Niemcy. Trzy landy wystąpiły przeciwko budowie elektrowni atomowej w Polsce Wiadomości
Niemcy. Trzy landy wystąpiły przeciwko budowie elektrowni atomowej w Polsce

Trzy niemieckie landy nie zgadzają się na wybudowanie w Polsce elektrowni atomowej.

Czechy z dostępem do morza. Do 2025 roku Praga będzie wolna od rosyjskiej ropy Wiadomości
"Czechy z dostępem do morza". Do 2025 roku Praga będzie wolna od rosyjskiej ropy

Czechy do 2025 roku mają być niezależne od rosyjskiej ropy. Wszystko to za sprawą naftociągu TAL, który niesie dla Pragi możliwość odcięcia się od dostaw ze wschodu - pisze Przemysła Ciszak na łamach portalu Money.pl

Wiadomości
Stabilny wzrost miedziowego giganta

Grupa KGHM udostępniła wyniki finansowe za III kwartały 2022 roku. Koncern utrzymał produkcję miedzi na zbliżonym do zeszłorocznego poziomie. Wzrosła produkcja srebra. W stosunku do trzech kwartałów ubiegłego roku grupa odnotowała też wzrost przychodów oraz zysku.

Czarny piątek kryptowalut. Wirtualne pieniądze przechodzą najpoważniejszy kryzys od swojego powstania Wiadomości
Czarny piątek kryptowalut. Wirtualne pieniądze przechodzą najpoważniejszy kryzys od swojego powstania

Kiedy z jednej z największych giełd kryptowalut na świecie – zarejestrowanej w USA giełdy FTX – zniknął miliard dolarów, do biura giełdy zgłosili się najwięksi inwestorzy z żądaniem natychmiastowego wypłacenia im ponad 6 miliardów dolarów środków. FTX wystąpiła do amerykańskich sądów z wnioskiem o ochronę przed bankructwem, choć już wiadomo, że upadłości nie uniknie.

Nowa sieć fast foodów w Polsce. Czy zagrozi McDonald's? Wiadomości
Nowa sieć fast foodów w Polsce. Czy zagrozi McDonald's?

W 2023 roku na polskim rynku pojawi się nowa sieć restauracji typu fast food. Firmy Restaurant Brands International oraz McWin planują otworzyć kilkaset lokali w Czechach, Rumunii, a także w Polsce.

Niemcy idą do sądu przeciw Gazpromowi. Chodzi o niedostarczony gaz Wiadomości
Niemcy idą do sądu przeciw Gazpromowi. Chodzi o niedostarczony gaz

Niemiecki koncern gazowy RWE wszczął procedurę arbitrażu przeciw Gazpromowi w związku z niedostarczeniem przez rosyjskiego giganta zamówionego gazu – podał w poniedziałek dziennik gospodarczy „Handelsblatt”, powołując się na rzecznika firmy.

Wiadomości
Czy złotemu grozi bolesna korekta?

Ostatni miesiąc był dla polskiej złotówki stosunkowo dobrym okresem. Co ciekawe, ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w drugim tygodniu listopada nie przyniosło większych rewelacji i poziom stóp procentowych został podtrzymany, mimo to polska złotówka umocniła się jeszcze w trakcie przemówienia prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wiadomości
Cyfrowe przyspieszenie dzięki Funduszom Europejskim

Ponad 91% deklaracji podatkowych za 2021 r. złożono elektronicznie, z czego 11,3 mln przez usługę Twój e-PIT. Do serwisu e-Urząd Skarbowy logowano się ponad 73 mln razy, a ponad 10 mln osób korzystało z Internetowego Konta Pacjenta. Wszystkie te e-usługi i wiele innych ważnych inwestycji cyfrowych wspierają Fundusze Europejskie. Jakie jeszcze możliwości przyniesie nam nowy program Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy?

Wiadomości
Transakcje na rynku energii. Tak ustala się cenę prądu

Niemal codziennie w debacie publicznej i prywatnych rozmowach przewija się temat cen energii. Od czego zależy cena prądu? Jakie mechanizmy ją kształtują? I co ma największy wpływ na wysokość cen energii?

Rosyjskie media: Polska buduje gazowe imperium kosztem Rosji Wiadomości
Rosyjskie media: Polska buduje gazowe imperium kosztem Rosji

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w poniedziałek o ustanowieniu, na wniosek ABW, tymczasowego zarządu przymusowego na 100 proc. akcji Gazpromu w spółce EuRoPol Gaz. Decyzja spotkała się z reakcją rosyjskich mediów.

Niemcy. W Wilhelmshaven zakończono budowę infrastruktury dla pływającego terminalu LNG Wiadomości
Niemcy. W Wilhelmshaven zakończono budowę infrastruktury dla pływającego terminalu LNG

W Wilhelmshaven (Dolna Saksonia) zakończono budowę infrastruktury dla pływającego terminalu LNG. Od połowy stycznia do Wilhelmshaven mają przypływać gazowce ze skroplonym gazem ziemnym (LNG) – podaje portal stacji NDR.

Czy przyzwyczajać się do rosnących cen? Wiadomości
Czy przyzwyczajać się do rosnących cen?

Pomimo prowadzonej przez najważniejsze banki świata polityki przeciwinflacyjnej ceny – w skali globalnej – nie przestają rosnąć. Przeciwwagą dla wzrostu ma być schładzanie gospodarek, co jednak prowadzi do zubażania społeczeństw i kurczenia się klasy średniej. Inflacja bije kolejne rekordy, a jej zatrzymanie jest uzależnione niemal wyłącznie od zakończenia rosyjskiej wojny na Ukrainie. Tu także ekonomiści są zgodni – ta wojna może skończyć się jedynie wycofaniem się Rosji z Ukrainy. W innym wypadku kryzys będzie się pogłębiał, bo na okupowanych terytoriach walka nigdy nie ustanie.

Wiadomości
„Walczymy o Polską Niezależność”. PKEE wypowiada wojnę rosyjskiej dezinformacji

Na początku października wystartowała ogólnopolska kampania informacyjna Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej pt. „Walczymy o Polską Niezależność”, której celem jest przygotowanie polskiego społeczeństwa na falę rosyjskiej dezinformacji w sferze energetyki.

Wiadomości
Ile prądu zużywają Twoje sprzęty domowe? Sprawdź, by „Mądrze korzystać z energii!”

Urządzenia elektryczne w naszych domach pochłaniają różną ilość energii, ale jak sprawdzić, które z nich najmocniej wpływa na nasze rachunki? Odpowiedź na to pytanie dostarcza nowa kampania PGE pod hasłem „Mądrze korzystaj z energii!”, dzięki której sprawdzisz, ile energii zużywa każdy sprzęt elektryczny w twoim domu.

Tauron: Klienci mają zagwarantowaną ciągłość dostaw gazu, a zmiana sprzedawcy odbędzie się bez zmiany warunków Wiadomości
Tauron: Klienci mają zagwarantowaną ciągłość dostaw gazu, a zmiana sprzedawcy odbędzie się bez zmiany warunków

Klienci mają zagwarantowaną ciągłość dostaw gazu, a zmiana sprzedawcy odbędzie się bez zmiany warunków – zapewniła we wtorek spółka Tauron PE w reakcji na wypowiedź wicepremiera Jacka Sasina, który zaapelował do prezesa przedsiębiorstwa o cofnięcie decyzji dot. wypowiadania umów na gaz.

Dekapitacja branży. USA uderzają w Chiny. Amerykanie pracujący dla Chińczyków odeszli jednego dnia Wiadomości
"Dekapitacja branży". USA uderzają w Chiny. "Amerykanie pracujący dla Chińczyków odeszli jednego dnia"

Stany Zjednoczone wprowadziły restrykcje na sprzedaż półprzewodników i sprzętu do produkcji chipów do Chin, ograniczając w ten sposób dostęp tego kraju do krytycznych technologii.

Wiadomości
Co składa się na cenę energii i jak ją obniżyć?

Jak działa mechanizm ceny krańcowej? Jakie czynniki mają największy wpływ na ceny energii w Polsce i czy inwestycje w OZE, idące w parze z ograniczeniem popytu, mogą obniżyć jej koszt?

Wiadomości
Konrad Wernicki w Radiu Gdańsk o zatrzymaniu cen energii: Solidarność ma swoich ekspertów, którzy mogą pomóc

– Wczoraj odbyło się ważne spotkanie robocze pomiędzy premierem Morawieckim a Piotrem Dudą i resztą liderów Solidarności, na którym Solidarność zaproponowała powołanie zespołu rząd-Solidarność, złożonego z ekspertów. Jako największy związek zawodowy w Polsce Solidarność ma swoich ekspertów ds. prawnych, ds. energetyki, którzy mogą pomóc – mówił w audycji „Ludzie i Pieniądze” na antenie Radia Gdańsk Konrad Wernicki, której głównym tematem była walka z rosnącymi cenami energii.

PKN Orlen przejmie udziały w niemieckiej rafinerii? Ma konkurenta? Wiadomości
PKN Orlen przejmie udziały w niemieckiej rafinerii? Ma konkurenta?

Według nieoficjalnych informacji kilku niemieckich źródeł PKN Orlen jest zainteresowany przejęciem udziałów niemieckiej rafinerii Schwedt.

Wiadomości
W jakich branżach najłatwiej o pracę w Rawie Mazowieckiej?

Rawa Mazowiecka to niewielkie miasto położone w województwie łódzkim. Jest bardzo dobrze skomunikowane zarówno z Warszawą przez S8, jak i z Łodzią przez drogę krajową nr 72. Znaczne inwestycje w ciągu ostatnich kilku lat spowodowały, że w obszarze miejskim rozwinął się przemysł i handel. W jakich branżach najłatwiej jest znaleźć tam pracę? Podpowiadamy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe