Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji w rozmowie z dziennikarzami podczas wizyty w Wietnamie stwierdził, że jeśli obecny „reżim w Kijowie” utrzyma się przy władzy, wojna na Ukrainie może trwać przez dziesięciolecia.
– Nigdy nie odstąpimy od kwestii reparacji wojennych od Niemiec, głęboko nie zgadzam się z ambasadorem Niemiec, który myli się w sensie politycznym i społecznym – powiedział w piątek w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia i Polskiego Radia 24 premier Mateusz Morawiecki.
Najnowsze badanie Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl przeprowadzono na grupie ponad dwóch tysięcy respondentów. To dwa razy więcej niż zazwyczaj w tego typu badaniach sondażowych.
26 maja obchodzimy Dzień Matki. Caritas nie zapomina o potrzebach matek znajdujących się w trudnej sytuacji – obecnie w 20 Domach Samotnej Matki w całej Polsce 132 kobiety wraz z dziećmi otrzymują schronienie, wyżywienie, wsparcie socjalne, pomoc w podjęciu pracy. Organizacja wspiera także matki-uchodźczynie z Ukrainy oraz ich dzieci, m.in. przygotowując dla nich zabawy i wydarzenia integracyjne.
– Jestem gotowy do wznowienia kontaktu z Putinem, kiedy nadejdzie odpowiedni moment – zadeklarował kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie opublikowanym w piątek przez dziennik „Koelner Stadt-Anzeiger”. Podkreślił równocześnie, że jego celem jest aktywne wspieranie Ukrainy i osiągnięcie sprawiedliwego pokoju po wycofaniu się Rosjan z tego kraju.
Dziecko posiada każde prawo jako pacjent – mówił prof. Błażej Kmieciak, pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk w czasie wykładu w ramach cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.
Z rewolucji protestanckiej – oprócz stosów trupów i roztrzaskanej jedności chrześcijańskiej Europy – wyszedł też pokój westfalski w 1648 r. Przyjmuje się, że akt ten – podpisany w trzech westfalskich miejscowościach – wprowadził na arenę międzynarodową koncepcję państwa narodowego w teorii i praktyce. Model ten obowiązywał aż do naszych czasów, ale został w większości zastąpiony przez system Unii Europejskiej. Nastąpiła konsolidacja władzy w ramach narodowych granic pod berłem jednego monarchy. W tych ramach nastąpiła też konsolidacja gospodarek narodowych.
Na zakończenie dwudniowej konwencji PiS Jarosław Kaczyński ogłosił nieoczekiwanie trzy obietnice wyborcze, z podwyższeniem 500 plus do 800 plus na czele, czym wywrócił polityczny stolik i nadał kampanii nową dynamikę. Tym samym prezes partii rządzącej uznał, że pora powiedzieć „start” i zdystansować swoją konkurencję.
15 rodzin mieszkających w bloku przy ul. Armii Krajowej w Stargardzie od ponad roku nie może wrócić do własnych mieszkań ze względów bezpieczeństwa. W połowie maja ubiegłego roku w budynku doszło do pęknięcia ścian. Uszkodzenia były tak duże, że podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców.
– Czeka mnie jeszcze jedna lub dwie bardzo poważne rozmowy z prezesem – mówił w czwartek na antenie Polskiego Radia lider Kukiz'15 Paweł Kukiz.
Stany Zjednoczone planują ogłosić pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości ok. 300 milionów dolarów. Pakiet ma składać się głównie z amunicji – podał w czwartek Reuters, powołując się na dwa oficjalne źródła.
W Głogowie doszło do pożaru w magazynie rozlewni gazu propan-butan. – Butle z gazem latały na wysokość sześćdziesięciu metrów, a odłamki „wbijały się w okoliczne domy” – informowali strażacy z lokalnej OSP.
„Lata spędzone u boku Benedykta XVI były dla mnie prawdziwą szkołą życia. Pełniłem posługę dla jednej z najważniejszych osobistości Kościoła i w ten sposób byłem świadkiem niełatwego etapu w historii Kościoła” - mówi abp Georg Gänswein. W rozmowie z KAI były sekretarz papieża Benedykta XVI i prefekt Domu Papieskiego mówi m. in. o kulisach powstania książki „Tylko prawda: moje życie z Benedyktem XVI”, co najcenniejszego pozostawił nam Benedykt XVI, relacjach papieża Ratzingera z Janem Pawłem II, papieżem Franciszkiem oraz niemieckiej „drodze synodalnej”.
Aleksander Łukaszenka przekazał, że rozpoczął się transport rosyjskich taktycznych głowic nuklearnych na terytorium Białorusi.
Święto Szawuot to czas dziękczynienia za pierwsze wiosenne żniwa. To czas wielkiej wdzięczności Bogu za Jego pełne miłości Przymierze, za otrzymaną Torę i Dekalog. To również czas duchowego odrodzenia i rozbudzenia pragnienia, by usłyszeć głos Boga, który przemawia do nas w Swoim Słowie – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL przełożona Wspólnoty Błogosławieństw w Emmaus-Nicopolis w Izraelu s. Eliana Kuryło CB, korektor starożytnego języka hebrajskiego w Biblijnym Instytucie w Tuluzie. Obchodzone 6 dnia miesiąca siwan Szawuot jest jednym z trzech żydowskich Świąt Pielgrzymkowych.
Była wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Eva Kaili, jedna z głównych podejrzanych w dochodzeniu korupcyjnym w PE, nie przebywa już w areszcie domowym. Cytowana w czwartek przez portal Politico belgijska prokuratura potwierdziła wcześniejszy doniesienia AFP w tej sprawie.
Plakat autorstwa Wojciecha Korkucia nawiązujący do katastrofy smoleńskiej nie spodobał się uczestnikom tegorocznego Biennale Plakatu w Lublinie, którzy postanowili wycofać się z konkursu. Co więcej, organizatorzy postanowili, że jury jeszcze raz oceni nadesłane prace.
30 maja w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie odbędzie się wykład prowadzony przez historyka Jana Grabowskiego o „Polskim (narastającym) problemie z historią Holokaustu”.
– "Nie" dla robienia happeningów w Sejmie. Posłowie PO zapowiedzieli złożenie wniosku o moją dymisję przed wysłuchaniem wyjaśnień. W związku z tym zdecydowałem poinformować komisję, że nie przedstawię wyjaśnień na posiedzeniu – przekazał szef MON Mariusz Błaszczak.
W Niemczech produkt krajowy brutto spadł po raz drugi z rzędu, wobec czego można mówić o recesji. W pierwszym kwartale 2023 roku PKB obniżył się o 0,3 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem – poinformował w czwartek Federalny Urząd Statystyczny.