Ekspert mocno o wizycie Olafa Scholza w Chinach: "Polityczny błąd Berlina"

W czasie wizyty kanclerza Niemiec Olafa Scholza w Pekinie padło kilka ważnych stwierdzeń dotyczących m.in. Rosji i Tajwanu, ale naiwnością byłoby oczekiwać, że zmienią one politykę ChRL – ocenił w piątek w rozmowie z PAP dr Marcin Przychodniak z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM). Według niego wizyta była „politycznym błędem” Berlina, wykorzystanym przez ChRL do „promocji własnej narracji o współpracy z UE i Niemcami, na przykład na rzecz światowego pokoju”.
Olaf Scholz Ekspert mocno o wizycie Olafa Scholza w Chinach:
Olaf Scholz / PAP/EPA/CLEMENS BILAN

"ChRL może dzięki temu twierdzić, że Niemcy, a pośrednio także UE, są pozytywnie nastawione do polityki Pekinu po XX zjeździe Komunistycznej Partii Chin, w tym polityki zagranicznej i współpracy z Rosją" – ocenił analityk PISM.

Podczas spotkania z Scholzem przywódca ChRL Xi Jinping oświadczył, że Chiny i Niemcy jako duże kraje z wielkimi wpływami powinny współpracować ze sobą przez wzgląd na światowy pokój, zwłaszcza w czasach „zmian i zawirowań” – podała chińska agencja prasowa Xinhua.

"Naiwnością byłoby oczekiwać, że zmienią politykę ChRL"

„Z drugiej strony padło podczas wizyty kilka ważnych stwierdzeń, wypowiedzianych przez niemieckiego kanclerza w obecności chińskiego premiera (Li Keqianga), dotyczących odpowiedzialności ChRL za bezpieczeństwo międzynarodowe, wpływu na zmianę polityki rosyjskiej czy sytuacji Ujgurów w Sinciangu” – zaznaczył dr Przychodniak.

Kanclerz ogłosił po spotkaniu z Xi, że poprosił go, by wykorzystał „swój wpływ” na Rosję, aby ta przerwała „agresywną wojnę” przeciwko Ukrainie. Na konferencji prasowej z premierem Li podkreślał również odpowiedzialność ChRL za bezpieczeństwo w regionie. Oświadczył, że Niemcy przestrzegają polityki „jednych Chin”, ale jakakolwiek zmiana statusu quo w sprawie Tajwanu musiałaby się odbyć pokojowo i za zgodą obu stron.

„To były jasne i klarowne komunikaty zgodne z polityką UE w odniesieniu do wymienionych tematów. Dobrze, że padły ze względów wizerunkowych, choć naiwnością byłoby oczekiwać, że zmienią politykę ChRL” – ocenił dr Przychodniak, który w PISM jest głównym specjalistą, analitykiem ds. ChRL.

Komunistyczne władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli. Xi ostrzegł niedawno, że Pekin nigdy nie wyrzeknie się możliwości użycia siły przeciwko „separatystom” i „zewnętrznym ingerencjom” w sprawy wyspy.

Przywódca Chin oświadczył na spotkaniu z Scholzem, że społeczność międzynarodowa powinna wspierać wysiłki na rzecz „pokojowego rozwiązania kryzysu ukraińskiego” oraz wspólnie sprzeciwiać się użyciu broni jądrowej i grożeniu nią. Opowiedział się za budową „zrównoważonego, skutecznego i trwałego mechanizmu bezpieczeństwa w Europie”.

Według dr. Przychodniaka komentarze Xi dotyczące sprzeciwu wobec użycia broni nuklearnej nie były jednak skierowane przeciwko Rosji. „Xi nie chciał skrytykować Rosji, ale podkreślić ogólną niezgodę ChRL na użycie broni jądrowej i zaapelować do społeczności międzynarodowej, by nie doprowadziła do jej użycia” – zaznaczył analityk.

Scholzowi towarzyszyła w Pekinie delegacja niemieckich przemysłowców. Ekspert PISM zwrócił uwagę, że podczas wizyty ogłoszono między innymi, iż szczepionki mRNA przeciw koronawirusowi niemieckiej firmy BioNTech zostaną dopuszczone do stosowania w Chinach, początkowo dla mieszkających tam obcokrajowców. Po tej deklaracji ceny akcji BioNTech wzrosły o 5 proc. - podała agencja Reutera.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję Wiadomości
To koniec partii KORWiN. Mentzen podjął decyzję

Nowy prezes partii KORWiN Sławomir Mentzen poinformował na Twitterze, iż ugrupowanie zmienia nazwę.

Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala Wiadomości
Pobito wójta gminy Lidzbark Warmiński. Trafił do szpitala

Wójt gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis został poważnie pobity podczas balu charytatywnego. Mężczyzna trafił do szpitala. Sprawą zajęła się policja.

Nie żyje aktor znany ze Strażnika Teksasu Wiadomości
Nie żyje aktor znany ze "Strażnika Teksasu"

Media obiegła przykra wiadomość. Nie żyje Clarence Gilyard Jr., któremu największą popularność przyniosły role w "Strażniku Teksasu" oraz "Szklanej pułapce". Gwiazdor odszedł w wieku 66 lat.

Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO] Wiadomości
Na Hawajach wybuchł największy na świecie aktywny wulkan [WIDEO]

Obudził się największy czynny wulkan świata. Ostatni raz jego aktywność odnotowano w 1983 roku. W niedzielę tuż przed północą z krateru Mauna Loa wydostała się lawa.

 Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy” Wiadomości
Tuleya po przywróceniu go do sędziowania „nadal nie uznaje tej izby za sąd”, ale „w środę stawi się w pracy”

– Z pewnością w środę stawię się w pracy w sądzie; jestem jednak przygotowany na każdy zwrot – powiedział PAP warszawski sędzia Igor Tuleya, komentując orzeczenie nowej Izby Sądu Najwyższego, która przywróciła go do obowiązków sędziowskich. Dodał, że nadal nie uznaje tej izby za sąd.

„To była i jest obsesja Donalda Tuska” Wiadomości
„To była i jest obsesja Donalda Tuska”

– Zmiana strategii walki z PiS-em na bardziej agresywną, w postaci wartościowania moralnego, nie podoba się i osłabia zaufanie do Donalda Tuska. Nie udaje mu się stworzenie bloku opozycyjnego. I nie uda mu się, o czym doskonale wiemy. To była i jest obsesja Donalda Tuska – mówił w Radiu Gdańsk prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Tarnów. Wypadek busa przewożącego niepełnosprawne dzieci Wiadomości
Tarnów. Wypadek busa przewożącego niepełnosprawne dzieci

Cztery osoby trafiły do szpitala po wypadku, do którego doszło we wtorek rano na gminnej drodze w Szynwałdzie (pow. tarnowski). Bus wiozący niepełnosprawne dzieci na zajęcia do szkół w Tarnowie wypadł z jezdni i wjechał do przydrożnego rowu – podaje tarnowska policja.

Coraz goręcej na linii Zełenski–Kliczko. Prezydent zarzucił merowi Kijowa fałszowanie raportów Wiadomości
Coraz goręcej na linii Zełenski–Kliczko. Prezydent zarzucił merowi Kijowa fałszowanie raportów

Jak podaje Ośrodek Studiów Wschodnich, prezydent Ukrainy zarzucił merowi Kijowa Witalijowi Kliczce fałszowanie raportów dot. utworzenia tzw. punktów niezłomności.

Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. przymusowego doprowadzenia do prokuratury sędziego Igora Tulei Wiadomości
Sąd Najwyższy podjął decyzję ws. przymusowego doprowadzenia do prokuratury sędziego Igora Tulei

Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego we wtorek prawomocnie nie zgodziła się na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tuleyi. SN uchylił też zawieszenie sędziego w obowiązkach i obniżenie jego wynagrodzenia.

Poseł PiS zrzekł się mandatu poselskiego. Podano nazwisko następcy Wiadomości
Poseł PiS zrzekł się mandatu poselskiego. Podano nazwisko następcy

Poseł PiS Jerzy Bielecki złożył mandat. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że jego miejsce zajmie radny sejmiku województwa lubelskiego i brat wicepremiera Leszek Kowalczyk. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe