Cenzura na Biennale Plakatu w Lublinie? Grafika Wojciecha Korkucia wywołała burzę

Plakat autorstwa Wojciecha Korkucia nawiązujący do katastrofy smoleńskiej nie spodobał się uczestnikom tegorocznego Biennale Plakatu w Lublinie, którzy postanowili wycofać się z konkursu. Co więcej, organizatorzy postanowili, że jury jeszcze raz oceni nadesłane prace.
Wojciech Korkuć  Cenzura na Biennale Plakatu w Lublinie? Grafika Wojciecha Korkucia wywołała burzę
Wojciech Korkuć / fot. Tomasz Gutry "TS"

Celem 6. Miedzynarodowego Biennale Plakatu Lublin 2023 jest przegląd twórczości plakatowej z okresu od 2021 do 2023 roku. Organizatorami przedsięwzięcia są Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, gdzie do 8 października będzie prezentowana wystawa pozakonkursowa.

Wśród zakwalifikowanych prac znalazł się plakat autorstwa Wojciecha Korkucia, znanego polskiego ilustratora i projektanta graficznego, autora m.in. plakatu „Achtung Russia” wymierzonego w rosyjskiego dyktatora Władimira Putina tuż po aneksji Półwyspu Krymskiego przez rosyjskie siły w 2014 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Putin przyznał, że szantaż gazowy mu się nie udał. Wspomniał o Polsce

Plakat autorstwa Korkucia, który został zakwalifikowany do konkursu, przedstawia słynne zdjęcie Donalda Tuska oraz Władimira Putina wykonane 10 kwietnia 2010 roku, którzy patrzą na siebie z uśmiechem i zaciśniętymi pięściami. Artysta wkomponował fotografię w trupią czaszkę z napisem „10.04.2010”.

Bojkot biennale

Okazuje się, że plakat, który znalazł się w grupie kilkuset wyróżnionych prac, nie spodobał się innym artystom biorącym udział w konkursie. Zaczęli oni bojkotować przedsięwzięcie. Jedną z takich osób jest poznański grafik Szymon Szymankiewicz, który stwierdził, że praca Wojciecha Korkucia jest „haniebna”, a on sam w ramach protestu rezygnuje z udziału w biennale.

CZYTAJ TAKŻE: Kuba Wojewódzki i Janusz Palikot skazani. Ogromna kara

Warto jednak zwrócić uwagę, że prace Szymankiewicza były niejednokrotnie nacechowane politycznie oraz światopoglądowo. Plakaty poznańskiego artysty m.in. uderzały w Kościół, rząd i szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego czy wspierały Strajk Kobiet.

W styczniu 2019 roku, tuż po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, Szymankiewicz przygotował grafikę z nożem, rękojeść przypominała profil Jarosława Kaczyńskiego. Praca poznańskiego artysty wywołała powszechne oburzenie, a od autora grafiki odciął się sam rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Inny z artystów, grafik i ilustrator Victor Soma, nazwał Wojciecha Korkucia „«graficznym wagnerowcem», który nie cofnie się przed najgorszym świństwem, byle tylko dobrze wypozycjonować się w awangardzie lizusów obecnej władzy”. W swoim oświadczeniu przekazał, że również rezygnuje z udziału w biennale.

Podobne stanowisko wyrazili także m.in. Jakub Kamiński oraz Mirosław Pawłowski.

Jury zbierze się ponownie

Dr Witold Modrzejewski, dziekan Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który jest tegorocznym jurorem konkursu, stwierdził, że do biennale zgłoszoną około 3 tys. prac, które były wybierane w jednym etapie. Jak dodał, „w jury zasiadają też jurorzy zagraniczni, którzy pewnie nie znają wszystkich kontekstów związanych z sytuacją polityczną w Polsce”.

W środę lubelskie biennale poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych, że nadesłane do konkursu prace zostaną ponownie przeanalizowane i zweryfikowane. W kolejnym oświadczeniu przekazano, że „obrady jury kwalifikujące do nagród i wyróżnień odbędą się 26 maja”.

CZYTAJ TAKŻE: Gorąco na Morzu Czarnym. Kłęby dymu nad mostem Krymskim

„W związku z zaniepokojeniem środowiska twórców i insynuacjami, które pojawiły się w mediach, oświadczamy, że na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lublinie nie ma miejsca na prace nacechowane nienawiścią do kogokolwiek i z jakiegokolwiek względu. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni takim postawom i nie zamierzamy stosować taryfy ulgowej wobec takich działań” – napisano.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie doczeka pan końca kadencji. Czarzasty grozi Prezydentowi RP z ostatniej chwili
"Nie doczeka pan końca kadencji". Czarzasty grozi Prezydentowi RP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Sprawę skomentował między innymi jeden z liderów Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu z ostatniej chwili
To koniec High League? Stanowcza decyzja rządu

Federacji High League zostały zamrożone środki finansowe i zasoby gospodarcze. W sieci pojawiło się pismo wydane w tej sprawie przez MSWiA.

Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost z ostatniej chwili
Twitter zostanie wyrzucony z UE? Francuski minister mówi wprost

– Twitter zostanie wyrzucony z EU w przypadku naruszenia jej zasad – oświadczył w poniedziałek francuski minister Jean-Noel Barrot odpowiedzialny za transformację cyfrową i telekomunikację w wywiadzie dla telewizji France Info.

„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach z ostatniej chwili
„To jest niemoralne!”. Alicja Majewska ostro o młodych celebrytach

Alicja Majewska została zapytana, co przed występem musi znaleźć się w jej garderobie. Pozwoliła sobie na krótką dygresję i wspomniała o młodych artystach.

Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce z ostatniej chwili
Rzecznik rządu odpowiada na zarzuty ws. komisji ds. badania wpływów rosyjskich w Polsce

Komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie narusza trójpodziału władzy; na koniec jej decyzja może być zaskarżona do sądu i to sąd rozstrzyga w tej sytuacji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy” z ostatniej chwili
Hołownia zmienia zdanie po decyzji prezydenta. „Jeszcze dziś rano o tym rozmawialiśmy”

– Słuchajcie, odpuśćcie sobie, odpuśćmy sobie naprawdę z tym marszem 4 czerwca – mówił niedawno lider Polski 2050 Szymon Hołownia. W poniedziałek, po decyzji prezydenta ws. specjalnej komisji mającej wyjaśnić rosyjskie wpływy w Polsce, Hołownia zmienił zdanie.

Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle z ostatniej chwili
Burza w Pałacu Buckingham. Wulgarna reakcja Williama na wieść o Meghan Markle

Książę Harry w swojej autobiografii "Spare" opisał szokującą reakcję księcia Williama sprzed lat na wieść, że jego młodszy brat spotyka się z amerykańską aktorką Meghan Markle.

Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA z ostatniej chwili
Wyrok w sprawie Andrzeja Poczobuta. Nowy ruch MSWiA

Zdecydowałem o wpisaniu na listę sankcyjną 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu. Osoby te dostaną m.in. zakaz wjazdu do strefy Schengen. Sankcje obejmą też 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców powiązanych głównie z rosyjskim kapitałem - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy z ostatniej chwili
Prezydent podpisał ustawę. Lawina komentarzy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów. W sieci zawrzało.

Poczułam się upokorzona. Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z Nasz nowy dom z ostatniej chwili
"Poczułam się upokorzona". Katarzyna Dowbor zdradza kulisy zwolnienia z "Nasz nowy dom"

– Myślę, że właśnie o upokorzenie chodziło – powiedziała w rozmowie z "Wysokimi Obcadami" Katarzyna Dowbor, opowiadając o kulisach zwolnienia z programu "Nasz nowy dom". 

Emerytury
Stażowe