W poniedziałkowym wydaniu "Dzień dobry TVN" prowadząca Ewa Drzyzga w emocjonalnym tonie zwróciła się do rządzących, krytykując ich ws. katastrofy ekologicznej na Odrze. Było to pokłosie rozmowy z Beatą Olejarz, byłą prezes Polskiego Związku Wędkarskiego.
W niedzielę wieczorem w Al. Jerozolimskich w Warszawie doszło do kolizji auta Służby Ochrony Państwa, którym jechała osoba ochraniana. Autem podróżował minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Tymczasem „Super Express” poinformował w poniedziałek, że po kolizji Ziobro zaczął uskarżać się na ból i pojechał do szpitala.
– 17 września, w 83. rocznicę ataku ZSRS na Polskę, zaprzeczyliśmy skutkom tego zdradzieckiego paktu Hitler–Stalin. Polska, jako niepodległy kraj, nie może być zależna od humorów wschodniego watażki – mówił w Poranku „Siódma 9” Adrian Stankowski z „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”.
Kondukt pogrzebowy z trumną z ciałem Elżbiety II wyruszył z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne.
Jak podaje brytyjski serwis metro.co.uk, w niedzielę wieczorem w Londynie doszło do awarii słynnej wieży zegarowej Big Ben. Sprawa jest niezwykle poważna, bo to właśnie ten zegar miał wyznaczyć i zakończyć czas trwania minuty ciszy przed pogrzebem królowej Elżbiety II.
– Zauważmy, że agresja Rosji na Ukrainę wytworzyła wśród obywateli tego państwa fenomenalną wręcz więź i scaliła ich wokół idei niepodległości. W Polsce na odwrót, mamy pogłębiający się trend rozpadu wspólnoty narodowej, a nasza klasa polityczna nie potrafi znaleźć jakiegoś wspólnego punktu, wspólnej idei, która prowadziłaby do zjednoczenia Polaków nie tylko wobec tego zagrożenia, które kolejny raz przychodzi do nas ze Wschodu, ale i szerzej, wobec tego, co może przynieść nieodległa przecież przyszłość – mówi w rozmowie z Jakubem Pacanem prof. Andrzej Gil, politolog i historyk z KUL.
– Całkowicie zmieniamy filozofię działania zakładów karnych – więzienie to nie będzie hotel czy sanatorium. Każda kara pozbawienia wolności musi się odbywać w takich warunkach, by recydywistom nie było obojętne, czy wrócą do więzienia, czy nie – mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Woś w „Naszym Dzienniku”.
Mimo że 24 lutego grad pocisków samosterujących i balistycznych uderzał w ukraińskie bazy lotnicze, składy amunicji, pozycje artylerii przeciwlotniczej i stacje radarowe, to Rosji nie udało się uzyskać przewagi w powietrzu nad Ukrainą, pisze w niedzielę „The Spectator”.
Tygodnik „Wprost” w poniedziałkowych „Niedyskrecjach parlamentarnych” informuje, że w kuluarach europejskich niemieccy politycy mówią o tym, że Donald Tusk miałby otrzymać propozycję stanowiska w strukturach europejskich. Nieoficjalnie jeden z polityków PO przyznał w rozmowie z tygodnikiem, że przewodniczący jego partii przyjąłby taką propozycję.
19 września 2022 r. o godzinie 00:20 armia rosyjska przypuściła atak rakietowy na strefę przemysłową południowoukraińskiej elektrowni jądrowej w Mikołajewie – poinformował operator ukraińskich elektrowni jądrowych koncern Enerhoatom.
Prezydent USA Joe Biden oświadczył w wywiadzie dla CBS, że w przypadku „bezprecedensowego ataku Chin” na Tajwan wojska USA będą go bronić. Potwierdził też „żelazne” zaangażowanie USA na rzecz pomocy Ukrainie. Nie chciał potwierdzić, że będzie kandydował w kolejnych wyborach prezydenckich.
Niedawno w Szwecji wybory parlamentarne wygrały ugrupowania prawicowe. Oczywiście pojęcie „prawicy” w Szwecji różni się nieco od naszego wyobrażenia na ten temat, ale i tak dla Szwecji to przewrót iście kopernikański. We Włoszech 25 września wybory również, wszystko na to wskazuje, wygrają ugrupowania prawicowe. Jeśli doliczyć do tego Polskę i Węgry…
17 września otwarto kanał przez Mierzeję Wiślaną. Z miejsca wystartowała histeria opozycyjnych polityków i opozycyjnych mediów.
Nie żyje Ilona Kuśmierska-Kocyłak. O śmierci aktorki i reżyserki poinformowała rodzina.
17 września otwarto kanał przez Mierzeję Wiślaną. Od tamtej pory trwa festiwal szyderstw ze strony polityków i mediów opozycyjnych.
Emmanuel Macron przygotowuje francuskie społeczeństwo na wprowadzenie eutanazji. Mają temu służyć ogłoszone przez prezydenta społeczne konsultacje. Podobne konsultacje przeprowadzono już we Francji w sprawie „in vitro dla wszystkich”. Politycy nie uwzględnili jednak wówczas negatywnej opinii tzw. stanów generalnych i zgodnie z przedwyborczą obietnicą Macrona udostępnili sztuczne zapłodnienie samotnym kobietom i parom lesbijskim.
Poezja Johna F. Deana chwyta za gardło i pozwala zadać sobie i innym niezwykle poważne religijne pytania. A jednocześnie przywraca nadzieję w rozedrganym, zmiennym świecie.
Polska otworzyła kanał, którym statki z Elbląga mogą dotrzeć do Morza Bałtyckiego, nie przekraczając wód rosyjskich, napisał w niedzielę największy dziennik Holandii „De Telegraaf”. Gazeta cytuje w tytule artykułu słowa premiera Mateusza Morawieckiego: „Polska zrywa ostatnie kajdany zależności od Rosji".
17 września 1939 r. Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W taki sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow). Przewidywało ono wspólną agresję na Rzeczpospolitą, podział jej terenów i docelowo likwidację państwa polskiego. Data ta jest dla Polski wyjątkowo tragiczna.
Potrzeba kreatywności w budowaniu pokoju i globalnych rozwiązań dających bazę pod coraz szerszy dialog. Musimy myśleć o pokoleniach, które przyjdą po nas. Ojciec Święty mówił o tym w obszernym wywiadzie dla neapolitańskiego dziennika „Il Mattino”, z okazji 130-lecia jego istnienia. Obok wielu tematów dotyczących południa Włoch, Franciszka pytano m.in. o falę migracji, sytuację świata po pandemii i wojnę na Ukrainie.