Jasna Góra: Obchody 250. rocznicy utworzenia KEN i medal dla jasnogórskiego klasztoru

Powinniśmy wraz z podziękowaniem, prosić, by polska szkoła nie rezygnowała łatwo z wartości, w których kształceni i wychowywani byli nasi narodowi bohaterowie - powiedział o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie obchodów 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej z udziałem przedstawicieli szkół należących do Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Wśród wyróżnionych Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania znalazł się także klasztor jasnogórski.
Hugo Kołłątaj Jasna Góra: Obchody 250. rocznicy utworzenia KEN i medal dla jasnogórskiego klasztoru
Hugo Kołłątaj / wikimedia.commons/public domain/Unknown source

Obchody

W homilii przeor podkreślił, że „sama wiedza, pozbawiona szacunku dla zasad moralnych, na których zbudowana jest nasza cywilizacja, nie wystarczy do kształtowania dojrzałego i świadomego swoich praw i obowiązków społeczeństwa”.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz do Sali Papieskiej w asyście pocztów sztandarowych szkół reprezentujących powiaty: myszkowski, lubliniecki, kłobucki, częstochowski i miasto Częstochowę.

Odznaczenie

Podczas spotkania zostały wręczone Medale KEN, ale także Nagrody Ministra Edukacji i Nauki oraz Nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty.

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała też Jasna Góra za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. - To szczególne miejsce związane nie tylko z kultem religijnym, ale także z historią naszego narodu. To miejsce pamięci, odkrywania narodowej i chrześcijańskiej tożsamości, poczucia wspólnotowości. To także miejsce szeroko rozumianej działalności edukacyjnej, dydaktycznej, wychowawczej dzieci i młodzieży, ale także kształcenia i doskonalenia nauczycieli – uzasadniano.

Działania edukacyjne jasnogórskiego klasztoru

Na Jasnej Górze realizowanych jest wiele inicjatyw edukacyjnych, nie tylko o charakterze regionalnym, ale również ogólnopolskim. Jednym z nich był zakrojony na szeroką skalę projekt „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje” podejmowany na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Realizowanym w tym roku jest np. program „Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”.

Na Jasnej Górze odbywają się też różnorodne spotkania przeznaczone nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla nauczycieli. Wydarzeniami edukacyjnymi podejmowanymi w ciągu całego roku są tu przede wszystkim szkolne i przedszkolne wycieczki, w czasie których młodzi niemal „przez dotyk” poznają dzieje naszej Ojczyzny i wkład naszych narodowych bohaterów w historię Europy i świata. Tu odbywają się niezwykłe lekcje nie tylko historii, religii, ale także np. języka polskiego, plastyki czy muzyki. Podejmowane są różnorodne konkursy. Jednymi z najbardziej znanych są np. Konkurs na Wieczernikową Choinkę, który w 2022 r. odbywał się już po raz XV czy majowy Festiwal Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży.

Wiele różnorodnych działań podejmowanych jest wspólnie z Kuratorium Oświaty w Katowicach, a zwłaszcza z Delegaturą w Częstochowie.

- To są działania, które mają dać młodemu pokoleniu nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim zakorzenienie w najważniejszych wartościach chrześcijańskich, tak aby wiedza w sercach i umysłach młodych ludzi kojarzyła się zawsze z dobrem, prawdą, miłością bliźniego i służbą Ojczyźnie - powiedziała Urszula Bauer, śląska kurator oświaty.

Szczególną wymowę ma Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców, która w tym roku odbyła się już po raz 86. Pierwsze takie spotkania odbywały się już na przełomie XIX i XX wieku. Tradycja powróciła po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W II RP pierwsza ogólnopolska pielgrzymka nauczycieli odbyła się w 1937 roku.

Medal Komisji Edukacji Narodowej jest zaszczytną najwyższą odznaką za wybitne zasługi dla oświaty i wychowania. 

"Centrum życia kulturalnego, oświatowego"

Jak podkreślił przeor Jasnej Góry to zobowiązanie, by wciąż wpisywać się w dziedzictwo edukacyjne tego miejsca, bo jest ono pomnikiem kultury polskiego narodu. - Tutaj wiele się działo na przestrzeni ponad sześciu wieków. Jasna Góra zawsze stanowiła swojego rodzaju centrum życia kulturalnego, oświatowego, zwłaszcza w czasach zaborów. Kiedy nie mieliśmy własnego państwa, Polacy widzieli w Jasnej Górze miejsce, gdzie przechowuje się najważniejsze tradycje, kulturę, język, także religię katolicką, to wszystko, co cementowało i budowało naszą tożsamość - powiedział o. Samuel Pacholski w rozmowie z @JasnaGóraNews.

KEN

Komisja Edukacji Narodowej została powołana 14 X 1773 r. przez Sejm Rzeczypospolitej w celu przeprowadzenia ogólnonarodowej reformy oświaty, powiązanej z modernizacją państwa. KEN była pierwszą w Polsce, i zarazem w Europie, władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Komisja została powołana głównie dlatego, że do 1773 r. edukacja podstawowa i średnia były w Rzeczypospolitej organizowane przez zakon jezuitów.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir / Jasna Góra

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas - jest wiele ofiar z ostatniej chwili
Strzelanina na uniwersytecie w Las Vegas - jest wiele ofiar

Na Uniwersytecie Nevada w Las Vegas doszło do strzelaniny, jest "wiele ofiar" - podała w środę miejscowa policja. Służby poinformowały, że podejrzany o użycie broni palnej nie żyje, a jego ciało zostało już odnalezione.

John Kirby: jeśli Putin odniesie zwycięstwo na Ukrainie, być może weźmie się za naszych sojuszników z NATO z ostatniej chwili
John Kirby: jeśli Putin odniesie zwycięstwo na Ukrainie, być może weźmie się za naszych sojuszników z NATO

Doskonale rozumiemy, dlaczego Polacy mogą być zaniepokojeni brakiem porozumienia w Kongresie w sprawie dalszego wspierania Ukrainy; bo kiedy Putin skończy z Ukrainą, będzie na wschodniej flance NATO - oświadczył w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że wstrzymanie pomocy byłoby wielkim prezentem dla Rosji i znacząco wpłynęło na zdolności Ukrainy do dalszej walki.

Nowe stanowisko Artura Sobonia. Jest decyzja prezydenta z ostatniej chwili
Nowe stanowisko Artura Sobonia. Jest decyzja prezydenta

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia br. powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego – poinformowano w środę na stronie internetowej Prezydenta RP.

Szydło: Dlaczego dziennikarz Onetu wyciął tylko fragment mojego wpisu? z ostatniej chwili
Szydło: Dlaczego dziennikarz Onetu wyciął tylko fragment mojego wpisu?

„Dlaczego Kamil Dziubka wyciął tylko fragment mojego wpisu i komentuje ten fragment, jakby to była całość? Kolejna «wielka chwila dziennikarstwa» Onetu” – komentuje zachowanie dziennikarza Onetu była premier Beata Szydło.

Dr Rafał Brzeski: Ekipa Tuska złamała Traktat Północnoatlantycki Wiadomości
Dr Rafał Brzeski: Ekipa Tuska złamała Traktat Północnoatlantycki

Publikacja pierwszego raportu Państwowej komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007–2022 wywołała pełną emocji burzę medialną, gdyż na liście osób, które zdaniem komisji nie powinny w przyszłości piastować stanowisk publicznych związanych z bezpieczeństwem RP, znaleźli się politycy z górnej półki. Głośna wymiana połajanek tłumi nieco meritum, czyli zawarcie formalnej umowy o współpracy między polską Służbą Kontrwywiadu Wojskowego a rosyjską Federacyjną Służbą Bezpieczeństwa.

Media: Były szef MSZ Chin nie żyje. Miał być torturowany z ostatniej chwili
Media: Były szef MSZ Chin nie żyje. Miał być torturowany

Chi Qin Gang, były minister spraw zagranicznych Chin, zmarł w szpitalu wojskowym w Pekinie. Dyplomata miał być na liście polityków, którym chińskie władze chciały odebrać życie – twierdzi anonimowe źródło Politico.

Z agendy Rady Europejskiej spadła kwestia zmiany traktatów: „Klęska brukselskich radykałów” z ostatniej chwili
Z agendy Rady Europejskiej spadła kwestia zmiany traktatów: „Klęska brukselskich radykałów”

Na zbliżającym się szczycie UE, który odbędzie się 14 i 15 grudnia, szefowie państw członkowskich Wspólnoty nie zajmą się tematem zmiany traktatów – informuje serwis OKO.press.

Nieoficjalnie: W rządzie Donalda Tuska ma powstać ministerstwo… równości z ostatniej chwili
Nieoficjalnie: W rządzie Donalda Tuska ma powstać ministerstwo… równości

„Chodzą słuchy, że poseł Lewicy Katarzyna Kotula stanie na czele nowego ministerstwa równości” – donosi dziennikarka TVN24 Agata Adamek.

Tajemniczy tweet pełnomocnika rządu ds. CPK: „Dobre wiadomości” z ostatniej chwili
Tajemniczy tweet pełnomocnika rządu ds. CPK: „Dobre wiadomości”

Na terenie inwestycji CPK od miesięcy trwają już przygotowawcze prace budowlane. Idą zgodnie z rekordowym harmonogramem. Wielu zastanawia się, co stanie się z inwestycją po przejęciu władzy przez nową sejmową większość. Tymczasem pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała przekazał, że ma „dobre wiadomości”.

Problemy Kamila Stocha. Niepokojące słowa eksperta z ostatniej chwili
Problemy Kamila Stocha. Niepokojące słowa eksperta

Kamil Stoch nie wystartuje w nadchodzących zawodach Pucharu Świata w skokach narciarskich w Klingenthal. Głos w sprawie – w rozmowie z portalem Sportowe Fakty WP – zabrał Kazimierz Długopolski, olimpijczyk z Sapporo 1972 i Lake Placid 1980.

REKLAMA

Jasna Góra: Obchody 250. rocznicy utworzenia KEN i medal dla jasnogórskiego klasztoru

Powinniśmy wraz z podziękowaniem, prosić, by polska szkoła nie rezygnowała łatwo z wartości, w których kształceni i wychowywani byli nasi narodowi bohaterowie - powiedział o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry przewodniczył Mszy św. na rozpoczęcie obchodów 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej z udziałem przedstawicieli szkół należących do Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Wśród wyróżnionych Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania znalazł się także klasztor jasnogórski.
Hugo Kołłątaj Jasna Góra: Obchody 250. rocznicy utworzenia KEN i medal dla jasnogórskiego klasztoru
Hugo Kołłątaj / wikimedia.commons/public domain/Unknown source

Obchody

W homilii przeor podkreślił, że „sama wiedza, pozbawiona szacunku dla zasad moralnych, na których zbudowana jest nasza cywilizacja, nie wystarczy do kształtowania dojrzałego i świadomego swoich praw i obowiązków społeczeństwa”.

Po Mszy św. nastąpił przemarsz do Sali Papieskiej w asyście pocztów sztandarowych szkół reprezentujących powiaty: myszkowski, lubliniecki, kłobucki, częstochowski i miasto Częstochowę.

Odznaczenie

Podczas spotkania zostały wręczone Medale KEN, ale także Nagrody Ministra Edukacji i Nauki oraz Nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty.

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała też Jasna Góra za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. - To szczególne miejsce związane nie tylko z kultem religijnym, ale także z historią naszego narodu. To miejsce pamięci, odkrywania narodowej i chrześcijańskiej tożsamości, poczucia wspólnotowości. To także miejsce szeroko rozumianej działalności edukacyjnej, dydaktycznej, wychowawczej dzieci i młodzieży, ale także kształcenia i doskonalenia nauczycieli – uzasadniano.

Działania edukacyjne jasnogórskiego klasztoru

Na Jasnej Górze realizowanych jest wiele inicjatyw edukacyjnych, nie tylko o charakterze regionalnym, ale również ogólnopolskim. Jednym z nich był zakrojony na szeroką skalę projekt „Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje” podejmowany na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Realizowanym w tym roku jest np. program „Śladami Powstania Styczniowego w Regionie Częstochowskim”.

Na Jasnej Górze odbywają się też różnorodne spotkania przeznaczone nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale także dla nauczycieli. Wydarzeniami edukacyjnymi podejmowanymi w ciągu całego roku są tu przede wszystkim szkolne i przedszkolne wycieczki, w czasie których młodzi niemal „przez dotyk” poznają dzieje naszej Ojczyzny i wkład naszych narodowych bohaterów w historię Europy i świata. Tu odbywają się niezwykłe lekcje nie tylko historii, religii, ale także np. języka polskiego, plastyki czy muzyki. Podejmowane są różnorodne konkursy. Jednymi z najbardziej znanych są np. Konkurs na Wieczernikową Choinkę, który w 2022 r. odbywał się już po raz XV czy majowy Festiwal Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży.

Wiele różnorodnych działań podejmowanych jest wspólnie z Kuratorium Oświaty w Katowicach, a zwłaszcza z Delegaturą w Częstochowie.

- To są działania, które mają dać młodemu pokoleniu nie tylko wiedzę, ale przede wszystkim zakorzenienie w najważniejszych wartościach chrześcijańskich, tak aby wiedza w sercach i umysłach młodych ludzi kojarzyła się zawsze z dobrem, prawdą, miłością bliźniego i służbą Ojczyźnie - powiedziała Urszula Bauer, śląska kurator oświaty.

Szczególną wymowę ma Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców, która w tym roku odbyła się już po raz 86. Pierwsze takie spotkania odbywały się już na przełomie XIX i XX wieku. Tradycja powróciła po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W II RP pierwsza ogólnopolska pielgrzymka nauczycieli odbyła się w 1937 roku.

Medal Komisji Edukacji Narodowej jest zaszczytną najwyższą odznaką za wybitne zasługi dla oświaty i wychowania. 

"Centrum życia kulturalnego, oświatowego"

Jak podkreślił przeor Jasnej Góry to zobowiązanie, by wciąż wpisywać się w dziedzictwo edukacyjne tego miejsca, bo jest ono pomnikiem kultury polskiego narodu. - Tutaj wiele się działo na przestrzeni ponad sześciu wieków. Jasna Góra zawsze stanowiła swojego rodzaju centrum życia kulturalnego, oświatowego, zwłaszcza w czasach zaborów. Kiedy nie mieliśmy własnego państwa, Polacy widzieli w Jasnej Górze miejsce, gdzie przechowuje się najważniejsze tradycje, kulturę, język, także religię katolicką, to wszystko, co cementowało i budowało naszą tożsamość - powiedział o. Samuel Pacholski w rozmowie z @JasnaGóraNews.

KEN

Komisja Edukacji Narodowej została powołana 14 X 1773 r. przez Sejm Rzeczypospolitej w celu przeprowadzenia ogólnonarodowej reformy oświaty, powiązanej z modernizacją państwa. KEN była pierwszą w Polsce, i zarazem w Europie, władzą oświatową o charakterze współczesnego ministerstwa oświaty publicznej. Komisja została powołana głównie dlatego, że do 1773 r. edukacja podstawowa i średnia były w Rzeczypospolitej organizowane przez zakon jezuitów.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews/mir / Jasna Góra

 

 Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe