej, będą biednieć, to są gotowi obalić każdego.
„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi rzekomych „tortur” stosowanych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej wobec niektórych osób tymczasowo aresztowanych informujemy, że są to informacje całkowicie nieprawdziwe” – pisze w specjalnym oświadczeniu Służba Więzienna, odnosząc się do poniedziałkowych doniesień Telewizji Republika.
Aktorka znana z „Barw szczęścia” opublikowała na Instagramie post, w którym prosi o pomoc. Katarzyna Zielińska apeluje o wsparcie jej koleżanki walczącej z rakiem.
Podczas szczytu NATO w Waszyngtonie wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz wygłosi przemówienie na forum przemysłowym NATO, podpisze też porozumienie w sprawie przystąpienia Polski do projektu rozpoznania z przestrzeni kosmicznej – poinformowało w poniedziałek MON.
Jak donosi niemiecka rozgłośnia Deutsche Welle, do polskich szkół został dopuszczony IV tom polsko-niemieckiego podręcznika do historii, obejmujący okres od 1939 roku. Pozycja została opatrzona rekomendacją Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Ulewny deszcz, wiatr dochodzący do prawie 130 km na godzinę powodujące, brak prądu i odwołane ponad 1000 lotów – przez Teksas przeszedł huragan.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska w sprawie polskiego węgla wywołała burzę w sieci.
Prezydent Andrzej Duda w poniedziałek po południu spotkał się w Belwederze ze składającym wizytę w Warszawie prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich zaprotestowali w sobotę przeciwko napływowi imigrantów. Od początku 2024 r. archipelag przyjął już ponad 19 tys. cudzoziemców – informuje "The Guardian".
„Chcę, abyście wiedzieli, że pomimo wszystkich spekulacji w prasie i innych miejscach jestem mocno zaangażowany w pozostanie w tym wyścigu, prowadzenie tego wyścigu do końca i pokonanie Donalda Trumpa” – pisze w liście do Demokratów Joe Biden.
– Jestem zbyt rozpoznawalna, znalezienie nad Bałtykiem jakiegoś miejsca, gdzie nie ma ludzi, jest niemożliwe – żali się w rozmowie z „Faktem” Maryla Rodowicz.
W mediach pojawiły się zaskakujące informacje. Po 30 latach znany dziennikarz odchodzi z TVP.
Wokół Pałacu Buckingham po raz kolejny zawrzało. Wszystko za sprawą decyzji, jaką miała podjąć Meghan Markle.
Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit poinformował w rozmowie z dziennikarzami, iż niemiecki rząd "z ulgą" przyjął wyniki niedzielnych wyborów we Francji.
Armin Schuster, szef MSW Saksonii, proponuje radykalne zmiany w polityce azylowej Niemiec, z ostrzejszymi kontrolami granicznymi i deportacjami do Afganistanu i Syrii – informuje "Bild".
Dziś w Warszawie doszło do happenigu aktywistów klimatycznych. To nie pierwsza ich akcja, która utrudnia życie mieszkańcom stolicy. Tym razem kierowcy stracili cierpliwość.
Prezydent Wołodymyr Zełenski i premier Donald Tusk podpisali w poniedziałek w Warszawie ukraińsko-polską umowę w dziedzinie bezpieczeństwa. Dokument zawiera praktyczne wzajemne zobowiązani, a nie puste obietnice - podkreślił premier Tusk.
Jeden z liderów partii Razem Adrian Zandberg w rozmowie z Marcinem Fijołkiem na antenie Polsat News otwarcie przyznał, że rząd Donalda Tuska nie wywiązał się ze swoich obietnic wyborczych.