70. rocznica. Apel Jasnogórski widziany oczami pielgrzymów

Jest wyrazem jedności, solidarności i miłości do Matki Bożej - Apel Jasnogórski. Jako wieczorna modlitwa kierowana do Królowej Polski rozpoczęła się 8 grudnia 1953 r. Dla pielgrzymów przybywających na Jasną Górę to modlitwa łącząca pokolenia. Są grupy wiernych, które nim rozpoczynają swoje nocne czuwanie, ale też i takie, które właśnie tą modlitwą kończą swoje pielgrzymowanie. Dla każdego to oddanie się w opiekę Maryi jest ważne.
Jasna Góra, Kaplica Matki Bożej 70. rocznica. Apel Jasnogórski widziany oczami pielgrzymów
Jasna Góra, Kaplica Matki Bożej / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Anwar2

W ramach jubileuszowych uroczystości, 8 grudnia, zaplanowano koncert „Modlitwa pokoleń. 70 lat Apelu Jasnogórskiego”. Obok muzyki maryjnej podczas widowiska zabrzmią utwory muzyki poważnej o tematyce maryjnej. Koncert transmitowany będzie przez TVP1. Tego dnia na Jasnej Górze odbędzie się także prezentacja znaczka Poczty Polskiej upamiętniającego Apel. O godz. 21.00 jubileuszowy Apel Jasnogórski poprowadzi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Modlitwa również będzie transmitowana w TVP1 oraz jak zawsze na kanale YouTube Jasnej Góry.

Świadectwa

- Dla mnie Apel Jasnogórski jest żywym kontaktem z Matką Bożą i Jasną Górą. Choć to jest bardzo naturalne, że w nim uczestniczę, to zawsze daje mi on wielką radość. A nawet jeżeli modlę się sama, to czuję, że jest ta łączność z innymi wiernymi, a w szczególności z Maryją - powiedziała Małgorzata z Brdowa, która uczestniczyła tutaj w nocnym czuwaniu.

Jej siostra Ania wyznała, że tej modlitwy nauczyła ją babcia, a dzięki temu, że należą do paulińskiej parafii, to zawsze o godz. 21.00 łączą się duchowo z Jasną Górą. - Obraz Matki Bożej zawsze był w naszym domu. Maryja jest dla mnie wsparciem i powierniczką. Chcemy być przy Niej i widzimy, że dzięki tej modlitwie jest przy nas i nad nami czuwa - podkreśliła Ania.

- Oddaję Pani Najświętszej cześć nie tylko podczas pielgrzymek, ale też razem z żoną powierzamy się Jej w każdy wtorek, ponieważ należymy do salezjańskiej wspólnoty „Nazaret” i każde spotkanie kończymy właśnie apelową modlitwą - opowiadał Krzysztof Zawadzki górnik z Zakładów Górniczych Lubin należących do KGHM Polska Miedź S.A. Dodał, że właśnie o godz. 21.00 wszyscy ze wspólnoty, trzymając się za ręce, łączą się z Matką Bożą i Jasną Górą, zawierzając Jej rodziny i swoje życie. Jego kolega z pracy Dariusz Lubryka zauważył, że Apel Jasnogórski jest dla niego oddaniem czci Matce Bożej, dlatego jest to bardzo ważne. 

Transmisje

Pielgrzymi nie zawsze mogą osobiście przybyć na Apel Jasnogórski. Aby pozostać w łączności ze swoimi rodakami korzystają z transmisji w radiu bądź telewizji. 

- Ta modlitwa zawsze porusza moje serce. Pracując z osobami chorymi, widzimy, że doskwiera im czasami bunt i niepogodzenie się z chorobą, ale mimo wszystko wracają i chcą być przy Matce Bożej. To jest właśnie ta ufność, kiedy podczas Apelu Jasnogórskiego mówimy do Niej - „Jestem przy Tobie, Pamiętam, Czuwam” - powiedziała Dorota Krysińska, z Hospicjum Domowego i Poradni Medycyny Paliatywnej w Częstochowie.

Dorota Wojtachnio, która też jest lekarzem w hospicjum dodała, że modlitwa na Jasnej Górze dla jej podopiecznych jest czasem bardzo potrzebnym, ponieważ dodaje sił duchowych w zmaganiu z cierpieniem. - Nasi pacjenci uczestniczą w tej modlitwie dzięki transmisji w Radiu Jasna Góra i to dla nas bardzo ważne, bo o własnych siłach nie mogliby dotrzeć do Sanktuarium – zauważyła lekarka.

Oczami młodych 

Dla młodych Apel Jasnogórski to modlitwa, której uczą się od dziadków i swoich rodziców.

- Żyjemy tą modlitwą na co dzień. Uczestniczymy w nocnych czuwaniach i rekolekcjach, i kończymy je Apelem - powiedziała Zuzanna Wrzosek, maturzystka z Siedlec.

Jej kolega Kacper Kowalczyk zauważył, że jego pierwsze spotkanie z Apelem Jasnogórskim było dzięki babci, która przez wiele lat uczestniczyła w nim i dzięki temu ta modlitwa stała się dla niego ważna.

Apel Jasnogórski w domach

Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi zauważyli, że modlitwa Apelu Jasnogórskiego nie tylko jest obecna w ich domach, a kultywowanie jej jest obowiązkiem każdego Polaka.

Od 1995 roku Apel Jasnogórski jest codziennie transmitowany przez Radio „Jasna Góra” a za jego pośrednictwem przez inne stacje. Codzienna transmisję prowadzi także telewizja „Trwam”.

Okoliczności powstania modlitwy

Powstanie Apelu Jasnogórskiego przed 70 laty wiąże się z osobą kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Po otrzymaniu wiadomości o internowaniu kard. Wyszyńskiego 25 września 1953 r., paulini podjęli z pielgrzymami na Jasnej Górze specjalne modlitwy o jego rychłe uwolnienie. Prymas Wyszyński podczas swego internowania w Stoczku Warmińskim postanowił dokonać osobistego Aktu oddania się w niewolę miłości Matce Bożej, zawierzając Jej całkowicie swój los. Uczynił to w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny, 8 grudnia 1953 r. W tym samym dniu rozpoczęto na Jasnej Górze wieczorową modlitwę, zwaną apelem, w jego intencji o godzinie 21.00.

 

BP @JasnaGóraNews, Maria Bareła


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Według prognoz OECD Niemcy stracą w tym roku trzecie miejsce pośród największych gospodarek świata z ostatniej chwili
Według prognoz OECD Niemcy stracą w tym roku trzecie miejsce pośród największych gospodarek świata

„Niemcy będą musiały zrzec się tytułu trzeciej co do wielkości gospodarki świata już w tym roku” – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Paweł Jędrzejewski: Brukselskie maski opadły Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Brukselskie maski opadły

Uosabiająca postawę brukselskich elit Ursula von der Leyen, która chce powtórnie kandydować na przewodniczącą Komisji Europejskiej, oświadczyła, że – z zasady – nigdy nie będzie współpracować z europejskimi partiami skrajnie prawicowymi. Nie wspomniała natomiast o skrajnie lewicowych, co oznacza, że nie skrajność jej przeszkadza, ale wyłącznie prawicowość.

Nie żyje polska medalistka olimpijska z ostatniej chwili
Nie żyje polska medalistka olimpijska

W Australii zmarła gimnastyczka sportowa Lidia Szczerbińska-Król, która z koleżankami zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich w Melbourne w 1956 roku w rywalizacji drużynowej z przyborem. O śmierci poinformowała rodzina sportsmenki.

Fatalne przejęzyczenie Trudeau. Zacharowa „podziękowała” premierowi Kanady z ostatniej chwili
Fatalne przejęzyczenie Trudeau. Zacharowa „podziękowała” premierowi Kanady

– Musimy zrobić wszystko, ponieważ wiemy, że Rosja musi wygrać tę wojnę – powiedział premier Kanady Justin Trudeau, natychmiast się poprawiając, że chodzi oczywiście o wygraną Ukrainy. Wpadkę skomentowała Maria Zacharowa, rzecznik MSZ Rosji.

Pomnik Smoleński zostanie przeniesiony? Znamienne słowa Sienkiewicza z ostatniej chwili
Pomnik Smoleński zostanie przeniesiony? Znamienne słowa Sienkiewicza

Bartłomiej Sienkiewicz w rozmowie z „Newsweekiem” mówił o planach wobec odbudowy Pałacu Saskiego. Minister kultury został także zapytany o Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Wyłoniono kandydata na prokuratora krajowego. Patryk Jaki nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Wyłoniono kandydata na prokuratora krajowego. Patryk Jaki nie przebierał w słowach

Kandydatem na prokuratora krajowego rekomendowanym przez zespół resortu sprawiedliwości po przeprowadzonych w poniedziałek wysłuchaniach kandydatów jest prok. Dariusz Korneluk – przekazał resort sprawiedliwości. Do sprawy odniósł się Patryk Jaki, europoseł Suwerennej Polski.

Nie żyje znany bankier z ostatniej chwili
Nie żyje znany bankier

W wieku 87 lat zmarł znany brytyjski finansista Jacob Rothschild wywodzący się ze znanej, wielopokoleniowej rodziny bankierów.

Komisja Bodnara wyłoniła kandydata na prokuratora krajowego z ostatniej chwili
Komisja Bodnara wyłoniła kandydata na prokuratora krajowego

Kandydatem na prokuratora krajowego rekomendowanym przez zespół resortu sprawiedliwości po przeprowadzonych w poniedziałek wysłuchaniach kandydatów jest prok. Dariusz Korneluk – przekazał resort sprawiedliwości.

Prokuratura chce odebrania immunitetu Ryszardowi Czarneckiemu. Polityk zabrał głos z ostatniej chwili
Prokuratura chce odebrania immunitetu Ryszardowi Czarneckiemu. Polityk zabrał głos

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym odniósł się do wystąpienia prokuratury o odebranie mu immunitetu. „Zwracam uwagę na interesującą koincydencję skierowania tej sprawy do Brukseli w momencie ustalania list wyborczych do Parlamentu Europejskiego” – napisał.

Nie żyje żołnierz, który podpalił się przed ambasadą Izraela z ostatniej chwili
Nie żyje żołnierz, który podpalił się przed ambasadą Izraela

Żołnierz sił powietrznych armii amerykańskiej, który w niedzielę podpalił się pod ambasadą Izraela w Waszyngtonie, zmarł w poniedziałek w szpitalu z powodu poniesionych oparzeń - przekazała agencji AFP rzeczniczka Pentagonu Rose M. Riley. Samospalenie było formą protestu przeciw wojnie w Strefie Gazy.

REKLAMA

70. rocznica. Apel Jasnogórski widziany oczami pielgrzymów

Jest wyrazem jedności, solidarności i miłości do Matki Bożej - Apel Jasnogórski. Jako wieczorna modlitwa kierowana do Królowej Polski rozpoczęła się 8 grudnia 1953 r. Dla pielgrzymów przybywających na Jasną Górę to modlitwa łącząca pokolenia. Są grupy wiernych, które nim rozpoczynają swoje nocne czuwanie, ale też i takie, które właśnie tą modlitwą kończą swoje pielgrzymowanie. Dla każdego to oddanie się w opiekę Maryi jest ważne.
Jasna Góra, Kaplica Matki Bożej 70. rocznica. Apel Jasnogórski widziany oczami pielgrzymów
Jasna Góra, Kaplica Matki Bożej / wikimedia.commons/CC BY-SA 4.0/Anwar2

W ramach jubileuszowych uroczystości, 8 grudnia, zaplanowano koncert „Modlitwa pokoleń. 70 lat Apelu Jasnogórskiego”. Obok muzyki maryjnej podczas widowiska zabrzmią utwory muzyki poważnej o tematyce maryjnej. Koncert transmitowany będzie przez TVP1. Tego dnia na Jasnej Górze odbędzie się także prezentacja znaczka Poczty Polskiej upamiętniającego Apel. O godz. 21.00 jubileuszowy Apel Jasnogórski poprowadzi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Modlitwa również będzie transmitowana w TVP1 oraz jak zawsze na kanale YouTube Jasnej Góry.

Świadectwa

- Dla mnie Apel Jasnogórski jest żywym kontaktem z Matką Bożą i Jasną Górą. Choć to jest bardzo naturalne, że w nim uczestniczę, to zawsze daje mi on wielką radość. A nawet jeżeli modlę się sama, to czuję, że jest ta łączność z innymi wiernymi, a w szczególności z Maryją - powiedziała Małgorzata z Brdowa, która uczestniczyła tutaj w nocnym czuwaniu.

Jej siostra Ania wyznała, że tej modlitwy nauczyła ją babcia, a dzięki temu, że należą do paulińskiej parafii, to zawsze o godz. 21.00 łączą się duchowo z Jasną Górą. - Obraz Matki Bożej zawsze był w naszym domu. Maryja jest dla mnie wsparciem i powierniczką. Chcemy być przy Niej i widzimy, że dzięki tej modlitwie jest przy nas i nad nami czuwa - podkreśliła Ania.

- Oddaję Pani Najświętszej cześć nie tylko podczas pielgrzymek, ale też razem z żoną powierzamy się Jej w każdy wtorek, ponieważ należymy do salezjańskiej wspólnoty „Nazaret” i każde spotkanie kończymy właśnie apelową modlitwą - opowiadał Krzysztof Zawadzki górnik z Zakładów Górniczych Lubin należących do KGHM Polska Miedź S.A. Dodał, że właśnie o godz. 21.00 wszyscy ze wspólnoty, trzymając się za ręce, łączą się z Matką Bożą i Jasną Górą, zawierzając Jej rodziny i swoje życie. Jego kolega z pracy Dariusz Lubryka zauważył, że Apel Jasnogórski jest dla niego oddaniem czci Matce Bożej, dlatego jest to bardzo ważne. 

Transmisje

Pielgrzymi nie zawsze mogą osobiście przybyć na Apel Jasnogórski. Aby pozostać w łączności ze swoimi rodakami korzystają z transmisji w radiu bądź telewizji. 

- Ta modlitwa zawsze porusza moje serce. Pracując z osobami chorymi, widzimy, że doskwiera im czasami bunt i niepogodzenie się z chorobą, ale mimo wszystko wracają i chcą być przy Matce Bożej. To jest właśnie ta ufność, kiedy podczas Apelu Jasnogórskiego mówimy do Niej - „Jestem przy Tobie, Pamiętam, Czuwam” - powiedziała Dorota Krysińska, z Hospicjum Domowego i Poradni Medycyny Paliatywnej w Częstochowie.

Dorota Wojtachnio, która też jest lekarzem w hospicjum dodała, że modlitwa na Jasnej Górze dla jej podopiecznych jest czasem bardzo potrzebnym, ponieważ dodaje sił duchowych w zmaganiu z cierpieniem. - Nasi pacjenci uczestniczą w tej modlitwie dzięki transmisji w Radiu Jasna Góra i to dla nas bardzo ważne, bo o własnych siłach nie mogliby dotrzeć do Sanktuarium – zauważyła lekarka.

Oczami młodych 

Dla młodych Apel Jasnogórski to modlitwa, której uczą się od dziadków i swoich rodziców.

- Żyjemy tą modlitwą na co dzień. Uczestniczymy w nocnych czuwaniach i rekolekcjach, i kończymy je Apelem - powiedziała Zuzanna Wrzosek, maturzystka z Siedlec.

Jej kolega Kacper Kowalczyk zauważył, że jego pierwsze spotkanie z Apelem Jasnogórskim było dzięki babci, która przez wiele lat uczestniczyła w nim i dzięki temu ta modlitwa stała się dla niego ważna.

Apel Jasnogórski w domach

Przybywający na Jasną Górę pielgrzymi zauważyli, że modlitwa Apelu Jasnogórskiego nie tylko jest obecna w ich domach, a kultywowanie jej jest obowiązkiem każdego Polaka.

Od 1995 roku Apel Jasnogórski jest codziennie transmitowany przez Radio „Jasna Góra” a za jego pośrednictwem przez inne stacje. Codzienna transmisję prowadzi także telewizja „Trwam”.

Okoliczności powstania modlitwy

Powstanie Apelu Jasnogórskiego przed 70 laty wiąże się z osobą kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Po otrzymaniu wiadomości o internowaniu kard. Wyszyńskiego 25 września 1953 r., paulini podjęli z pielgrzymami na Jasnej Górze specjalne modlitwy o jego rychłe uwolnienie. Prymas Wyszyński podczas swego internowania w Stoczku Warmińskim postanowił dokonać osobistego Aktu oddania się w niewolę miłości Matce Bożej, zawierzając Jej całkowicie swój los. Uczynił to w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny, 8 grudnia 1953 r. W tym samym dniu rozpoczęto na Jasnej Górze wieczorową modlitwę, zwaną apelem, w jego intencji o godzinie 21.00.

 

BP @JasnaGóraNews, Maria Bareła



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe