Bartłomiej Sienkiewicz, odniósł się do akcji Lotnej Brygady Opozycji, która próbowała parodiować i przeszkadzać podczas zmiany warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza.
Jarosław Papis, PRL-owski opozycjonista, prawnik, łodzianin, Polak i Żyd, prezes Fundacji Hatikva - zajmującej się pojednaniem polsko-żydowskim poprzez działania na polu kultury i sztuki - wyprodukował niedawno spektakl o Irenie Sendlerowej. Widowisko wystawiano już w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Obecnie czas na Izrael. Pierwszym miejscem, w którym historia bohaterki zostanie wystawiona, jest izraelski parlament.
Żołnierze wyklęci skupiali się na likwidacji Sowietów i kolaborujących z nimi polskich komunistów. Ich działalność była znakiem sprzeciwu wobec radzieckiej okupacji. Dlatego władza ludowa tak ich nienawidziła i uważała za bandytów. W obecnych czasach pamięć o niezłomnych jest sukcesywnie przywracana, a państwo polskie traktuje ich na równi z kombatantami i żołnierzami chociażby Armii Krajowej.
Na antenie Polsat News Marsz Niepodległości komentowali Joanna Scheuring-Wielgus i Krzysztof Bosak. Choć mówienie o komentowaniu ze strony tej pierwszej to pewne nadużycie...
- Brunatna Księga stanowi dokumentację monitoringu przestępstw popełnionych przez neofaszystów i skrajną prawicę oraz incydentów na tle rasistowskim, ksenofobicznym i aktów dyskryminacji na terenie Polski. Jest prowadzona przez Stowarzyszenie „NIGDY WIĘCEJ” nieprzerwanie od 1996 roku - czytamy na stronie Stowarzyszenia Nigdy Więcej. Abp Jędraszewski znalazł się "na liście" stowarzyszenia Rafała Pankowskiego w związku z użycie sformułowania "czerwona zaraza". Zdziwicie się kto jeszcze...
Tak było na tegorocznym Marszu Niepodległości!
Specjalne życzenia Polsce z okazji Święta Niepodległości złożył oficjalny profil państwa Izrael
„Iwan Groźny z Treblinki” to nowy serial dostępny na platformie Netflix. Opowiada o Iwanie Demianiuku, strażniku obozu koncentracyjnego w Treblince. Film wzbudził oburzenie z powodu pojawienia się w nim mapy, która przedstawiała lokalizację obozów zagłady. Rozmieszczenie miejsc obozów śmierci zostało nałożone na ówczesne granice Polski. W tej sprawie do właścicieli Netflixa pisał premier Mateusz Morawiecki.
Od 11 listopada w galerii Kordegarda w Warszawie będzie można oglądać polskie plakaty z lat 1918-1922, gdy kształtowała się państwowość II Rzeczpospolitej. Obok nich pojawią się współczesne plakaty autorstwa Wojciecha Korkucia, autora licznych okładek "Tygodnika Solidarność", z wizerunkami ojców niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa. Ich wizerunkom będą towarzyszyły cytaty charakterystyczne dla każdego z mężów stanu oraz repliki noszonych przez nich nakryć głowy.
Organizatorzy Marszu Niepodległości oraz rzecznik prasowy Prezydenta Warszawy podali informacje o ilości uczestników dzisiejszego wydarzenia. Różnica w tych szacunkach jest ponad trzykrotna.
- - Nie wiem jak będzie w tym roku. W tych latach, w których to widziałem, widziałem rzeczy dosyć smutne i czasami dosyć przerażające. Przez środek Warszawy defilowali młodzieńcy w czarnych koszulach. Czasem z naszywkami "SS". Dosyć często z naszywkami "Śmierć Wrogom Ojczyzny" - mówił w Polsat News Paweł Kasprzak lider radykalnej grupy Obywatele RP, wczoraj, nie przedstawiając żadnych dowodów
- Jest możliwe właściwe myślenie o Polsce, jeśli się ma prawość umysłu i serca, tę prawość, która wynika z wiary w Boga. Polska pozwala się znaleźć tym, którzy są prawego i prostego serca - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. za ojczyznę, odprawionej w Narodowe Święto Niepodległości w katedrze na Wawelu.
- Czy dałoby się tę wesołą paradę z Poznania przenieść na 11 listopada do Warszawy? Bo u nas Polska Warcząca maszeruje - pyta dziennikarz Wyborczej Paweł Wroński
Pisarz Szczepan Twardoch na Facebooku napisał o swoim stosunku do Marszu Niepodległości.
Joanna Scheuring-Wielgus, poseł poprzedniej i nowej kadencji Sejmu została usunięta przez policję z nielegalnej kontrmanifestacji organizowanej przez Obywateli RP.
Na placu Józefa Piłsudskiego odbyły się państwowe obchody Dnia Niepodległości. Przemawiał prezydent Andrzej Duda.
Policja rozwiązała kontrmanifestację Obywateli RP, którzy usiłowali blokować Marsz Niepodległości.
Jak donoszą obecni na Marszu Niepodległości nasi korespondenci, jak i dziennikarz portalu "DoRzeczy" Karol Gac, Marsz Niepodległości zakłócają m.in Obywatele RP. Wywieszono kontrowersyjną flagę i próbowano zatrzymać marsz.
- Każdego dnia staram się być patriotką i nie potrzebuję świąt, dni wolnych od pracy, demonstracji, czołgów, żołnierzy i żołnierek na ulicach, samolotów bojowych zostawiających gigantyczny ślad węglowy, tylko po to, żeby ktoś mógł powiedzieć - jestem patriotą. Ja potrzebuję szacunku, poszanowania godności każdego i każdej, zrozumienia, że każdy i każda jest równy i równa, bez względu na płeć, rasę, orientację seksualną, pochodzenie, narodowość, niepełnosprawność - pisze o patriotyzmie w Dzień Niepodległości lewicowa europosłanka Wiosny Sylwia Spurek.
- W związku z zapowiedziami pani Gawor z warszawskiego ratusza o możliwym rozwiązaniu Marszu rozpoczynam właśnie interwencję poselską w Centrum Zarządzania Kryzysowego - poinformował w mediach społecznościowych jeden z liderów Konfederacji, poseł Robert Winnicki.