Francuskie ministerstwo sił zbrojnych potwierdziło we wtorek rewelacje portalu śledczego Disclose na temat sprzedaży broni do Rosji po wprowadzeniu embarga w 2014 r. przez Unię Europejską. Według resortu działania te były jednak całkowicie legalne.
Premier Ukrainy Denys Shmyhal podziękował w mediach społecznościowych premierom Polski, Słowacji i Czech za przybycie do Kijowa. "Odwaga prawdziwych przyjaciół Ukrainy" - napisał polityk.
W Duesseldorfie 18-letnia Ukrainka miała paść ofiarą gwałtu w ośrodku dla uchodźców. "Uciekła z Ukrainy w obawie przed bombami Putina, teraz ucieka z Niemiec w obawie przed gwałcicielami' - pisze we wtorek gazeta, która dowiedziała się, że kobieta wyjeżdża do Polski, ponieważ "nie czuje się już bezpiecznie w Niemczech".
W dobie rosyjskiej inwazji na Ukrainę Watykan zdecydował się na akt konsekracji Rosji i Ukrainy. O sprawie poinformowała dziś Stolica Apostolska.
Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jakub Kumoch poinformował, że w środę w Ankarze odbędzie się spotkanie prezydenta RP Andrzeja Dudy z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem.
Marina Owsiannikowa to rosyjska dziennikarka, która podczas nadawania programu rosyjskiej telewizji na żywo wyszła przed kamerę z plakatem wyrażającym sprzeciw wobec inwazji Rosji na Ukrainę. Dziś białoruska niezależna telewizja NEXTA informuje, że sąd postanowił ukarać Marinę grzywną w wysokości 30 tysięcy rubli, czyli 280 dolarów – karą zaskakująco niską jak na dokonane „przewinienia”…
Portal Onet.pl nieoficjalnie informuje, że prezydent USA Joe Biden przyjął zaproszenie od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 25 marca przywódca Stanów Zjednoczonych ma odwiedzić Polskę.
Nadzwyczajne spotkanie szefów państw i rządów państw NATO odbędzie się 24 marca w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli - ogłosił we wtorek szef NATO Jens Stoltenberg.
"To tutaj, w rozdartym wojną Kijowie, tworzy się historia" - pisze na Twitterze Premier RP Mateusz Morawiecki, do wpisu dołączając zdjęcia z wizyty w Kijowie.
Premier Czech Petr Fiala opublikował na Twitterze fotografię ze spotkania w Kijowie z premierami Mateuszem Morawieckim, Janezem Janšą i wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim.
„Społeczeństwo rosyjskie dzieli się na kilkanaście grup czy klas. Ich stosunek do wojny jest zróżnicowany. Dla większości społeczeństwa rosyjskiego ta inwazja była jednak szokiem. Nawet ludzie prokremlowscy, czy współpracujący z nim zakładali, że z końcem lutego dojdzie do eskalacji na Donbasie, ale nie spodziewali się decyzji o pełnoskalowej interwencji” - powiedział w Poranku „Siódma9” dr Michał Sadłowski (Uniwersytet Warszawski).
W rozmowie z red. Adrianem Klarenbachem na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Kukiz ostro skomentował politykę prowadzoną przez lata przez partie polityczne zachodniej Europy i polskie partie liberalne. - To oni spłodzili tego Putina, wyhodowali go. Jestem w pełni odpowiedzialny na swoje słowa: jesteście współwinni tym zbrodniom - nie przebierał w słowach Paweł Kukiz.
Wizyta prezydenta USA Joe Bidena wydaje się bardzo prawdopodobna - powiedział we wtorek szef MSZ Zbigniew Rau w Nowym Jorku. Jak dodał, Polska byłaby naturalnym miejscem do wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w tym czasie.
Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza przekaże środki finansowe na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Wsparcie PGNiG pozwoli pomóc dzieciom z Ukrainy i ich rodzinom, między innymi w przezwyciężeniu wojennej traumy.
Premier Węgier Viktor Orban wie o wtorkowej wizycie przywódców Polski, Czech i Słowenii na Ukrainie, ale nie pojedzie teraz do Kijowa – powiedział rzecznik Orbana Bertalan Havasi portalowi Telex.
Grzegorz Schetyna był we wtorek gościem red. Roberta Mazurka. Rozmowa dot. m.in relacji polskiego rządu za czasów premiera Donalda Tuska i wicepremiera Waldemara Pawlaka z rosyjskim gigantem paliwowym Gazpromem. - Świetny temat, żeby zaprosił pan premiera Pawlaka i porozmawiał - skapitulował Grzegorz Schetyna, gdy nie był w stanie wyjaśnić dziennikarzowi, jak do tego doszło, że rząd PO-PSL miał podarować Gazpromowi 415 milionów dolarów.
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą udają się we wtorek do Kijowa, gdzie spotkają z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem - poinformowała KPRM. W tym czasie Tusk ma uczestniczyć w Budapeszcie w wiecu węgierskiej opozycji z udziałem Jobbiku, który do tej pory był straszakiem liberalnych mediów jako "faszystowski i prorosyjski".
– Ukraina musi przyjąć do wiadomości, że drzwi NATO nie są dla niej otwarte – oświadczył we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski. – Potrzebujemy wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa, które będą odpowiadać zarówno nam, jak i społeczności międzynarodowej – podkreślił.
Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janszą udają się we wtorek do Kijowa, gdzie spotkają z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem – poinformowała KPRM. Wizyta stała się przedmiotem drwin polityków opozycji i „wiodących mediów” w Polsce.
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn pisze w mediach społecznościowych, że Białorusini nie chcą brać udziału w wojnie przeciw Ukrainie.