Tegoroczną laureatką Nagrody Templetona została kobieta

Nagroda Templetona przyznawana jest co roku za „wyjątkowy wkład w afirmację duchowego wymiaru życia poprzez spostrzeżenie, odkrycie lub prace praktyczne”. Ustanowiona została ona w 1972 roku przez sir Johna Templetona, obecnie przyznaje ją fundacja jego imienia. Przez wiele lat wręczał ją książę Filip w Pałacu Buckingham. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się naukowcy, ludzie kultury, społecznicy np. Matka Teresa z Kalkuty, abp Desmond Tutu, Aleksandr Sołżenicyn, kard. Leo Suerens, ks. Michał Heller, król Jordanii Abdullah II, ks. Tomáš Halík. W tym roku nagroda wyniosła ponad 1.3 mln dolarów.
Edna Adan Ismail Tegoroczną laureatką Nagrody Templetona została kobieta
Edna Adan Ismail / YT print screen/Templeton Prize

Tegoroczna laureatka

Doktor Edna Adan Ismail, 86-letnia muzułmanka z Somalii została laureatką Nagrody Templetona za rok 2023. Ta pielęgniarka-położna, która od dziesięcioleci walczy z obrzezaniem kobiet i dąży do poprawy opieki zdrowotnej kobiet w Afryce Wschodniej, jest pierwszą kobietą z Afryki, otrzymującą to prestiżowe wyróżnienie.

„Zakorzeniona w swojej wierze muzułmańskiej, otrzymuje tegoroczną nagrodę w uznaniu jej niezwykłych wysiłków na rzecz wykorzystania mocy nauki w celu potwierdzenia godności kobiet i pomocy im w fizycznym i duchowym rozkwicie” – napisano w uzasadnieniu. Wśród jej osiągnięć wymieniono założenie szpitala i uniwersytetu, które znacząco przyczyniły się do zmniejszenia śmiertelności okołoporodowej matek w Somalii.

Ismail „wykorzystała nauki swojej wiary, rodziny i edukacji naukowej, aby poprawić zdrowie i szanse niektórych najbardziej bezbronnych kobiet i dziewcząt na świecie”, oświadczyła Heather Templeton Dill, kierująca Fundacją Johna Templetona, która przyznaje tę nagrodę. Wykorzystując zajmowane stanowiska, tegoroczna laureatka przekonywała, że „obrzezanie kobiet jest sprzeczne z naukami islamu i głęboko szkodliwe dla kobiet”.

Nagroda pieniężna

Nagrodzie Templetona towarzyszy czek na ponad 1,3 mln dolarów. Ismail postanowiła przekazać część tej kwoty amerykańskiej organizacji Friends of Edna Maternity Hospital, aby zakupiła nowe wyposażenie, zatrudniła personel i kształciła „nowe pokolenie pracowników służby zdrowia, których Afryka Wschodnia tak bardzo potrzebuje”.

Edna Adan Ismail

Ismail urodziła się w 1937 roku w mieście Hargejsa, stolicy ówczesnego Somali Brytyjskiego. Wykształcona w Londynie, została pierwszą w swej ojczyźnie pielęgniarką-położną z wykształceniem medycznym. Również jako pierwsza Somalijka prowadziła samochód i została dyrektorką w ministerstwie zdrowia. Pracowała następnie w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), m.in. jako jej przedstawicielka w Dżibuti. Po powrocie do ojczyzny, na podarowanym przez władze terenie wysypiska śmieci, zbudowała szpital Edna Adan Maternity Hospital, otwarty w 2002 roku. Urodziło się tam już ponad 30 tys. dzieci. Fundusze na budowę i działalność szpitala zbierała na całym świecie po tym, jak artykuł na jej temat ukazał się w „New York Timesie”. W 2010 roku stworzyła Edna Adan University, który dotychczas wykształcił ponad 4 tys. studentów na lekarzy, pielęgniarki i w innych zawodach medycznych.

Historia nagrody

Zgodnie z wolą fundatora, amerykańskiego finansisty i filantropa Johna Templetona (1912-2008) nagroda jego imienia przewyższa wysokością Nagrody Nobla. Ufundował ją w 1972 roku i zgodnie z jego wolą jest ona przyznawana również po jego śmierci. Otrzymują ją osoby które „wniosły wyjątkowy wkład w potwierdzanie duchowego wymiaru życia poprzez badania, odkrycia lub działalność praktyczną”.

Pierwszą laureatką nagrody została w 1973 roku Matka Teresa z Kalkuty, założycielka Zgromadzenia Misjonarek Miłości. Od tamtego czasu otrzymywały ją różne osobistości, także niechrześcijanie. W 1976 r. nagrodę przyznano belgijskiemu kard. Leo J. Suenensowi jako „pionierowi badań i tematyki Ruchu Odnowy Charyzmatycznej”. Laureatami Nagrody Templetona byli m.in. założyciel ekumenicznej Wspólnoty z Taizé brat Roger Schutz, anglikański arcybiskup Kapsztadu Desmond Tutu, Tenzin Gjaco (XIV dalajlama), amerykański kaznodzieja baptystyczny Billy Graham, niemiecki fizyk Carl Friedrich von Weizsäcker, benedyktyn i astrofizyk Stanley L. Jaki, założycielka ruchu Focolare Chiara Lubich, amerykański kaznodzieja baptystyczny Billy Graham i rosyjski pisarz Aleksander Sołżenicyn. 

W 2008 r. Nagrodę Templetona otrzymał Polak – ks. Michał Heller, profesor filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, współpracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, a także fundator i dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

pb (KAI/apnews.com) / West Conshohocken


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Iustitia ujawnia jak będzie tworzyć listy proskrypcyjne niewygodnych dla kasty sędziów z ostatniej chwili
"Iustitia" ujawnia jak będzie tworzyć "listy proskrypcyjne" niewygodnych dla "kasty" sędziów

Stowarzyszenie sędziów "Iustitia" uznawane za organizację skupiającą tzw. "nadzwyczajną kastę" pracuje nad projektem zmian w sądownictwie powszechnym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi krokami prawnymi z ostatniej chwili
Spięcie Kaczyńskiego z reporterem TVN24. Stacja grozi "krokami prawnymi"

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN24.

Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie z ostatniej chwili
Serbia: Nie przygotowujemy się do interwencji w Kosowie

Serbia nie przygotowuje się do interwencji w Kosowie, ale jesteśmy gotowi na każdy scenariusz - powiedział w sobotę serbski minister spraw zagranicznych Ivica Daczić, komentując utrzymywanie stanu najwyższej gotowości wojska z powodu kolejnych napięć za południową granicą kraju.

Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych z ostatniej chwili
Mularczyk: Wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm z ostatniej chwili
W niemieckich szkołach szerzy się antysemityzm

Niemiecki komisarz rządu federalnego ds. antysemityzmu Felix Klein ostrzega przed rosnącą nienawiścią do Żydów w niemieckich szkołach.

Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos z ostatniej chwili
Co z sankcjami dla Rosjan? Niemcy zabrali głos

W drugim roku rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie większość Niemców nadal popiera zachodnie sankcje nałożone na Rosję - wynika z nowego badania zleconego przez Instytut Gospodarki Niemieckiej (IW). Z rezultatami ankiety zapoznał się portal tygodnika "Der Spiegel".

Przedstawiciel Kremla. Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24 z ostatniej chwili
"Przedstawiciel Kremla". Spięcie między Kaczyńskim a reporterem TVN24

W trakcie konferencji prasowej Jarosława Kaczyńskiego i szefa MON Mariusza Błaszczaka w Kopczanach doszło do spięcia prezesa PiS z dziennikarzem TVN.

Musimy wybrać kogoś innego niż Putin. Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO] z ostatniej chwili
"Musimy wybrać kogoś innego niż Putin". Zaskakujące słowa w rosyjskiej telewizji [VIDEO]

Ukraiński polityk Anton Geraszczenko za pośrednictwem mediów społecznościowych opublikował nagranie przedstawiające fragment programu z rosyjskiej telewizji.

New York Times: Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich z ostatniej chwili
"New York Times": Na czołgach Abrams ćwiczy w Niemczech pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich

Pierwsza grupa żołnierzy ukraińskich szkoli się w Niemczech z obsługi amerykańskich czołgów M1 Abrams - poinformował w sobotę dziennik "New York Times" powołując się na komunikat Pentagonu. Grupa ta liczy około 400 wojskowych.

Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa z ostatniej chwili
Rosja podała Ukrainie warunki zakończenia wojny. Szybka odpowiedź z Kijowa

Wiceszef MSZ Rosji w rozmowie z agencją TASS postawił Ukrainie warunki zakończenia wojny. Rosjanie wymagają od władz z Kijowa między innymi odmowy przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Emerytury
Stażowe