"Poważny pożar" wybuchł w sobotę rano w Katedrze św. Piotra i Pawła w Nantes - poinformowała straż pożarna w departamencie Loara Atlantycka na zachodzie Francji. Trwa akcja gaśnicza zabytkowej katedry. Na razie nie wiadomo, co spowodowało pożar.
Wczoraj w Gdyni miał miejsce "event" polityków opozycji, którego głównym bohaterem miał być niedawny kandydat do urzędu Prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Wydarzenie miało być tzw. "gejmczendżerem", ale zdaje się nie spełniło oczekiwań. Za to jedna z wypowiedzi prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, zabrzmiała co najmniej dziwnie.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział po pierwszym dniu rozmów na szczycie UE w Brukseli, że możliwe, iż negocjacje ws. budżetu UE i funduszu odbudowy potrwają jeszcze długie miesiące. "Jesteśmy oczywiście gotowi na kolejną rundę negocjacyjną" - podkreślił.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty wzmacnia ochronę wolności sumienia i dostosowuje brzmienie klauzuli sumienia do stanu obowiązującego od wyroku Trybunał Konstytucyjnego z 2015 r., w którym stwierdził niezgodność z Konstytucją tzw. obowiązku informacyjnego. Polegał on na tym, że lekarz w przypadku odmowy wykonania świadczenia, np. aborcji, miał wskazać osobę lub miejsce, gdzie można taki zabieg przeprowadzić. Trybunał przypomniał, że konstytucyjne prawo do sprzeciwu sumienia obejmuje nie tylko powstrzymanie się od bezpośredniego wykonania określonego świadczenia – np. aborcji – ale także odmowę pośredniego udziału w jego realizacji, również poprzez informowanie o miejscu lub osobie, która go udzieli. Wbrew temu orzeczeniu Senat przyjął poprawkę nakładającą tzw. obowiązek informacyjny na podmioty lecznicze, czyli głównie dyrektorów szpitali, co oznacza przywrócenie niekonstytucyjnego przepisu, tyle że wobec części lekarzy. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę wykazującą niezgodność z Konstytucją poprawki Senatu (tzw. obowiązku informacyjnego), która została przekazana posłom. Głosowanie w Sejmie jest zaplanowane na czwartek.
Igor Andrejew - sędzia, który podtrzymał wyrok śmierci na gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, był przez dziesięciolecia przedstawicielem „nadzwyczajnej kasty” - twórcą kodeksu karnego PRL i wykładowcą akademickim.
- Ruch „Black lives Matter” szybko przejęli ludzie, którym zależy na tym, by zniszczone zostały wartości, na jakich została ufundowana cywilizacja. Walka z rasizmem jest tu ogólnikowym wnioskiem, obok której pojawiają się zupełnie konkretne postulaty promujące ideologię gender i uderzające w rodzinę - uważa czarnoskóry kardynał Wilfrid Napier, o rozmowie z którym donosi portal Vatican News. Co ciekawe materiał dostępny jest wyłącznie w polskiej i czeskiej wersji językowej portalu.
MKiDN jako instytucja konstytucyjnie odpowiedzialna za ochronę polskiego dziedzictwa i polskiej pamięci, której ważnym elementem jest historia "Solidarności" i Sierpnia’80, nie zgadza się z decyzją władz Gdańska ws. prezentacji wystawy "TU rodziła się Solidarność" - czytamy na stronie MKiDN.
- No niech tylko spróbuje, a zobaczy, co się stanie! Ludzie Solidarności nie pozwolą na zbezczeszczenie świętego symbolu. Przede wszystkim, to logo Solidarności jest prawnie zastrzeżone, prawo do niego ma jedynie związek zawodowy NSZZ Solidarność. Nie da zgody na wykorzystanie ich nazwy - mówi portalowi DoRzeczy były opozycjonista Andrzej Rozpłochowski, legendarny lider strajku w Hucie Katowice w 1980 roku.
W piątek wieczorem w ramach negocjacji ws. unijnego budżetu oraz funduszu odbudowy premier Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem - poinformowało PAP źródło dyplomatyczne.
Szanowny Panie Prezydencie, w imieniu członków i sympatyków Komitetu 14 czerwca pragnę szczerze i z głębi serca pogratulować Panu Prezydentowi reelekcji na najwyższe w Polsce stanowisko.
- Ostatnia kampania wyborcza w Polsce nie wzmocniła prestiżu niemieckich koncernów medialnych - uważa Roland Tichy, dziennikarz ekonomiczny oraz prezes Fundacji im. Ludwiga Erharda, redaktor naczelny konserwatywnego miesięcznika 'Tichys Einblick', w rozmowie z Wojciechem Osińskim.
Unia Europejska potrzebuje bodźca rozwojowego. Jednak Fundusz Odbudowy nie może zastąpić polityki spójności i polityki rolnej. O to walczymy! – napisał na swoim Facebooku premier Mateusz Morawiecki, który jest w Brukseli, gdzie trwa dwudniowy szczyt UE.
Chcę wam to obiecać, chcę wam obiecać nową energię, nową Platformę, nową Solidarność, w której każdy znajdzie miejsce – mówił zgromadzonym w Gdyni sympatykom Koalicji Obywatelskiej szef PO Borys Budka.
Polska szykuje się do wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej – oświadczyła na antenie Radia Maryja minister rodziny pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński przekazali w piątek Najwyższej Izbie Kontroli dokumenty dotyczące zakupów sprzętu medycznego i środków ochrony osobistej przez resort zdrowia w związku z zapowiedzianą przez NIK kontrolą w tym zakresie.
Popełniono błędy w tej kampanii. I należy je wytykać – twierdzi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną wicemarszałek Senatu, a wcześniej polityk PiS i PO Michał Kamiński.
Od soboty, decyzją Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie, autobusy firmy Arriva wracają na stołeczne ulice – przekazała spółka w piątek. Przewozy były zawieszone po tym, jak kierowcy spółki w krótkim czasie spowodowali dwa poważne wypadki.
Choć trudno zarzucić celebrytce Magdzie Gessler polityczne zaangażowanie (restauratorka raczej nie jest kojarzona z zabieraniem głosu w sprawach politycznych), to tym razem postanowiła pójść na przekór i zakpiła sobie z prezydenta Andrzeja Dudy. Jak się okazało, jej wpis spotkał się bardzo szeroką falą krytyki w komentarzach; oczywiście nie zabrakło również "zadowolonych" internautów.
Europoseł Patryk Jaki wezwał w piątek premiera Mateusza Morawieckiego, żeby zawetował budżet UE i fundusz odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, jeśli byłby w nim zawarty warunek uzależnienia wypłat krajom unijnym środków od przestrzegania praworządności.
Wydany przez władze Gdańska zakaz jest próbą ograniczenia obecności Solidarności w jednym z najważniejszych w jej historii miejsc. Działania odmawiające związkowi prawa do aktywności przed stoczniową Bramą nr 2 mogą budzić tylko złe skojarzenia - piszą Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek w specjalnym oświadczeniu po skandalicznej decyzji władz miasta Gdańska.